Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

SANAA

Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, fot.: Takashi Okamoto

Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, fot.: Takashi Okamoto

Relacja budynku z kontekstem otoczenia jest dla Sejima i Nishizawa rzeczą wielkiej wagi. Nazywając budynki publiczne „górami w pejzażu” uważają że nie powinny one nigdy tracić naturalnej i znaczącej więzi z otoczeniem.

Nagroda Prizkera w roku 2010 przyznana została za całokształt twórczości japońskiej pracowni SANAA, którą stworzyli i kierują Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa.

Reakcją architekta Kazuyo Sejima na wiadomość, że zostanie uhonorowana nagrodą były słowa Jestem wstrząśnięta faktem, że zostanę tak uhonorowana. Pragnę podziękować fundacji Pritzker (Hyatt), członkom Jury, klientom i współpracownikom którzy przyczynili się do sukcesu. Poszukiwałam koncepcji która dałaby rozwiązaniom architektonicznym poczucie otwartości, co, jak mi się wydaje, jest ważne przy tworzeniu obiektów architektonicznych nowej generacji. Przyznanie tej nagrody zdopinguje mnie do tworzenia dalszych wspaniałych dzieł architektonicznych.

Architekt Rvyue Nishizawa zareagował podobnie. Odbieram tą wspaniałą nagrodę z wielką pokorą. Czuje sie wielce uhonorowany ale jednocześnie bardzo zdziwiony. Rozumiem, że nagroda powyższa stanowić ma zachętę do naszego dalszego wysiłku. Za każdym razem jak kończę projekt nowego budynku pozwalam sobie na rozważenie wszystkich możliwych rozwiązań tematu i jednocześnie zastanawiam się nad tym co się zdarzyło naprawdę. Każdy wykonany projekt staje się motywacją do tworzenia nowego. W taki sam sposób ta wspaniała nagroda dodaje mi energii jakiej nie odczuwałem poprzednio. Dziekuje Wam bardzo.

Dorobek twórczy

Głównymi projektami realizowanymi przez SANAA SA takie realizacje jak De Kunstline Theater and Cultural Center w Almere (Holandia) ostatnio Rolex Learning Center w Lozannie (Szwajcaria). Inne prace w Japonii to Naoshima Ferry Terminal i Christian Dior Building w Tokio.

SANAA jest też twórcą budynku Zollverein School of Management and Design w Essen (Niemcy), inauguracja którego odbyła się w 2006 roku. Jest to obiekt zbudowany na historycznym miejscu dawnej kopalni węgla. Budynek zaprojektowany został w formie olbrzymiego kubiku (długość każdego boku 114 stóp) o bardzo nietypowej aranżacji wejść i okien o czterech różnych wymiarach.

Serpentine Pavilion w Londynie to ich pierwsza realizacja na terenie Wielkiej Brytanii, (projekt przez trzy miesiące eksponowany) stanowi dziewiąte takie zamówienie z serii pawilonów Serpentine. Obiekt dla filii Muzeum Luvre w Lens (Francja) będzie obejmował konstrukcję o powierzchni 300 000 stóp kwadratowych.
W Walencji (Hiszpania) SANAA zaproponowała unikalne rozwiązanie obiektu IVAM (Instytut Sztuki Nowoczesnej Walencji), według którego istniejący budynek obejmujący dziewięć galerii zostanie całkowicie zamknięty w półprzezroczystej „skórze" tworząc przez to nową przestrzeń publiczną pomiędzy budynkiem a zewnętrzną osłoną. Projektowany ekran jest lekką konstrukcją metalową przenikliwą jest dla światła dziennego wiatru i deszczu. Budowa tego obiektu nie została jeszcze rozpoczęta.

--------------

Poprzedni Laureaci Nagrody Pritzker’a

 • Philip Johnson - 1979 rok,
 • Luis Barrragan (Meksyk) - 1980 rok,
 • James Stirling (Wielkia Brytania) - 1984 rok ,
 • Kevin Roche - 1982 rok,
 • Leoh Ming Pei - 1983 rok,
 • Richard Meier 1984 rok,
 • Hans Hollein (Austria) - 1985 rok,
 • Gottfried Bohm (Niemcy) - 1986 rok,
 • Robert Venturi - 1991 rok,
 • Alvaro Siza (Portugalia) - 1992 rok,
 • Rafael Moneo (Hiszpania) - 1996 rok,
 • Sverre Fehn (Norwegia) - 1997 rok,
 • Renzo Piano (Włochy) -1998 rok,
 • Norman Foster (Wielka Brytania) - 1999 rok,
 • Rem Koolhaas (Holandia) - 2000 rok,
 • Glenn Murcutt (Australia) - 2002 rok,
 • Jrrn Utzkon (Dania) - 2003 rok,
 • Zaha Hadid (Wielka Brytania) - 2004 rok,
 • Thorn Mayne (USA) - 2005 rok,
 • Paulo Mendes de Rocha (Brazylia) - 2006 rok,
 • Richard Rogers - 2007 rok,
 • Jean Nouvel (Francja) - 2008 rok,
 • Peter Zumthor (Szwajcaria) - 2009 rok.

Nagroda Pritzkera

Obszar architektury objęty został nagrodą przez rodzinę Pritzker ze względu na ich zainteresowanie budownictwem wynikające, po części, z ich działalności inwestycyjnej z zakresie tworzenia światowej sieci hoteli „Hyatt” a po części z faktu, że architektura jest kreatywną siłą nie nagradzaną do tej pory Nagrodą Nobla. Procedury postępowania zostały oparte na modelu stosowanym przy wyłanianiu Nagrody Nobla. Końcowa selekcja dokonywana jest przez Jury międzynarodowe, przy zachowaniu pełnej tajności obrad i głosowania. Proces nominacji jest coroczny. Ocenie podlega rzesza kilkuset kandydatów ze wszystkich krajów świata.

Źródło: Pritzker Award
Dodano: 27/04/2010, Zmodyfikowano: 28/04/2010
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Komentarze

fajny wywiad z nimi

Dodano: Poniedziałek, 06 Wrzesień 2010, 20:57, Autor: Lukasz

Przy okazji Biennale w Wenecji zrealizowano fajne wywiady m.in. z nimi. Mozna zobaczyc na http://simpledesign.net.pl/?p=921 zapraszamy!
facebook

Aktualności

Obiekt Roku w systemach Aluprof 2018

[06/06/2018]

Obiekt Roku w systemach Aluprof to konkurs skierowany do architektów i pracowni architektonicznych. Zapraszamy do wzięcia udziału w III edycji konkursu! więcej

„Copper and the Home”

[13/04/2018]

Startuje międzynarodowy konkurs dla projektantów i designerów. W tym roku główny nacisk położono na wpływ miedzi na tworzenie zrównoważonej przyszłości. więcej

Re: Dach z blachodachó...

[17/06/2018]

Na co byście się nie zdecydowali, musicie pamiętać, że położenie dachu to nie wszystko. Potem trzeba jeszcze o niego systematycznie dbać. Czyścić z zabrudzeń, impregnować i malować. Na stronie htt... więcej

Re: Wasze zaintersowania

[17/06/2018]

Naszym wspólnym zainteresowaniem jest wędkarstwo ;) . Można się wyciszyć i obiad do domu przynieść. Lubimy wyjeżdżać razem na weekendy i w ten sposób spędzać czas. Niestety, po ostatnim wyjeździe z... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×