Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Finaliści Nagrody Mies van der Rohe 2013

Superkilen w Kopenhadze fot.: Superflex; projekt znalazł się w finale konkursu o nagrodę Mies van der Rohe

Superkilen w Kopenhadze fot.: Superflex; projekt znalazł się w finale konkursu o nagrodę Mies van der Rohe

Komisja Europejska wraz z Fundają Mies Van Der Rohe wyłoniła pięciu finalistów, którzy będą walczyć o Europejską Nagrodę przyznawaną Współczesnej Architekturze im. Mies van der Rohe w 2013 roku. Są to projekty z Belgii, Danii, Islandii, Portugalii i Hiszpanii.

W sumie do nagrody zgłoszono 335 prac z 37 państw europejskich. Projekt zwycięski oraz wyróżnienia ogłoszone zostaną w maju 2013 roku, natomiast ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 6. czerwca 2013 w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie w Hiszpanii.

Chciałbym podziękować wszystkim architektom, którzy zostali nominowani do tej nagrody oraz tym, którzy znaleźli się w finale. Mamy ogromne bogactwo talentów w architekturze europejskiej, których przykłady widzimy w rozwijających się sektorach kultury. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że zawód architekta stoi przed poważnymi wyzwaniami, wynikającymi ze spowolnienia gospodarczego. Komisja Europejska i Fundacja Mies van der Rohe są zobowiązane do wspierania sektora architektury, który ma znaczący wkład do gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy, jak również jest twórcą piękna i siły działającej na rzecz spójności naszego społeczeństwa. Będziemy nadal wspierać architekturę, w tym poprzez tę nagrodę, oraz przyszły program Kreatywna Europa - powiedziała Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Finaliści Nagrody im Mies van der Rohe 2013

Miejska Hala Targowal - Gandawa, Belgia; autorzy: Robbrecht en Daem architecten oraz Marie-José Van Hee architecten; fot.: Petra Decouttere

Jest to rekonstrukcja halii targowej, mieszczącej się w centrum zabytkowego miasta Gandawa w Belgii, która ulegała degradacji i przez dziesięciolecia pełniła funkcję opustoszałego parkingu. W dwóch kolejnych konkursach w 1996 oraz w 2005 roku obie pracownie dążyły do rewitalizacji obiektu i przywrócenia historycznych funkcji obiektowi wbrew powszechnej opinii dążącej do stworzenia otwartej przestrzeni do organizacji eventów.

Mimo, że obiekt zajmuje 24 tysiące metrów kwadratowych i jest usytuowany między zabytkowymi i sakralnymi zabudowaniami, bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie. Drewniane wykończenie, chronione przez szklaną fasadę daje skromy wygląd w stosunku do szlachetniejszych zabytków kamiennych.

Superkilen - Kopenhaga, Dania; autorzy: BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex; fot.: Superflex

Superkilen jest przestrzenią miejską o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych, która łączy jedną z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i społecznie dzielnic w Danii. Projekt jest nowoczesnym parkiem, mieszczący w sobie alejki dla pieszych, ścieżki rowrowe oraz wszelkie elementy rekreacyjne.

Projekt ma na celu podkreślenie i uczczenie wielokulturowości tego miejsca. Jest pomyślalny jako gigantyczna wystawa miejska, pokazująca meble miejskie z 62 krajów, w tym również lokalnych mieszkańców.

Punktem wyjścia do projektu jest podział przestrzeni na trzy główne strefy: plac czerwony, zielony park i czarny rynek. Czerwony kwadrat jest terenem do uprawiania sportów, zielony - to park zabaw dla dzieci i trawniki, a czarny rynek - to teren piknikowy.

Harpa - Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Reykjavik - Reykjavik, Islandia; autorzy: Batteríid architects; Henning Larsen Architects; Studio Olafur Eliasson; fot.: Nic Lehoux

Harpa wyłania się między lądem i morzem i jest częścią dużego projektu urbanistycznego dotyczącego terenów portowych. Jego celem jest rozwinięcie i zrewitalizowanie Reykjaviku i stworzenie lepszego połączenia portu z miastem.

Harpa pełni dwie funkcje - sali koncertowej i centrum konferencyjnego. Światło dzienne przenika przez szklana fasadę budynku, tworząc wewnątrz grę świateł i cieni niczym kalejdoskop.

  • Dom spokojnej starości - Alcácer do Sal, Portugalia
  • Pracownia architektoniczna: Aires Mateus Arquitectos

Dom spokojnej starości - Alcácer do Sal, Portugalia; autor: Aires Mateus Arquitectos, fot.: FG+SG


Projekt miał na celu stworzenie przestrzeni dla mikro-społeczności, kierującej się własnymi zasadami funkcjonowania. Jego funkcja waha się między funkcjami hotelu i szpitala, ma połączyć intymność i przestrzenie ogólnodostępne.

Metropol Parasol - Sevilla, Hiszpania; autor: J. Mayer H.; fot.: David Franck

Metropol Parasol to nowy projekt, który stał się ikoną Sewilli. Określany jako duże grzyby ma funkcję handlową i rekreacyjną: mieszczą się tam hale targowe, kawiarnie, restauracje, taras widokowy na ich szczycie. Definiuje również związek między częściami historycznymi i współczesnymi miasta.

Dodano: 06/02/2013, Zmodyfikowano: 26/02/2013
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Newsletter

facebook

Aktualności

Konkurs na koncepcję architektoniczną budynków Browaru i Manufaktury w Węgrowie.

[18/01/2018]

Miasto Węgrów oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczną budynków Browaru i Manufaktury w Węgrowie. więcej

Concept competition | Cities of tomorrow

[02/01/2018]

Project Earth 2 wants to propose a different approach towards refugees and refugee camps. Rather than conceiving refugee camps as storage facilities to fulfill basic human needs and refugees as tem... więcej

Re: pożyczka internetowa

[25/02/2018]

Ja ze swojej strony na pewno mogę polecić https://concash.pl/ . Mają bardzo korzystne warunki i atrakcyjną ofertę. Nie sprawdzają BIK ani KRD co jest sporym plusem. No i oczywiście wniosek o pożycz... więcej

Szkolenia biznesowe dl...

[25/02/2018]

Witam,
Chodzi mi po głowie jeszcze jeden pomysł w odniesieniu do poprzedniego wątku. Czy być może ktoś z forumowiczów dysponuje osobista praktyką w zakładaniu swojego biznesu w sektorze szkoleń dl... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×