Polska i Świat

Styczeń 13, 2014

Copernicus Square - rewitalizacja terenu zabytkowej Elektrowni Powiśle

Copernicus Square - rewitalizacja terenu zabytkowej Elektrowni Powiśle, źródło: Hochtief Development Poland
Copernicus Square - rewitalizacja terenu zabytkowej Elektrowni Powiśle, źródło: Hochtief Development Poland

Elektrownia Powiśle w Warszawie uruchomiona została w 1904 roku. Miała moc 83 MW i w ówczesnych czasach była jednym z większych tego typu obiektów. Zamknięta została po 97 latach funkcjonowania. Jej rewitalizacja i przebudowa rozpoczęła się w październiku 2013 roku. Autorem projektu rewitalizacji tego obszaru jest pracownia APA Wojciechowski.

Założenia inwestycyjne

W rewitalizowanych budynkach historycznych XX-wiecznej elektrowni i w pięciu nowych obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 26 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych klasy A, powierzchnie handlowe i usługowe a także mieszkania i parking podziemny. W ramach kompleksu powstaną także dostępne dla wszystkich mieszkańców place miejskie: Plac Wiślany, Plac Przyrody, Plac Techniki i Plac Historii.

Copernicus Square - budynek D1, źródło: Hochtief Development Poland
Copernicus Square - hole recepcyjne, źródło: Hochtief Development Poland

Założenia architektoniczne

Projekt zakłada stworzenie w starej elektrowni powierzchni biurowych i handlowych. Nawiązaniem do dawnej funkcji kompleksu będzie wyeksponowanie kilkudziesięciu historycznych elementów w czterech XX-wiecznych budynkach.

Zachowana zostanie między innymi stalowa konstrukcja dachów w dawnym budynku kotłowni. W budynku biurowym Elektrowni zbudowanym w 1920 roku i obecnie adoptowanym na nowo, w całości zostanie wyeksponowana suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni. W holach windowych budynków biurowych przewidziano miejsca na ekspozycję całych pionowych modułów zewnętrznego pierścienia urządzeń nastawni w sześciennych obudowach i rzędami okrągłych przycisków. Odwzorowany zostanie też przebieg torów kolejowych na zewnątrz obiektu, a w holach i ogólnodostępnych toaletach umieszczone będą w formie dekoracji drobne elementy i napisy ostrzegawcze z okresu funkcjonowania Elektrowni.

W podziemiach kesonu umieszczone będą zbiorniki na wodę deszczową i pojemniki systemu tryskaczy dla zespołu budynków zabytkowych (jako nawiązanie do funkcjonowania dawnego kesonu, którego wnętrze działało jako konstrukcja sięgająca 10 metrów w głąb ziemi, gdzie za pomocą sprężonego powietrza zasysano wodę z dna Wisły, wykorzystywaną do schładzania turbin w maszynowni). Z kolei odbudowywane kominy kotłowni nr III, przeznaczonej do rozbiórki będą pełniły rolę wyrzutni powietrza. Natomiast zachowane słupy konstrukcyjne wykorzystane zostały w projekcie lokalu gastronomicznego.

Na szczególną uwagę zasługuje również droga węgla, czyli zachowanie kierunku ruchu przyszłych użytkowników Copernicus Square zgodnego z kierunkiem procesu technologicznego zamiany węgla w energię w kotłowni i maszynowni.

Wszystkie prace budowlane odbywają się w ścisłej współpracy ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Copernicus Square, źródło: Hochtief Development Poland

Tagi: rewitalizacja urbanistyka

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024