Polska i Świat

Sierpień 12, 2014

Plac Europejski w Warszawie

Plac Europejski w Warszawie
Plac Europejski w Warszawie

Okolice Ronda Daszyńskiego w Warszawie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rejonów stolicy. W latach przedwojennych były to rejony przemysłowe; obecnie zaś, z zaniedbanych terenów stają się przestrzenią biznesową. Tam również budowany jest kompleks biurowy Warsaw Spire. Teren wokół niego ma zostać spójnie zagospodarowany jako ogólnodostępny Plac Europejski.


Nazwa plac Europejski została jednogłośnie zatwierdzona przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy w kwietniu 2014 roku. Zgodnie z nowymi ustaleniami budynki kompleksu Warsaw Spire funkcjonują już pod tym nowym adresem.

Do stworzenia projektu placu zaproszono pracownię Wirtz International Landscape Architects – światowej sławy architektów z Belgii, którzy w swoim dorobku mają takie realizacje jak ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w sercu Paryża, czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf.

 

Plac Europejski w Warszawie

 

Plac Europejski w Warszawie

 

Park w środku miasta

Zaproponowana przez pracownię Wirtz koncepcja zakłada stworzenie ogólnodostępnego miejsca relaksu, pełnego drzew. Całość aranżacji ma stworzyć oazę zieleni w samym centrum miasta, oferującą przestrzeń do relaksu po pracy i spotkań biznesowych. Przez całą długość placu, płynąć będzie woda w obiegu zamkniętym, w postaci kaskadowego strumienia. Powierzchnia placu wyłożona zostanie 1 300 tonami granitu. Przewidziano tam również miejsce dla stacji rowerowej, mebli miejskich i ogródków letnich.

Unikalną propozycją jest również amfiteatr i pasaż artystyczny. Amfiteatr znajdować się będzie od strony ulicy Grzybowskiej. Odbywać się tam mają wydarzenia kulturalne, imprezy i koncerty. Wykończony zostanie drewnem i z twego miejsca roztaczać się będzie panorama na cały Plac Europejski. Z kolei pasaż artystyczny rozciągający się wzdłuż ulicy Grzybowskiej przeznaczono na czasowe wystawy młodych artystów. Projektanci przewidzieli możliwość całorocznego organizowania wystaw.
Na plac Europejski przyciągać będą liczne restauracje, bary i kawiarnie zlokalizowane na parterach budynków kompleksu Warsaw Spire oraz w specjalnie stworzonych miejscach na samym placu. Powstanie tam także niezależny budynek restauracyjny. Zrewitalizowane zostaną także budynki magazynowe stojące przy ul. Wroniej i będą pełnić funkcje gastronomiczne.

 

Warsaw Spire (wizualizacja)

 

Warsaw Spire

Tagi: place urbanistyka biurowce

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024