Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Aktualności

Rewitalizacja starej architektury coraz bardziej popularna

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej fabryki ZPC Wawel (przed wojną znanej jako fabryka Piaseckiego). Wizualizacja: Geo Grupa Deweloperska

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej fabryki ZPC Wawel (przed wojną znanej jako fabryka Piaseckiego). Wizualizacja: Geo Grupa Deweloperska

Rewitalizacja postindustrialnych obiektów na dobre wkroczyła na polskie podwórko. Nad planami rewitalizacji pracują największe miasta Polski, w tym przede wszystkim Łódź, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków.

Wszystko wskazuje na to, że o rewitalizacji będzie się w najbliższych czasach mówiło wiele, a dla architektów nie zabraknie pracy.

Rewitalizacja architektury w Europie

Dlaczego warto inwestować w tereny i obiekty poprzemysłowe? Europa już dawno rozwiązała ten dylemat, uznając aktywizację przestrzeni miejskiej i jej społeczne przywracanie do życia za jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań. Na projekty rewitalizacji Zagłębia Ruhry czy portu rzecznego w Hamburgu nie szczędzono funduszy. W Zagłębiu Ruhry industrialną architekturę niegdyś największej na świecie kopalni węgla połączono z ważnym centrum kultury i designu.

Poniżej Rewitalizacja terenów starej elektrowni w Londynie

Plan rewitalizacji terenów starej elektrowni w Battersea w Londynie jest jednym z największych i najbardziej oczekiwanych projektów w Wielkiej Brytanii.

Trendy rewitalizacyjne w Polsce

W Polsce, wraz z możliwością pozyskania funduszy unijnych, temat rewitalizacji starych obiektów poprzemysłowych zaczął być atrakcyjnym tematem. Trend adaptacji starych obiektów do nowych funkcji będzie się rozwijał, ponieważ na nowo zagospodarowywane historyczne tereny cieszą się prestiżem i przynoszą zyski.

Ponadto tereny poprzemysłowe przyciągają doskonałą lokalizacją, nierzadko w samych centrach znaczących aglomeracji, uzbrojeniem terenu i korzystnymi warunkami zagospodarowania. Również mieszkańcy miast lubią nieruchomości mające historię, takie, z którymi wiąże się jakaś opowieść i lokalny sentyment; a niepowtarzalny klimat postindustrialnej architektury można przełożyć na realny biznes.

Poniżej Kopalnia Julia w Wałbrzychu - rewitalizacja starej architektury

Teren Starej Kopalni Julia w Wałbrzychu zostanie zrewitalizowany i zamieniony w Park Wielokulturowy.

Należy pokreślić, że w Polsce prace nad przywróceniem do świetności starej architektury dopiero się zaczęły. Zagospodarowanie pokopalnianych terenów to jedno z najważniejszych wyzwań aglomeracji górnośląskiej i na pewno ciekawej pod kątem architektonicznym, a miejsc czekających w Polsce na rewitalizacje jest wiele.

Poniżej EC‐1 w Łodzi - rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych

Projekt rewitalizacji zakłada renowację i modernizację obiektów zabytkowych, zagospodarowanie terenów zielonych na przestrzeń publiczną oraz nadanie im nowych funkcji społecznych, edukacyjnych i kulturalno-arytstycznych.

Rewitalizacja a wymagania prawne

Zainteresowanie rewitalizacją poprzemysłowej architektury wiąże się przede wszystkim z niepowtarzalnym klimatem tych miejsc, ciekawą historią i oczywiście społecznym zainteresowaniem. Jednak z rozpoczęciem tego typu inwestycji wiążą się niemałe trudności, w tym między innymi konieczność sprostania wymaganiom konserwatora zabytków, restrykcje prawne, które powodują wydłużony proces załatwiania formalności, dodatkowe koszty materiałów oraz ekspertyz. Przy tego rodzaju inwestycjach wydłuża się czas zwrotu poniesionych kosztów, jednak satysfakcja z realizacji takich perełek architektonicznych jest bezcenna.

Poniżej Szyb Krystyna w Bytomiu

Podstawowym założeniem projektowym było zorganizowanie centrotwórczej (w skali dzielnicy) przestrzeni publicznej wokół atrakcyjnych i potrzebnych obiektów usługowo – handlowych.

Dodano: 10/01/2012, Zmodyfikowano: 10/01/2012
Powrót do kategorii: Aktualności

Newsletter

facebook

Aktualności

Konkurs na koncepcję architektoniczną budynków Browaru i Manufaktury w Węgrowie.

[18/01/2018]

Miasto Węgrów oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczną budynków Browaru i Manufaktury w Węgrowie. więcej

Concept competition | Cities of tomorrow

[02/01/2018]

Project Earth 2 wants to propose a different approach towards refugees and refugee camps. Rather than conceiving refugee camps as storage facilities to fulfill basic human needs and refugees as tem... więcej

Re: Wasze zaintersowania

[23/02/2018]

Ja w wolnym czasie dorabiam jako mechanik ciągników rolniczych i kombajnów dzięki częściom ze strony https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do-maszyn/kopaczka/ udaje mi się na tym trochę dorobić także... więcej

Re: Prezent na dzień c...

[23/02/2018]

Myślę, że wspólny wypad na weekend to genialny pomysł więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×