Polska i Świat

Kwiecień 20, 2012

Centrum Praskie Koneser

oddany do użytku odrestaurowany zabytkowy budynek „Kordegardy” i biur „Dyrekcji”. Projektem architektonicznym zajęli się architekci z pracowni Juvenes-Projekt; wizualizacja: BBI Development
oddany do użytku odrestaurowany zabytkowy budynek „Kordegardy” i biur „Dyrekcji”. Projektem architektonicznym zajęli się architekci z pracowni Juvenes-Projekt; wizualizacja: BBI Development

Pierwsze w Warszawie centrum typu „mixed-use”, integrujące w ramach jednej koncepcji projektowej funkcje mieszkaniową, handlową, biznesową i kulturalną.

Projekt zrealizowany zostanie na 5-hektarowym terenie między ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2015 roku. Wartość inwestycji to 410 mln zł

Naszą intencją jest harmonijne połączenie odrestaurowanych zabytków dawnej wytwórni wódki z nową, współczesną architekturą inspirowaną motywami industrialnymi. Dawne obiekty m.in. budynki „Kordegardy”, „Rektyfikacji” i „Magazynów Spirytusu” będą stanowić dominantę w nowej przestrzeni. Jej dopełnieniem, a zarazem rozwinięciem staną się nowoczesne budynki mieszkalne, pasaże handlowe, restauracje, kawiarnie, biura i galerie sztuki. Kluczowe będzie harmonijne połączenie tych sfer i odpowiednie wyważenie proporcji pomiędzy nimi w wielofunkcyjnym modelu Konesera – mówi Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development NFI SA, realizator projektu.

Elementy zrealizowane

Pierwszym przykładem jakości rewitalizacji Konesera jest oddany do użytku odrestaurowany zabytkowy budynek „Kordegardy” i biur „Dyrekcji”. Projektem architektonicznym zajęli się architekci z pracowni Juvenes-Projekt. Pracując pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków „uczyliśmy się” Konesera. Dzięki tym doświadczeniom wiemy, co nas czeka przy renowacji kolejnych zabytkowych budynków – podkreśla Krzysztof Tyszkiewicz, projektant i wiceprezes Juvenes-Projekt, spółki zależnej BBI Development NFI SA, której architekci są głównymi projektantami większość budynków.

Nad architekturą Centrum Praskiego Koneser pracują także projektanci z pracowni Bulanda, Mucha Architekci oraz z pracowni ARE Jakuba Wacławka i Grzegorza Stiasnego.

Kadzielnia - stary magazyn spirytusu; wizualizacja: BBI Development
Budynek mieszklany, wytwórnia i warsztat, źródło: BBI Development

Etapy realizacji

Skala przedsięwzięcia wymaga od inwestora podziału projektu na etapy. Pierwszy etap obejmie zabudowę od strony ul. Markowskiej i Białostockiej, w tym zabytkowy budynek „Mennicy” - zaadoptowany został na ekskluzywne lofty, budowa nowoczesnych budynków z tzw.: soft-loftami w ramach adaptacji „Skarbnicy” oraz „Wytwórni”, w których na parterze zaprojektowane zostały także lokale handlowe. Przeprojektowano również zabytkowy budynek „Warsztatu”, w którym znajdzie się restauracja.

Makieta; źródło: BBI Development

W pierwszym etapie inwestycji, którego zakończenie planowane jest na 2013 r. zostaną oddane do użytku również dwa budynki zlokalizowane od strony ulicy Ząbkowskiej: nowoczesny budynek „Gorzelni” oraz zabytkowy „Filtracji”, w którym znajdą się biura, a na parterze lokale handlowe.

Pozostałe budynki mieszkalne usytuowane od strony ul. Nieporęckiej, noszące nazwy „Monopol” i „Manufaktura” zostaną oddane do użytku na przełomie 2014 i 2015 r. W ich parterach zostaną także zrealizowane lokale handlowe.

W zlokalizowanym centralnie kwartale zabudowy Konesera zrealizowane zostaną nowe budynki, niemal w całości przeznaczone na handel i biura. Budynki te powstaną nad głównym parkingiem podziemnym przeznaczonym na 1 000 samochodów. To w nim znajdą się miejsca postojowe dla klientów sklepów i pracowników biur. Natomiast mieszkańcy Konesera będą dysponowali miejscami postojowymi zrealizowanymi pod ich nieruchomościami. Już na etapie powstawania projektu ruch samochodowy pomiędzy budynkami został wyeliminowany. Cały teren Centrum Praskiego Koneser zostanie przeznaczony dla ruchu pieszego.

Ogółem w Centrum Praskim Koneser powstanie: 330 lokali mieszkalnych, 22 500 m² lokali handlowych, 22 000 m² biur w klasie A i B+.

Muzeum Wzornictwa

Zabytkowy budynek „Rektyfikacji” o powierzchni 1900 m² planowany jest na siedzibę muzeum wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Trwają rozmowy z Miastem St. Warszawą przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat formuły obecności Muzeum w Koneserze.

Źródło: BBI Development

Tagi: Praga architektura Warszawa rewitalizacja

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024