Polska i Świat

Listopad 6, 2012

Wyspa Pomorska we Wrocławiu według projektu Pracowni Architektonicznej Dawid Marszolik

Wyspa Pomorska we Wrocławiu według projektu Pracowni Architektonicznej Dawid Marszolik. Projekt zajął I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu.
Wyspa Pomorska we Wrocławiu według projektu Pracowni Architektonicznej Dawid Marszolik. Projekt zajął I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu.

Projekt zajął I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu.

Nagrodę równorzędną zdobyła pracownia Tamizo Architects Group.

Opis autorski projektu Pracowni Architektonicznej Dawid Marszolik

Cała idea opracowania i proces projektowy WrocłaWyspa opiera się na wyznaczeniu części wspólnej 3 płaszczyzn odpowiadającym zagadnieniom: urbanistyki, funkcji i formy.
 Pozwala to stworzyć założenie architektoniczne odpowiadające potrzebom potencjalnych użytkowników, wpisujące się w bardzo ważny i mocny kontekst miejsca, nie konkurując z zastanym otoczeniem. 



I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu. Autor: Pracownia Architektoniczna Dawid Marszolik
I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu. Autor: Pracownia Architektoniczna Dawid Marszolik

 

URBANISTYKA


Teren opracowania jest bardzo nietypowy , co narzuciło pewne rozwiązania. 
Ze względu na rozmiar wyspy postanowiono wykorzystać całą jej powierzchnie. 
Poziom terenu wyspy z dużo niższego podwyższono nieznacznie ponad poziom ulicy Pomorskiej. Tym samym ułatwiło to dostęp do przestrzeni na wyspie i zmniejszyło ryzyko zalewania terenu. 


Podnosząc teren uzyskano przestrzeń dla kondygnacji garażu podziemnego, gdzie znajduje się większość miejsc parkingowych obsługujących budynek. Ogranicza się w ten sposób miejsca postojowe na powierzchni na rzecz ciągów pieszych i rowerowych.
Sam teren wyspy „rozcięto” i częściowo wyniesiono o jedną kondygnację, tworząc w ten sposób kubaturę usług i strefę publiczną, którą stanowi promenada (wspomniany ciąg pieszo-jezdny) obsługująca usługi i strefy wejściowe dla potencjalnych mieszkańców wyższych kondygnacji.



FUNKCJA


W poszukiwaniu odpowiedzi na potrzeby potencjalnych użytkowników zadecydowano o kontynuacji tendencji z północnego sąsiedztwa funkcji mieszkalnych na wyższych kondygnacjach przy zachowaniu funkcji usług i publicznych w parterze.
Kondygnacje mieszkalne zaprojektowano tak, aby w pełni wykorzystać unikatową lokalizację na wyspie oraz niepowtarzalny charakter miejsca. 
Moduły konstrukcyjne oraz ułożenie budynku względem stron świata są tak dobrane, aby budynek był jak najbardziej elastyczny pod względem układu oraz wielkości lokali mieszkalnych.



FORMA


Jednocześnie z zagadnieniem urbanistycznym jak i funkcjonalnym na ostateczny wynik procesu projektowego miało wpływ zagadnienie dotyczące formy obiektu.
Budynek ma formę drewnianego postumentu dla osadzonej na nim bryły części mieszkalnej. Ona sama ma postać prostopadłościanu ukierunkowanego zgodnie z kierunkiem rzeki. Od strony wschodniej formują ją dodatkowo dwie płaszczyzny, które ścinają jej część, nadając lekkości i dynamiki części nadwieszonej budynku, poprawiając tym samym jakość części publicznej na kondygnacji 0.


Ponieważ lokalizacja obiektu jest „na styku” architektury historycznej ze współczesną pojawiła się idea zastosowania materiałów odbijających na elewacji, które powielają obrazy zastanego otoczenia, w żaden sposób z nim nie konkurując, a jedynie delikatnie przyciemniając odbicie swym kolorem.

Zespół autorski

  • Dawid Marszolik
  • Katarzyna Rakowska

 

PLANSZA 1 / I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu. Autor: Pracownia Architektoniczna Dawid Marszolik
PLANSZA 2 / I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu. Autor: Pracownia Architektoniczna Dawid Marszolik
PLANSZA 3 / I miejsce ex aequo w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wschodniej części Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu. Autor: Pracownia Architektoniczna Dawid Marszolik

Tagi: Wyspa Pomorska Wrocław konkurs projekt architektura urbanistyka

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024