Wydarzenia architektoniczne Luty 24, 2009

ArchFilmFestiwal - wiosna 2009

Typ: Inne
Data od: 24/02/2009
Data do: 14/05/2009
Miasto: Białystok, Gdańsk, Lublin, Opole, Toruń

Festiwal Filmów o Architekturze jest nie tylko szansą obejrzenia ciekawych filmów dokumentalnych. Pokazy filmowe mają być dla publiczności i zaproszonych gości pretekstem do dyskusji o najważniejszych problemach architektury współczesnej.

Terminarz

  • 24,25,26 luty 2009 Białystok, Galeria Arsenał, ul. Adama Mickiewicza 2,początek seansów godzina 18.00
  • 25,26,27 marzec 2009 Gdańsk, Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/13, początek seansów godzina 18.00
  • 21,22,23 kwiecień 2009 Lublin, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, ul. Grodzka 21, początek seansów godzina 18.00
  • 28,29,30 kwiecień 2009 Opole, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12, początek seansów godzina 18.00
  • 12,13,14 maj Toruń, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6, początek seansów godzina 18.00

Współorganizatorzy: Bunkier Sztuki, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Łódź Art Center, Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki Oddział Szczecin, SARP Oddział Szczecin, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galeria SARP Katowice, Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film w Katowicach, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Łaźnia w Gdańsku, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Instytut Architektury i Urbanistyki WSG w Bydgoszczy

---------------------------------

Program 2008/2009
Dzień pierwszy
Temat: Fuck the context?
Film: A kind of Architect. Rem Koolhaas
Czas trwania filmu: 96 minut
Miejsce akcji filmu: Berlin, Seattle, Porto
Rok produkcji: 2007
Architekt: Rem Koolhaas
Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Pyta o fenomen Rema Koolhaasa jako postaci medialnej i jego świadomie kreowanego gwiazdorstwa. Dla twórców filmu ważna jest też kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury. Prezentacja filmu o Remie Koolhaasie będzie doskonałą okazją do rozmowy o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce. O architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako twórcy i uczestniku procesu inwestycyjnego. Film opowiada też o tym, jak architektura wedle Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię i rzemiosło. Dla niego jest to dziedzina bliska literaturze i filmowi. Pokaz będzie okazją do rozmowy o „opozycji” architektury kontekstualnej i architektury poszukującej.

Dzień drugi

Temat: Zabić mieszkaniem? Ocalić mieszkaniem?
Film: Żyć w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)
Czas trwania filmu: 96 minut
Miejsce akcji filmu: Berlin, Hansaviertel
Rok produkcji: 2006
Architekt: Oscar Niemeyer, Le Corbusier, Walter Gropius, Hans Scharoun
W 1957 roku miała miejsce w Berlinie pierwsza, powojenna wystawa budownictwa. Z okazji Interbau57 zebrała się grupa 64 najbardziej znanych modernistów, ażeby w jednej z dzielnic Berlina zrealizować swoją wizję idealnego miasta przyszłości. Byli wśród nich Arne Jacobsen, Le Corbusier, Oskar Niemeyer czy Walter Gropius. Chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zaprezentować wizję nowoczesnego miasta. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie. 50 lat po zakończeniu inwestycji autorzy pytają o efekt berlińskiego eksperymentu. Czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy? Film oddaje głos zarówno architektom, jak i lokatorom. Będzie doskonałym pretekstem do dyskusji o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. Będzie też kolejną okazją do podsumowania dorobku modernizmu i jego oddziaływania na współczesną architekturę.

Dzień trzeci

Temat: Styl, kontekst, metoda?
Film: Jean Nouvel – estetyka cudu
Czas trwania filmu: 96 minut
Rok produkcji: 1998
Architekt: Jean Nouvel
Zdaniem Jean Nouvela - laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku - jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć konstrukcję, która ukryje swoje walory techniczne i pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Film będzie doskonałą platformą do dyskusji o idei projektowania we współczesnej architekturze i o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej.

Źródło: www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=4947


Dodano: 24/02/2009

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Wasze projekty

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika – praca fina...
Marzec 6, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024