Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Odrarium - III miejsce

Odrarium - III miejsce w konkursie architektonicznym - Robert Zubkowicz z Warszawy

Odrarium - III miejsce w konkursie architektonicznym - Robert Zubkowicz z Warszawy
III nagrodę otrzymała praca, której autorem jest Robert Zubkowicz z Warszawy.


I Nagrodę otrzymała pracownia Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia.

II nagroda przyznana została Konsorcjum Firm: „ZARZYCKI”, Pracownia Projektowa Łukasz Zarzycki (Starachowice) oraz Tomasz Lichota Architekt, GAP-Gabinet Projektowy (Wrocław)

Fragment opisu autorskiego

Projekt ma charakter krajobrazowy, a infrastruktura nadziemna została ograniczona do minimum w postaci: zimowiska. Obiekt ten będzie również pełnił funkcje ekspozycyjne w okresie zimy. Zwiedzający będą mogli oglądać zwierzęta przez szyby wystawowe.

Układ projektowanej ekspozycji uwzględnia istniejącą infrastrukturę techniczną i przez co tylko w niewielkim stopniu będzie przenoszona instalacja. Kształt zbiornika pozwala na zachowanie istniejącej roślinności, a w szczególności dębów. Nowe nasadzenie roślinności nawiązują do naturalnego składu gatunkowego jaki występuje w dorzeczu Odry. Głównie są to nasadzenia takie jak: wierzba siwa, wierzba uszata, wierzba wiciowa, wierzba wawrzynowa. W górnym biegu zaprojektowano nasadzenia ze świerka pospolitego. W okolicach starorzecza i w niektórych miejscach środkowego biegu rzeki zaprojektowano roślinność szuwarową.

A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?

A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?

A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?

Zgodnie z wytycznymi w warunkach konkursowych, dotyczących Odrarium założenie składa się czterech części, z których trzy: teren ujściowy, środkowy bieg rzeki o wolnym nurcie oraz górny bieg są przekryte wspólną wolierą. Pomiędzy poszczególnymi basenami biegną drewniane mostki dla zwiedzających, rozdzielające te ekspozycje. Starorzecze jest przekryte odrębną wolierą i oddzielone od pozostałych basenów ścieżką dydaktyczną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, która łagodnie zagłębia się w teren co umożliwia obserwację życia wodnego poprzez szyby wmontowane w ściany basenów.

Woliery zaprojektowano w konstrukcji drewniano - stalowej. Do wysokości 2m mają ażurowe ścianki w postaci stalowej siatki rozpiętej pomiędzy słupkami. Powyżej tej wysokości nylonowa siatka woliery jest rozpięta na stalowych linkach podczepionych do smukłych masztów wystających z basenów.
Główna idea jaka przyświecała założeniu projektowemu to możliwość zapoznania zwiedzającego z ekosystemem Odry poprzez odbycie dydaktycznej wędrówki od źródła do ujścia rzeki. Całość ekspozycji byłaby uzupełniona o tablice edukacyjne i ciekawostki przyrodnicze. Ostatni basen – teren ujściowy zakończony byłby pionową ścianą - szybą o którą rozbijały by się sztuczne fale (możliwe do obserwacji od drugiej strony) imitujące fale morskie.

Źródło: ZOO Wrocław
Dodano: 26/01/2011
Powrót do kategorii: Polska i Świat
facebook

Aktualności

„Copper and the Home”

[13/04/2018]

Startuje międzynarodowy konkurs dla projektantów i designerów. W tym roku główny nacisk położono na wpływ miedzi na tworzenie zrównoważonej przyszłości. więcej

Obiekt roku w systemach ALUPROF

[13/04/2018]

3 kwietnia 2018 roku wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu architektonicznego „Obiekt roku w systemach ALUPROF”. Celem tej edycji jest wybranie najciekawszych budynków, które zaproje... więcej

kursy SketchUp + BIM,...

[22/05/2018]

Witam,

Zapraszam na szkolenie z:
-SketchUp + BIM
-Revit + Dynamo
-Rhinoceros + Grasshopper

Więcej szczegółów na:
www.a-cademia.pl więcej

Re: Panele czy deska?

[22/05/2018]

wedlug mnie najlepszy jest parkiet, tylko ze trzeba tez o niego odpowiednio dbac a wtedy wytrzyma przez wiele dlugich lat w bardzo dobrej kondycji. Wykonanie takiej podlogi lepiej zlecic profesjona... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×