Polska i Świat

Styczeń 18, 2011

Kładka pieszo-rowerowa Lent-Tabor w Mariborze

Kładka pieszo-rowerowa Lent – Tabor w Mariborze autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak. Projekt zdobył I nagrodę w konkursie o Nagrodę im. Macieja Nowickiego.
Kładka pieszo-rowerowa Lent – Tabor w Mariborze autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak. Projekt zdobył I nagrodę w konkursie o Nagrodę im. Macieja Nowickiego.

Projekt ten zdobył I nagrodę w konkursie o Nagrodę im. Macieja Nowickiego. Autorem pracy jest Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Według opinii jury, nagrodę przyznano za innowacyjną formę będącą wynikiem inżynieryjnych założeń, która przekłada się na dominantę niekonkurującą z sylwetą miasta.

Opis autorski projektu

Kładka pieszo-rowerowa Lent – Tabor jest przedłużeniem nad rzeką ulic i przejść w tkance miejskiej. Ponieważ most jest czymś więcej niż geometrią na płaszczyźnie, podlega działaniu sił przyrody, musi spełnić oczekiwania użytkowe, staje się również miejską rzeźbą – podjęto poszukiwania w trzecim wymiarze.

Koncepcja projektu

W pierwszym kroku konceptualnej pracy, płaskiemu paskowi (z wydzieloną częścią rowerową i pieszą) nadano pewną grubość i umieszczono nad wodą, opierając końcami na brzegach rzeki. Następnie obrócono wokół osi podłużnej tak, że część piesza znalazła się nad rowerową. Później rozsunięto je względem siebie w pionie, by zwiększyć wysokość przekroju, a co za tym idzie jego nośność i sztywność. W kolejnym kroku przekręcono (w poziomie) górną, pieszą część wokół pionowej osi kładki, co rozwiązało problemy dynamiczne, eliminując lock-in effect.

Kładka pieszo-rowerowa Lent-Tabor w Mariborze. Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Schematy - kładka pieszo-rowerowa Lent-Tabor w Mariborze. Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Materiał konstrukcyjny

Dla tak powstałego modelu, jako materiał konstrukcyjny, wybrano stal, która ma największą sztywność (zarówno bezwzględną, jak i w relacji do ciężaru własnego), trwałość i stabilność, czyli niezmienność właściwości fizycznych w czasie użytkowania oraz drewno – jako okładzinę, która daje przyjemność w dotyku, utrzymuje stałą temperaturę, chroni konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem słońca (nagrzewanie, promieniowanie ultrafioletowe). W efekcie powstał ustrój konstrukcyjny złożony z dwu współpracujących ze sobą belek o przekroju skrzynkowym – stalowych z wierzchnią warstwą drewnianą.

Podwójna funkcja obiektu

Funkcjonalnie, kładka złożona jest z dwu części: dolnej dla rowerzystów oraz górnej dla pieszych. Obie (każda o szerokości 2m i nachyleniu nieprzekraczającym 6%) dostępne są z poziomu bulwarów. Całe przęsło wznosi się ponad poziom „wody stuletniej”, a na szerokości ponad 40m zapewniona została wysokość żeglowna (3,6m powyżej średniego poziomu wody).

Zarówno piesza, jak i rowerowa część są oświetlone oprawami LED, umieszczonymi w barierkach, w których poprowadzone jest również zasilanie. Odprowadzenie wody odbywa się poniżej pochwytu – w stalowych rynnach, nie wystających poza obrys przekroju oraz, korzystając ze spadków na kładce, pod jej posadzką.

Kładka, będąc kontynuacją ulic i ścieżek starej części Mariboru, przy nadbrzeżach łączy się z bulwarami – stosunkowo szerokim po stronie Lent, gdzie wykorzystuje rozrzeźbienie linii brzegowej przed Domem Starego Wina oraz węższym po stronie dzielnicy Tabor, gdzie trafia na niewielki plac. Po jednej i drugiej stronie rzeki zachowane są fragmenty przyczółków starego mostu, włączone do kompozycji kładki.

Zgodnie z zamierzeniami, tak zdefiniowana forma nie zmieni swego wyrazu również po planowanej przebudowie bulwarów Dravy.

Plansza 1. Kładka pieszo-rowerowa Lent-Tabor w Mariborze. Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Plansza 2. Kładka pieszo-rowerowa Lent-Tabor w Mariborze. Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Miasto i kładka pieszo-rowerowa Lent-Tabor w Mariborze. Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Autorzy projektu:

 

  • Kazimierz Łatak,
  • Piotr Lewicki.

 

Współpraca autorska:

 

  • Mateusz Manecki,
  • Karol Ciepliński
  • Henryk Ciurej – obliczenia konstrukcyjne
  • Dominik Darasz - wizualizacje

----------------------------

O konkursie o Nagrodę im. Macieja Nowickiego

Celem konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego jest zwiększenie zainteresowania polskich architektów problemem innowacyjności w architekturze.
Poszukiwanie nowych sposobów kształtowania przestrzeni charakteryzującej się wysoką jakością i walorami estetycznymi, potrzeba ochrony środowiska, rozwijania i wdrażania w budownictwie oraz w architekturze technologii i materiałów przyjaznych człowiekowi stają się niezbędnymi warunkami uwrażliwienia odbiorców i użytkowników architektury na jej jakość oraz edukacyjną i wychowawczą rolę.

Zamierzeniem organizatorów jest, by nagroda przyznawana corocznie, promowała dokonania polskich architektów w każdorazowo ustalanych szczegółowo przez organizatorów konkursu dziedzinach ich pracy zawodowej. Nagradzane są prace wnoszące istotny wkład w rozwój kultury architektonicznej i promujące polską myśl architektonicznąna świecie.

Źródło: Biuro Projektów Lewicki Łatak

Tagi: kładka pieszo-rowerowa architektura urbanistyka

Komentarze

JAko

Dodano: Piątek, 21 Styczeń 2011, 11:20, Autor: Laczika

Jako rowerzysta - nie lubię kiedy piesi kręcą mi się pod kołami.. rozdzielenie jest dobrym pomysłem. Czy zawsze musimy patrzeć przez pryzmat ekonomiczny - mnie się podoba takie rozwiązanie :)

przerost formy?

Dodano: Czwartek, 20 Styczeń 2011, 12:45, Autor: jurasoo

Bardzo podoba mi się forma kładki, jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że rozdział ciągu pieszego z rowerowym jest wymuszony i trochę na siłę uzasadniający potrzebę zrobienia "dwóch nitek", dla osiągnięcia modnego efektu połamania. Przecież bez problemu rowerzyści mogliby jeździć obok pieszych na jednej kładce. Z pewnością byłoby to rozwiązanie tańsze i być może wcale nie nie gorsze.

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024