Wydarzenia architektoniczne Maj 11, 2015

Trasa Bałtycka Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych

Typ: Wystawy
Data od: 28/04/2015
Data do: 30/12/2017
Miasto: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia

28 kwietnia 2015 roku podczas międzynarodowej konferencji w ramach projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych otwarto 7 trasę zwiedzania – Trasę Bałtycką prezentującą historyczne budynki teatralne Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Trasa Bałtycka Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych łączy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Zaczynając podróż na południu Polski, warto zatrzymać się w Cieszynie i zwiedzić wzniesiony w 1910 roku secesyjny
Teatr im. Adama Mickiewicza, zaprojektowany przez słynną wiedeńską spółkę Fellner i Helmer. Z Cieszyna blisko jest do Krakowa, w którym w 1893 roku zbudowany został Teatr im. Juliusza Słowackiego – jeden z cenniejszych zabytków teatralnej architektury eklektycznej. Nieopodal Krakowa znajduje się Łańcut z pięknym zamkiem. Na pierwszym piętrze budynku mieści się sala teatralna powstała przed 1792 rokiem na zlecenie Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej. Z Łańcuta Trasa Bałtycka wiedzie do stolicy Polski, Warszawy i znajdujących się tu dwóch szczególnych budynków teatralnych. Okazała Stara Oranżeria w warszawskich Łazienkach Królewskich zbudowana według projektu Dominika Merliniego w latach 1784–1788 kryje we wschodnim skrzydle prywatny teatr króla Stanisława Augusta z malowidłami Jana Bogumiła Plerscha, przedstawiającymi XVIII-wieczną widownię teatralną. Elegancka bryła Teatru Polskiego, pierwszego nowoczesnego teatru, jaki powstał w Polsce w XX wieku, zaprojektowanego przez Czesława Przybylskiego, stylistycznie reprezentuje wczesnomodernistyczny klasycyzm.

Po przekroczeniu granicy Polski na północy docieramy do Wilna, do Litewskiego Rosyjskiego Teatru Dramatycznego, wzniesionego w 1912 roku. Gmach jest jednym z najbardziej znaczących w mieście budynków o przeznaczeniu kulturalnym. W Rydze, w najbardziej reprezentacyjnych przestrzeniach miasta zwiedzimy dwa historyczne teatry. Na szczególną uwagę zasługuje widownia Łotewskiej Opery Narodowej ozdobiona czterema kilogramami złota. Z kolei za piękną fasadą Teatru Narodowego znajdziemy pamiątki po szczególnym wydarzeniu dla Łotwy – proklamowaniu niepodległości państwa w 1918 roku. Kolejny przystanek robimy już w Estonii, w Małym Budynku Teatru Vanemuine w Tartu, o którym po otwarciu w 1918 roku dziennik „Postimees” napisał, że „ten nowy piękny budynek wzbogacił kraj, a jego pociągająca energia – jak ufamy – będzie przywodzić szlachetne idee wprost do naszej ojczyzny”. Ostatnim teatrem na Trasie Bałtyckiej jest znajdujący się w stolicy Estonii Tallinnie Estoński Teatr Dramatyczny, najstarszy zachowany budynek teatralny w tym kraju.

Więcej: http://www.balticroute.instytut-teatralny.pl/pl


Dodano: 11/05/2015, Zmodyfikowano: 11/05/2015

Konkursy

In search of ground-breaking concepts and original projects, “Cultural Winery” encourages participants to experiment with a wide variety of shapes, layouts and textures.
Kwiecień 8, 2024
Participants are tasked with creating a self-sustaining farming ecosystem that integrates renewable energy sources, innovative water management techniques, and sustainable agricultural practices to...
Kwiecień 8, 2024

Wasze projekty

H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024
logo Pladay, drewniane schody
To projekt kompleksowy wykonany przez Tengo Design. Celem było zaprojektowanie biura dla firmy z...
Marzec 26, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024
Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024