Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; źródło: SGG

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; źródło: SGG

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to imponująca i stworzona z rozmachem realizacja, która ma stanowić centrum życia kulturalnego regionu. W wymagającym projekcie, autorstwa architekta Bolesława Stelmacha, wykorzystano nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Szkło w połączeniu z industrialną aranżacją CSK stworzyło niezwykły budynek, stanowiący esencję współczesnej architektury.

Prace nad nowym obliczem lubelskiego Centrum Spotkania Kultur trwały trzy lata, a uroczyste otwarcie nastąpiło w listopadzie 2015 roku. Wznowioną w 2012 roku realizację potraktowano z należytą uwagą i uznano za priorytetową inwestycję kulturalną regionu. W przeszklonych wnętrzach Centrum Spotkania Kultur swoje miejsce znajdzie kino studyjne, organizacje pozarządowe oraz różnorodne środowiska artystyczne. Ta kulturotwórcza przestrzeń stanie się również miejscem spędzania wolnego czasu. Kawiarnia oraz czytelnia umieszczona na oszklonym dachu pokrytym roślinnością z pewnością przyciągnie Lublinian.

- Koncepcja budynku mówiła o trzech warstwach różnych czasów powstania i funkcjonowania: kurhany Gutenberga na placu przed wejściem odnoszą się do przeszłości, multimedialne elewacje symbolizują teraźniejszość, a wiszące ogrody na dachach zwiastują przyszłość architektury. Szkło wykorzystane w CSK pełni ważną rolę ambientu-środowiska pozwalającego na swobodne przenikanie światła słonecznego do wnętrz budynku oraz jego emisję dzięki gigantycznym szklanym ekranom – mówi Bolesław Stelmach.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; źródło: SGG

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; źródło: SGG

Szkło jako tafla grzewcza

Wybór szkła, spełniającego niezbędne wymogi architektoniczne i konstrukcyjne, stanowiło prawdziwe wyzwanie. Ostatecznie na świetlik o powierzchni 200 metrów kwadratowych wybrano innowacyjne szkło EGLAS o budowie SGG SECURIT PLANILUX 10mm/16mm/STADIP SECURIT 66.4 EGLAS ULTRA N II. Dzięki swojej doskonałej przejrzystości i mniejszej chłonności, szkło oferuje więcej swobody architektonicznej przy wymagających projektach. Zapewnia większą przepuszczalność światła, dzięki czemu pozwala tworzyć jaśniejsze wnętrza.

Dzięki technologii EGLAS, po podłączeniu szkła do zasilania, pokrywająca powierzchnię niskoemisyjna powłoka z tlenków metali, przetwarza energię elektryczną w ciepło. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie atrakcyjności wnętrz oraz zapewnia komfort cieplny. Ponadto, niezależnie od warunków atmosferycznych szkło gwarantuje przejrzysty widok. Może służyć także jako tafla grzewcza, pomocna przy roztapianiu śniegu na przeszkleniach dachowych – mówi Adam Księżopolski, Regionalny Kierownik ds. Projektów GLASSOLUTIONS Saint-Gobain.

Odporne na promienie UV szkło zapewnia także maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki temu może być wykorzystywane w konstrukcjach na ramie stalowej, aluminiowej, a także montowane w pozycji pionowej, poziomej lub ukośnej. Złożoność realizacji Centrum wymagało materiałów najwyższej jakości.

- Projekt CSK wyróżnia nowatorskie podejście do tradycyjnych materiałów budowlanych, jakimi są: żelbet, szkło, aluminium i stal. Architektoniczna wizja wiązała się z nowymi wyzwaniami, którym musieliśmy sprostać jako wykonawca konstrukcji. W CSK zrealizowaliśmy między innymi tunele klejone do szklanych żeber, szklane budki wyjść na dach, 10-metrowe przęsła słupów wykonywane bez podparcia czy przestrzenne konstrukcje cięgnowe o długości ponad 80 metrów przeszklone szkłem z sitodrukiem. To był niezwykle wymagający projekt - dodaje Grzegorz Kmiecik, Prezes Buma Factory.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; źródło: SGG

Okazała i efektowna struktura fasad

Trudnym, ale wzorowo zdanym egzaminem dla szkła było także sprostanie wymaganiom stworzenia niepowtarzalnej tekstury szklanych fasad - szorstkiej, łuskowatej, organicznej powierzchni. Konstrukcja powstała według wzoru zaprojektowanego przez Bolesława Stelmacha. Ekstra białe szkło SGG Diamant, dzięki bardzo niskiej zawartości tlenku żelaza, zapewnia wysoką przepuszczalność światła. Wykorzystane w konstrukcji szkło charakteryzuje idealnie jednolita, matowa powierzchnia, która zapewnia optymalne doświetlenie przy zapewnieniu pełnej prywatności.

Mimo swoich rozmiarów, imponujący budynek nie zdominował otaczającej go przestrzeni, a idealnie wkomponował się w towarzyszące mu kamienice na Alejach Racławickich. Jednocześnie w sześciu salach CSK może przebywać ponad 2 500 osób, w tym 1000 w sali operowej o najnowocześniejszej mechanice scenicznej w Polsce i jednej z najbardziej rozbudowanych w Europie. W Centrum znajduje się także sala kameralna dla 200 osób, sala kinowa dla 170 widzów oraz sala baletowa.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; źródło: SGG

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; źródło: SGG

Tagi: budynki, szkło
Dodano: 16/09/2016, Zmodyfikowano: 16/09/2016
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Newsletter

facebook

Aktualności

„Copper and the Home”

[13/04/2018]

Startuje międzynarodowy konkurs dla projektantów i designerów. W tym roku główny nacisk położono na wpływ miedzi na tworzenie zrównoważonej przyszłości. więcej

Obiekt roku w systemach ALUPROF

[13/04/2018]

3 kwietnia 2018 roku wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu architektonicznego „Obiekt roku w systemach ALUPROF”. Celem tej edycji jest wybranie najciekawszych budynków, które zaproje... więcej

Rehabilitacja Krakow?

[21/04/2018]

Co robicie w przypadku kontuzji sportowej? Bo jak wiadomo uprawiając sport trzeba liczyć się z ryzykiem zdrowotnym jakie ze sobą niesie. Słyszałam,że w Krakowie mają najtańszy rezonans. Tutaj http:... więcej

Re: Bezpieczniki

[21/04/2018]

Ja akurat w tej kwestii zadzwonilam do ospela. Oni mają nie tylko wieloletnie doświadczenie w tych sprawach ale i bardzo dobry osprzęt elektryczny. Ich ofertę można podejrzeć na stronce http://ospe... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×