Polska i Świat

Listopad 30, 2010

Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej

Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej - Mirosław Nizio
Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej - Mirosław Nizio

Projekt zdobył pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum. Autorem projekty jest Studio Nizio Design International z Warszawy.

Budynek

Klasyczny Emblemat domu, ukazujący się w pół-przeszklonej fasadzie budynku, kryje w swej filozofii tajemnicę, którą zwiedzający odkryje i poczuje dopiero wraz ze zwiedzaniem muzeum. Budynek stopniowo nabiera dynamizmu, przechodząc w geometryczny graniastosłup. Jego struktura „wcina się” w plac, odnosząc się estymą wobec przyległych budynków. To symbol domu, przypominający zwiedzającym dzieje przedwojennej Markowej odnosząc się nie tylko do czasów Shoah, lecz również ukazując jej niezmienną postać, mimo przeciwności losu i historii.

Obiekt składa się z dwóch podstawowych zespołów funkcji: ekspozycyjnej oraz biurowo-technicznej, powiązanych wspólnym hallem recepcyjnym, znajdującym się w centrum projektowanego obiektu.

Struktura budynku opiera się na konstrukcji żelbetowej (ściany murowane, stropy i słupy żelbetowe monolityczne). Budynek, podobnie jak pomnik Rodziny Ulmów, został wykończony okładziną ze stali węglowej o kontrolowanej korozji. (...)

widok narożnika południowo-wschodniego - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Widok z lotu ptaka narożnika południowo-wschodniego - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Wnętrza

Głównym priorytetem w kreacji wnętrz muzeum był wektor łatwości dostępu do poszczególnych przestrzeni ekspozycyjnych.
Obiekt muzealny składa się z dwóch podstawowych zespołów funkcji, powiązanych wspólnym holem recepcyjnym, znajdującym się w centrum projektowanego obiektu.

Pokoje biurowe i pracownia naukowa otwierają się na zieloną skarpę i „Ogród Pamięci”, uzupełniając narrację minimalistycznej formy muzeum.

W centralnym punkcie ekspozycji usytuowany zostanie szklany kubik - serce muzeum o wymiarach (5m x 8m). Promieniejący światłem kryje w swym wnętrzu zatrzymaną w czasie rekonstrukcję domu Ulmów, która ujawnia się zwiedzającemu dopiero po wejściu do kubicznej formy.

Z zewnątrz zaś owa jasna, świetlista struktura stanowi rodzaj pomnika pamięci (na jej powierzchni rozpościerać się będą pulsujące fotografie rodziny). Po wejściu i minięciu hallu, który również może stanowić przestrzeń ekspozycyjną, zwiedzający kieruje się klarowną drogą, zachowując ciągłość chronologiczną wystawy (w hallu usytuowane zostaną również proste w formie siedziska).

Wnętrza - fragment ekspozycji: Kryjówki i schronienia

Wnętrza - ekspozycja - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Dom Ulmów - serce muzeum

staje się wyznacznikiem, punktem odniesienia, wokół którego rozciągają się pozostałe zakresy tematyczne. Ekspozycje (o powierzchni 117,3 m, replika Domu Ulmów 37,5) zostały ściśle podporządkowane zagadnieniom konspiracji, niebezpieczeństwa i śmierci. Dlatego też część eksponatów (np. fotografie z getta) zwiedzający będzie oglądać z ukrycia, za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanych, wtopionych w strukturę ścian przesłonom, oddającym gradację napięcia. Czytelna narracja zwiedzania zmierza do geometrycznej ostrości, oddając spójność przestrzeni merytorycznej z architektoniczną.

plansza 1 - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

plansza 2 - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

plansza 3 - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Autorzy:
Mirosław Nizio

Tagi: muzeum architekutra konkurs

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024