Blender - znakomity darmowy program do modelowania i renderowania

Rendering z archiwum galerii na stronie blender.org tytuł: The Surgeon's Breakfast, autor: MofR

Rendering z archiwum galerii na stronie blender.org tytuł: The Surgeon's Breakfast, autor: MofR

Blender to program do modelowania i renderowania zarazem, podobny do 3DStudio max, Maya czy wielu innych.

Historia powstania programu Blender siega roku 1988 wraz z powstaniem holenderskiej firmy NeoGeo. Dokladnie 10 lat pozniej zalozyciel GeoNeo Ton Roosendaal założył powiązaną firmę NAN (Not A Number), ktora miała się zajmować wylacznie rozwijaniem programu blender. Celem było stworzenie profesjonalnego programu zupełnie za darmo.

Niestety firma zbankrutowała, a inwestorzy wycofali sie. Tom nie dawał za wygrana i zalozyl fundacje Blender Foundation, której celem było wykupienie, uwolnienie kodu źródłowego oraz dalsze rozwijanie Blendera.
13 października 2002 źródła Blendera zostały opublikowane na zasadach GNU General Public License. Rozwój Blendera trwa do dziś, dzięki ekipie zapaleńców pod wodzą Tona Roosendaala, twórcy Blendera.

Tak w skrócie wygląda historia Blendera, zadziwiającego programu o ogromnych możliwościach.

Program instalacyjny pod winde zajmuje jedynie 8MB. Interfejs programu zupełnie inny w porownianiu do tych których używałem - wymaga poprzestawiania sobie trochę w głowie. Natomiast modelowanie cudowne, m.in. NURBS surfaces, bezier and B-spline. Nieprawdopodobna fizyka obiektów w tym cieczy. Gradka dla budowniczych gier. Ja osobiście na razie poznaję program, ale przydatność dla architektów moim zdaniem taka sama jak innego programu do renderowania - i co najważniejsze za darmo.

Jesli chodzi o realizm wizualizacji to warto przyjrzeć sie wbudowanemu rendererowi Yafray (zalaczony obrazek wykonany przy jego uzyciu) oraz zewnetrznemu Indigo. W tzm celu warto zainstalowac blendigo. A wlasnie wraz z blenderem znajdziemy dziesiatki (setki?) pluginow i mnóstwo darmowych materiałów!

Więcej informacji na stronie www.blender.org - koniecznie zajrzyjcie do galerii oraz obejrzyjcie filmy pokazujące jego możliwości.

Załączony rendering pochodzi z archiwum galerii na stronie blender.org tytul: The Surgeon's Breakfast autor: MofR

pozdrawiam Ka2

Powrót do bloga: Tytuł roboczy

Komentarze

re

Dodano: Środa, 14 Grudzień 2011, 16:29, Autor: pabulon87

Witam, dla sprostowania - od wersji 2.50 (obecna 2.60) probem opisany przez Pana Jarosława został wyeleminowany. W ogólnych ustawieniach można wybrać jednostki metryczne. Polecam program gorąco. Dzięki stałemu wsparciu i rozwijaniu przez blenderow'ą społeczność program jest świetnym narzędziem dla architektów. Począwszy od wnętrz (z ślnikami renderowania takimi jak YafRay, LuxRender, czy Cycles) po całe budynki, założenia urbanistyczne, a także tereny zieleni (moja specjalizacja). Program nie posiada idealnego wsparcia dla plików Autodesk, ale nadrabia chociażby ceną - 0,00 PLN. Zachęcam do obejrzenia prac zrobionych w Blenderze i do korzystania z programu. Pozdrawiam Paweł.

Spór o jednostki w archotekturze

Dodano: Środa, 31 Grudzień 2008, 03:15, Autor: Jarosław Kiliński

Witam
Chciałem odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie a raczej na kilka.
Podstawową sprawą są jednostki w blenderze. Wygląda to tak że sugerowane jednostkie blendera nie pokrywają się z jednostkami z jakimi się spotykamy w innych programach tego typu.
Pracowałem na 3ds Max - gdzie sobie bardzo ładnie mogłem działać na jednostkach mm,cm,m czyli europejskich. ostatnio zacząłem używać blender 3d jako alternatywę dla drogich przedsięwzięć typu Autodesk. Jednostki są o tyle problematyczne że po pierwsze nie można znaleźć okna z parametrami obiektu w Blenderku. Otóż okno to ukrywa się pod skrótem klawiaturowym "N"[tak po prostu]. Przyjmując jakiekolwiek jednostki względem siatki owszem da się przedstawić obiekt ale w skali raczej nie zbliżonej do 1:1. Na znanym forum Blendera widziałem jak pewna grupa osób spiera się jakie jednostki przyjąć. Wybierają te względem siatki i strasznie kombinują żeby otrzymać 1m3 [słownie jeden metr sześcienny] Owszem otrzymali go w skali co najmniej 1:5!

Już to raz napisałem:

przyjmijmy że:
0.020 to 2 cm
1.000 jednostek w Blenderze to 1m
3.000 3m

powyższe parametry to
0.120 = 12 cm
4.200 = 4m 20 cm
3.000 = 3metry

każde setki po zerze to:
0.100 = 10cm
0.200 = 20cm
0.300= 30cm
itd.
Co jest błędem również moim. Im więcej obiektów będzie miało taką skalę "na oko" lub względem odpowiednio ustawionych parametrów siatki. Nie otrzymamy metra w metrze a jedynie jego namiastkę. Moje spostrzeżenie jest o tyle trafne mam nadzieję,że używając 3ds Max w wersjach 2008,2009 natrafiłem na problemy z jednostkami milimetrów. Im więcej było małych obiektów wymagających modelowania tym gorzej działał formant Active x lub Open GL nie wiem którego dokładnie używa 3ds. W każdym razie im mniejszy był obiekt można było zauważyć niepokojące zawieszenia przybliżania i oddalania. wolniejszą i niestabilną pracę programu. Te podobieństwa zauważyłem w Blenderze właśnie w momencie kiedy jednostki które przyjąłem okazały się zbyt uciążliwe dla programu[ponieważ były za małe]

Przyjąłem postawę taką, że po prostu zaimportowałem plik dxf w którym zrobiłem sobie kwadrat dokładnie 1x1m według normy ISO -25
[Tu wspomnę że Blender obsługuje ten format w wersji 2007 Auto/ProgeCada].

Wyszło że:
w rzeczywistości gdy w oknie View>View properties w sekcji Lines - siatki głownej
zwiększymy jej paramtry z 60 do 100 otrzymamy siatkę o wymiarach równych 1 m2
co z kolei daje nam to:
że Cube który jest automatycznie ładowany do programu zaraz po jego otwarciu jest duzo mniejszy od tych wymiarów.
Aby otrzymać 1 m3[jeden metr sześcienny]
Klikamy "'N" i ustawiamy parametry Sześcianu na w:50, L:50, H:50 - wtedy otrzymamy dokładnie nasz wyśniony metr.
więcej na

http://docs.google.com/View?docid=dcs8jrp5_102grvwn8cs&pageview=1&hgd=1&hl=pl

Mam nadzieję że to co napisałem okaże się pomocne, choćby dla tych którzy nie używają programów Typu CAD[wiem że dla niektórych nie odkryłem Ameryki]
Pozdrawiam
Zobacz wszystkie komentarze