Polska i Świat

Marzec 17, 2021

Budynek mieszkalno-biurowy wg projektu Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal - lauretatów Nagrody Pritzkera 2021

Budynek mieszkalno-biurowy (Chêne-Bourg, Genewa, Szwajcaria, 2020)
Budynek mieszkalno-biurowy (Chêne-Bourg, Genewa, Szwajcaria, 2020)

Ten budynek o mieszanej funkcji, położony w gminie Chêne-Bourg w Genewie, w Szwajcarii, mieści 101 mieszkań, 250 biur i powierzchnie handlowe na parterze. Budynek zapewnia swoim mieszkańcom bezpośrednie połączenie z miastem, co jest dodatkowo wzmocnione przez pobliską, nową podziemną stację kolejową Chêne-Bourg CEVA.

Każdy z lokali posiada elastyczny ogród zimowy lub balkon, z oknami od podłogi do sufitu i energooszczędnymi zasłonami termicznymi, co zapewnia maksymalną przestrzeń, światło i ciepło. Przestrzenie komercyjne również są elastyczne pod względem aranżacji, dzięki modułowym biurom. Ponadto, pięć pięter funkcjonuje jako elastyczne poziomy, które mogą być przekształcone w mieszkania lub przestrzenie pomocnicze.

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal "nie tylko zdefiniowali podejście architektoniczne, które odnawia dziedzictwo modernizmu, ale także zaproponowali zmienioną definicję samego zawodu architekta. Modernistyczne nadzieje i marzenia o poprawie życia wielu ludzi zostały ożywione dzięki ich pracy, która odpowiada na klimatyczne i ekologiczne zagrożenia naszych czasów, jak również na społeczne potrzeby, szczególnie w sferze miejskiego budownictwa mieszkaniowego. Osiągają to dzięki silnemu wyczuciu przestrzeni i materiałów, które tworzy architekturę tak silną w swoich formach, jak w przekonaniach, tak przejrzystą w swojej estetyce, jak w swojej etyce" - takie uzasadnienie opublikowało jury, ogłaszając Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal laureatami Nagrody Pritzkera 2021.

Budynek mieszkalno-biurowy (Chêne-Bourg, Genewa, Szwajcaria, 2020), fot. dzieki uprzejmości Philippe Ruault
Budynek mieszkalno-biurowy (Chêne-Bourg, Genewa, Szwajcaria, 2020), fot. dzieki uprzejmości Philippe Ruault
Budynek mieszkalno-biurowy (Chêne-Bourg, Genewa, Szwajcaria, 2020), fot. dzieki uprzejmości Philippe Ruault
Nagroda Pritzkera 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, z Francji, zostali laureatami Pritzker Architecture Prize 2021. Nazwiska laureatów ogłosił Tom Pritzker, prezes The Hyatt Foundation, sponsor Nagrody Pritzkera – najważniejszego na świecie wyróżnienia w dziedzinie architektury.

Lacaton & Vassal rozpoczęli swoją praktykę w Paryżu w 1987 roku i zrealizowali ponad 30 projektów w całej Europie i Afryce Zachodniej. Lacaton i Vassal są 49. i 50. laureatami nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury. Stosując się do zasady "nigdy nie burzyć", podejmują powściągliwe interwencje w celu modernizacji przestarzałej infrastruktury, pozwalając jednocześnie na zachowanie trwałych funkcji i cech budynku.

Tagi: Budynek mieszkalno-biurowy mixed-use Anne Lacaton Jean-Philippe Vassal Nagroda Pritzkera 2021

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024