Polska i Świat

Październik 7, 2009

Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Kulturalno-Oświatowe w Kórniku

Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Kulturalno-Oświatowe w Kórniku, autorzy: OVO Grąbczewscy Architekci, Małgorzata i Adam Zgraja Architekci
Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Kulturalno-Oświatowe w Kórniku, autorzy: OVO Grąbczewscy Architekci, Małgorzata i Adam Zgraja Architekci

W pobliżu zabytkowego kórnickiego rynku przy ul. Krasickiego władze gminy przewidziały realizację nowego centrum rekreacyjno-sportowego i kulturalno-oświatowego, które z założenia ma stać się kolejną atrakcją turystyczną miasta.

Program inwestycji obejmuje budowę krytej pływalni z kompleksem odnowy biologicznej, hali widowiskowo-sportowej oraz centrum kulturalno-oświatowego. Zagospodarowanie terenu to oprócz obiektów kubaturowych urządzenia rekreacyjno-sportowe, zieleń oraz rozwiązania komunikacyjne. W celu wyłonienia najlepszego rozwiązania ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Zwyciężył projekt konsorcjum: OVO Grąbczewscy Architekci / Małgorzata i Adam Zgraja Architekci (arch.: Małgorzata Balcer-Zgraja, Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Adam Zgraja), który w opinii jury stanowi najlepszą odpowiedź na postawione uwarunkowania urbanistyczno-architektoniczne.

Podstawowe założenia projektowe

Podstawowym celem projektowym stało się znalezienie rozwiązania przestrzenno-funkcjonalnego dla nowych obiektów o funkcji sportowej i edukacyjnej, usytuowanych na terenie gminy o wielu atrakcjach turystycznych, słynącej z bogatej historii i wielu zabytków z jednej strony, z drugiej – położonej na obrzeżach Poznania – dynamicznie się rozwijającej i atrakcyjnej dla zagranicznych inwestorów.
Zarówno koncepcja zagospodarowania terenu, jak i proponowana architektura miały na celu harmonijne wpisanie nowego układu w otoczenie oraz stworzenie atrakcyjnej, przyjaznej dla użytkowników przestrzeni będącej miejscem rekreacji, sportu, imprez masowych i wydarzeń kulturalnych.
Zespół ma stać się lokalnym centrum, miejscem charakterystycznym, rozpoznawalnym, jakością proponowanych rozwiazań nawiązującym do najnowszych realizacji Poznania.
Punktem wyjścia dla rozwiązań projektowych stała się szczegółowa analiza istniejących uwarunkowań funkcjonalno-przestrzennych.

Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Kulturalno-Oświatowe w Kórniku; zespół autorski: Małgorzata Balcer-Zgraja, Oskar Grąbczewski, Barbara Grąbczewska, Adam Zgraja

-------------

Charakterystyka miasta
Kórnik jest miejscowością położoną w środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego, w odległości około 20 km od Poznania, należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Słynie z atrakcyjnych obiektów zabytkowych, z których na szczególną uwagę zasługuje kórnicki zamek. Jego historia sięga XIV wieku, a ostatnia neogotycka przebudowa wykonana została w XIX wieku według projektu Karla Friedricha Schinkla. W skład zespołu zamkowego wchodzi arboretum, które należy do najstarszych i najbogatszych parków dendrologicznych w Polsce. Potocznie kórnicki zamek kojarzy się z legendą o białej damie oraz przysłowiowymi „gruszkami na wierzbie” – gruszą wierzbolistną, która rośnie w zamkowych ogrodach. Współcześnie Kórnik jest jedną z najprężniej rozwijających się gmin w województwie wielkopolskim. Północna jej część, która przylega do granic Poznania, stała się w ostatnich latach niezwykle atrakcyjna dla polskich i zagranicznych inwestorów.

-------------------------

Informacje techniczne:

  • Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Kulturalno-Oświatowe w Kórniku
  • Inwestor: Gmina Kórnik
  • Autorzy: OVO Grąbczewscy Architekci, Małgorzata i Adam Zgraja Architekci
  • Zespół autorski: Małgorzata Balcer-Zgraja, Oskar Grąbczewski, Barbara Grąbczewska, Adam Zgraja
  • Powierzchnia: 13 517 m2
  • Kubatura: 78 320 m3
  • Powierzchnia zagospodarowania: 32 750 m2
  • I Nagroda w konkursie: 2006
  • Projekt: 2006 - 2008
  • Realizacja: 2008 –2010

(fragmenty opisu autorskiego)

Tagi: centrum sportowe centrum rekreacyjne centrum kulturalne centrum owiatowe Kórnik OVO Grąbczewscy Architekci architektura

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024