Architektura krajobrazu

Sierpień 14, 2008

"Park Daisy" - Planty Południowe w Pszczynie

"Park Daisy" - ogólna koncepcja
Lokalizacja: Pszczyna
Powierzchnia: 55000 m2
Autorzy projektu: Marta Urbańczyk

Galeria

idea czterech parków
Zakres opracowania
Ogród historyzujący
Ogród secesyjny
Ogród modernistyczny
Ogród symbolizyjący okres wojny
Ogród pamięci

Głównym celem projektu plant południowych jest utworzenie pasa zieleni biegnącego wzdłuż południowej granicy miasta (linia dawnych obwarowań) oddzielającego w sposób jednoznaczny najstarszą planistycznie część miasta od nowszych dzielnic.
W ten sposób miejska zieleń Pszczyny zostanie scalona, a starówka wydobyta i zaakcentowana.
Obecnie najstarszą część miasta otacza od strony zachodniej Dziki Park, północnej Park Zamkowy i wschodniej Park Dworcowy. Granica południowa nie jest w żaden sposób zaznaczona, są to tereny zaniedbane i w większości niezagospodarowane.
Założenie plant południowych przewiduje również Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu miasta Pszczyna.

Inspiracją projektu jest sztandarowa postać Ziemi Pszczyńskiej - Księżna Daisy – Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West (1873-1943)– angielska arystokratka, która odegrała niezwykle cenną rolę za czasów panowania w Pszczynie jej męża Jana Henryka XV (1861-1938). Była uznawana za najpiękniejszą kobietę Europy XIX wieku. Skoligacona z panującymi domami europejskimi, była magnesem przyciągającym najbardziej ekskluzywne towarzystwo. Bywali w Pszczynie członkowie panujących rodzin niemieckich, arcyksiążęta austriaccy, wielcy książęta rosyjscy, arystokraci angielscy, hiszpańscy, greccy, a nawet indyjski maharadża, nie wspominając już o politykach i wysokich rangą wojskowych.
W chwili obecnej w Pszczynie nie ma żadnego zakątku upamiętniającego tak wielką postać.

Poszukując sposobu na symboliczne powiązanie parku z osobą księżnej Daisy przestrzeń została podzielona na pięć głównych części (wynikających z analizy wnętrz architektoniczno-krajobrazowych)
Przyjmując kierunek zwiedzania od wschodu na zachód potencjalny przechodzień wkracza w kolejne ogrody odzwierciedlające w symboliczny sposób kolejne etapy życia Daisy.
Do każdej kolejnej części prowadzi szereg bram zaprojektowanych w stylu panującym we wnętrzu, w którym się znajdują. Wprowadzają widza w kolejne etapy, intrygując i zachęcając do odkrywania dalszych zakątków pszczyńskich plant.

1. Ogród historyzujący
Pierwszy ogród nazwany ”Angielska Stokrotka” (Daisy to angielska nazwa stokrotki), urządzony w stylu ogrodowym historyzującym, odzwierciedla dzieciństwo Księżnej. Znajduje się tu Ogródek Dziecięcy, klasa letnia. Rzeźby przedstawiające rodziców, rodzeństwo oraz samą małą Daisy

2. Ogród secesyjny
Kolejny ogród „Szczęśliwe lata” urządzony jest w stylu secesyjnym. Ponieważ w najwspanialszym okresie życia księżnej, okresie małżeństwa, balów, przyjmowania gości, beztroskiej zabawy, panowania w Książu i w Pszczynie, w sztuce ogrodowej panował właśnie ten kierunek. W tym miejscu zlokalizowany jest również podziemny parking, będący alternatywą dla istniejącego.

3. Ogród modernistyczny
Trzeci ogród „Od szczęścia do samotności” przedstawia te lata życia Daisy, w czasie których w sztuce ogrodowej panował modernizm. W takim samym duchu został urządzony. W owym czasie w małżeństwie Księżnej rozpoczęły się kłopoty, które zwieńczył rozwód, a opuszczona kobieta zamieszkała samotnie w Książu.

4.Ogród symbolizujący okres wojny
Czwarty ogród „U kresu życia” w symboliczny sposób przedstawia okres II wojny światowej w czasie której schorowana i opuszczona przez bliskich Daisy umiera.

5. Ogród pamięci
Po przekroczeniu ogrodu poświęconego wojnie następuje ostatni piąty - "Pamięci". Całość założenia urządzona została w duchu ogrodu krajobrazowego. Znajduje się tu linia tawuł wczesnych – krzewów, które w okresie kwitnienia pokrywają się niezliczoną ilością białych kwiatów – przypominająca legendarny sześciometrowy naszyjnik z pereł należący do Księżnej. Zaginiony przedmiot do dziś pożądany jest przez poszukiwaczy skarbów.
W tej części znajduje się też Polana Daisy w kształcie wielkiej stokrotki, obsadzona brzozami z altaną pośrodku. Miejsce zadumy i refleksji.

Wszystkie ogrody o różnych stylach ogrodowych scala Aleja Stokrotek - główna ścieżka, której towarzyszą pola stokrotek. Z biegiem symbolicznie pokazanego czasu owe pola zmniejszają swoją powierzchnię, zanikając we wnętrzu poświęconym wojnie. Symbolicznie przedstawiając w ten sposób śmierć Księżnej.
Dodatkowym elementem scalającym wszystkie wnętrza są rododendrony – ulubione krzewy Daisy. Sprowadzone zresztą przez nią do Pszczyny. W ogrodzie poświęconym dzieciństwu w okresie kwitnienia stanowią ferię barw. Im bliżej miejsca symbolicznego kresu jej życia wśród kolorów kwiatów coraz bardziej dominuje biel.

Park Daisy reprezentuje tzw. „telling landscape” – krajobraz opowiadający pewną historię. Zamykający zieleń wokół starówki, podkreślający jej granice. Będący ciekawym pomysłem na zagospodarowanie zaniedbanych fragmentów miasta.

Dodane przez: Marta_Urb
Dodano: 14/08/2008

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024