Architektura krajobrazu

Styczeń 13, 2011

Park sensoryczny w Rydułtowach

Logo parku - symbole zmysłów
Lokalizacja: Rydułtowy
Powierzchnia: 10054 m2
Autorzy projektu: a-krajobraz

Galeria

Zagospodarowanie terenu-rzut
Plac zmysłu smaku
Plac zmysłu słuchu
Plac zabaw dla dzieci
Wejście do parku
Parking samochodowy
Plantery roślinne - schemat
Logo parku - symbole zmysłów

Niebawem w Rydułtowach powstanie nowy park zwany sensorycznym o powierzchni ponad 1 ha. Jest on zaprojektowany w nowoczesnym stylu z nowoczesnymi formami i małą architekturą, prosty układ alejek prowadzi kolejno do 5 placów, każdy z nich odpowiada jednemu ze zmysłów. Ideą projektu było stworzenie obiektu które byłoby czymś więcej niż tylko miejscem spotkań i rekreacji. Poza walorami estetycznymi i funkcjonalnymi właściwymi dla każdego założenia parkowego ma pełnić także rolę edukacyjną, poznawczą, stwarzać możliwość rozwoju dla dzieci i dorosłych, a w szczególny sposób dla niepełnosprawnych. Nazwano to miejsce parkiem sensorycznym ponieważ bardzo silnie oddziałuje na wszystkie z ludzkich zmysłów.
Przy tworzeniu projektu rola architektów krajobrazu nie sprowadzała się tylko do wykreowania ciekawej i ładnej przestrzeni. Zastosowano wiele nietypowych elementów, a te standardowe wykorzystano tak aby podkreślić ich często niezauważaną specyfikę. Fontanna nie jest tylko elementem architektonicznym, nie tylko ładnie wygląda ale i wydaje dźwięk, szumi, jest mokra, może chłodzić w czasie upału, celowo nie utrudniono dostępu do niej i do wrażeń jakie może dostarczać również osobą niepełnosprawnym, dysze fontanny znajdują się w nawierzchni placu. Zastosowano urządzenia wykorzystujące prawa fizyki, generujące dźwięki - działają na zmysły, zaskakują i uczą. Specjalnie dobrano gatunki roślin, niektóre wydzielają intensywny zapach, rośliny ziołowe, jaśminowce, róże. Innych można skosztować – umieszczono je w specjalnie zaprojektowanych planterach, przy których można usiąść i poczęstować się owocem „prosto z krzewu”, porównać smak dwóch odmian tej samej rośliny. Jeszcze inne gatunki mają ciekawą formę - omszone liście, puszyste kwiatostany – sprawiają, że aż chce się ich dotknąć. Trawy przyjemnie szeleszczą na wietrze. Kwitnące i owocujące rośliny przyciągają do parku ptaki i motyle. Zamieszczono karmniki dla ptaków. Wykorzystane gatunki są podpisane, także w języku Braille’a, a wspomniane plantery mają kształt i gabaryty pozwalające osobom na wózkach inwalidzkich na swobodny dostęp do roślin. Park może być wyjątkowym miejscem dla ludzi z różnego typu dysfunkcjami, nie tylko z uwagi na jego techniczne udogodnienia. Ścieżki o różnych fakturach znacznie ułatwiają poruszanie się osób niewidomych, jednak tu mają oni także możliwość posłuchania, dotknięcia czy poczucia ciekawych dźwięków, kształtów, smaków czy zapachów. Aby nie skupiać się jedynie na bodźcach pozawzrokowych zadbano także o wygląd placów, alejek i ścieżek oraz elementów małej architektury - są pełne różnorodności, kolorów i kształtów. Opracowano czytelne elementy komunikacji wizualnej, będące zarazem ozdobnymi akcentami całego założenia. Dzieci znajdą w parku bardzo ciekawe urządzenia do zabawy, które przy okazji rozwiną ich zdolności psycho-ruchowe.
Park spełniać będzie wiele różnych funkcji. Znajdując się w centrum miasta, będzie łatwo dostępnym miejscem wypoczynku dla każdego mieszkańca. Jego walory przyrodnicze doskonale spełnią funkcję pogłębiania świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Można poznać walory smakowe, zapachowe i użytkowe wielu roślin, będzie okazja zaobserwowania różnych gatunków owadów i ptaków, które mnogość nowo założonej roślinności na pewno zachęci do odwiedzania parku, ponadto już istnieje tam wiele starych okazów drzew, projektanci zadbali o to by na terenie zachować możliwie dużo drzew – usunięto tylko okazy chore lub mało wartościowe. Całe założenie ma działać na człowieka, wywoływać u niego wrażenia, odczucia, które zapadną głęboko w świadomości zwiedzającego.
MIEJSCE: Rydułtowy, ZAMAWIAJĄCY: Urząd Miasta Rydułtowy, AUTOR PROJEKTU: Alternatywny Krajobraz Arkadiusz Górny, POW. TERENU: 10 054 m2, CZAS POWSTANIA PROJEKTU: 2011, CZAS REALIZACJI: 2013, KOSZT: 4,2mln

Dodane przez: a-krajobraz
Dodano: 13/01/2011, Zmodyfikowano: 30/01/2013

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024