Bloomberg: dwa budynki rozdzielone deptakiem zapewniają powierzchnię biurową i handlową dla 4 000 londyńskich pracowników Bloomberg. Zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

Polska i Świat

Październik 18, 2018

Prestiżowa Nagroda Stirlinga 2018 dla europejskiej siedziby firmy Bloomberg autorstwa Foster + Partners

Otwarta w tym roku w londyńskim City europejska siedziba firmy Bloomberg - światowego potentata w dziedzinie mediów, danych finansowych i oprogramowania, została uhonorowana prestiżową Nagrodą Stirlinga RIBA, przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA).

Nagroda przyznawana jest corocznie za szczególne osiągnięcia w architekturze, służąc wyróżnieniu projektantów, którzy w największym stopniu przyczynili się do rozwoju architektury w minionym roku. Jury konkursu wskazało, że budynek zaprojektowany przez Foster + Partners to przykład projektu, który trafia się raz na pokolenie, i dzięki któremu możliwe było przesunięcie granic badań i innowacji w architekturze.

Już od pierwszych rozmów aż po ostateczne szczegóły projektu doświadczaliśmy z Mike’iem Bloombergiem ‘spotkania umysłów’, właściwie w odniesieniu do każdego aspektu dzieła – zrównoważonego rozwoju, innowacyjnych rozwiązań i dążenia do stworzenia najlepszego z możliwych miejsca pracy dla pracowników Bloomberga. Nagroda Stirlinga stanowi potwierdzenie niewiarygodnego ducha współpracy, jaki towarzyszył całemu projektowi, od początku do końca – powiedział Lord Foster, założyciel zwycięskiej pracowni architektonicznej.

Z kolei Przewodniczący RIBA, Ben Derbyshire, okrzyknął projekt „monumentalnym osiągnięciem”. Jak powiedział: Kreatywność i nieustępliwość pracowni Foster + Partners w połączeniu ze wsparciem, jakiego projektowi udzielił Bloomberg nie tyle spowodowały podniesienie poprzeczki w obszarze projektowania biurowców i przestrzeni miejskich, ale przebiły się przez sufit.

Bloomberg; zdjęcie: James Newton
Bloomberg, strona północna; zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg, strona północna; zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg - widok od strony Cannon Street; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Arkady Bloomberga są zadaszonym pasażem. zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Place publiczne z instalacjami sztuki współczesnej zapewniają nową przestrzeń społeczną w samym sercu miasta. Zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Wejście do budynku Bloomberg zaprojektowano tak, aby było dyskretne. Zdjęcie: James Newton

 

Pozytywny nastrój dzięki naturalnym materiałom

Wnętrze budynku wykończono materiałami sprzyjającymi pozytywnemu samopoczuciu pracowników oraz nawiązującymi do usytuowania obiektu.
Inwestor chciał, aby budynek był ponadczasowy i dostosowany do potrzeb pracowników, jednak dobór materiałów miał odzwierciedlać historyczny i sytuacyjny kontekst tego miejsca. Dlatego w realizacji wykorzystano duże ilości brązu i kamienia z Derbyshire, a także drewna – czerwonego dębu amerykańskiego. Naszym zadaniem było znalezienie nowego, innowacyjnego sposobu ich użycia – powiedział Michael Jones, architekt projektu.

Drewno było też dla Normana Fostera naturalnym wyborem ze względu na zrównoważony rozwój. Nie chodzi tylko o to, że drewno jest surowcem odnawialnym, energooszczędnym i absorbującym dwutlenek węgla, ale też o to, że pomaga zachować równowagę środowiskową w szerszym kontekście. W budynku zasady zrównoważonego rozwoju odnoszą się także do dobrego samopoczucia jego użytkowników, a w otoczeniu naturalnych materiałów ludzie czują się lepiej – dodał Jones.

Zgodność obiektu z zasadami zrównoważonego rozwoju oceniono bardzo wysoko, bo aż na 98,5% w ratingu BREEAM. Jest to rekordowy wynik dla realizacji biurowej.

 

Bloomberg - wnętrza; zdjęcie: James Newton

 

Nad rampą w centrum budynku znajduje się rozległy świetlik, zapewniający naturalne światło w głębi serca budynku; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Centralnym elementem wnętrza budynku jest spiralna rampa o długości prawie 700 stóp i sześciu piętrach w formacji potrójnej helisy. Zaprojektowana jako miejsce spotkań, mająca na celu ułatwienie ludziom komunikacji i płynnego poruszania się po budynku. Zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Wnętrze Bloomberg; zdjecie: James Newton

 

Bloomberg, wnętrza; zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg, wnętrza biurowe; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Bloomberg, wnętrza; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Nowy budynek Bloomberg obejmuje najnowocześniejsze studio telewizyjne. Zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg - wnętrza; zdjęcie: James Newton

 

Detale i zdjęcia z budowy

Bloomblerg - fasada; zdjecie: Nigel Young/Foster + Partners
Bloomberg, detal fasady; zdjęcie Nigel Young/Foster + Partners
Bloomberg: zintegrowane panele sufitowe, w innowacyjnym kształcie płatków liści łączą funkcje ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i akustyki; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Bloomberg - budowa rampy; zdjęcie

 

Bloomberg - budowa

 

---------------------------------

Nagroda Stirlinga RIBA

Najbardziej prestiżowa nagroda architektoniczna w Wielkiej Brytanii, przyznawana twórcy budynku uznawanego za mający największy wkład w rozwój brytyjskiej architektury i zabudowy miejskiej. Wybór zwycięskiego projektu następuje na podstawie licznych kryteriów, w tym m. in. wizji twórczej, zastosowanych rozwiązań nowatorskich oraz oryginalności dzieła, jak również podejścia opartego na zrównoważonym rozwoju. Dla jury istotne jest ponadto, czy dany budynek jest w stanie budzić zachwyt wśród jego stałych użytkowników i gości, stymulować ich zmysły i zachęcać do bliższego poznania. Liczą się ponadto cechy takie jak dostępność obiektu, stopień dopasowania budynku do zaplanowanej funkcji oraz poziom zadowolenia klienta.
Więcej o nagrodzie: https://architecture.com/ribastirlingprize

Tagi: nagroda biurowce budynki

Domy jednorodzinne

Projekt futurystyczny i minimalistyczny rezydencji z basenem na Śląsku.
Lipiec 13, 2019
Dom z Ogrodem ma charakter budynku funkcjonalnie współpracującego z otoczeniem. Głównym założenie...
Lipiec 12, 2019

Wasze realizacje

Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019
Miło nam, iż Inwestor będący pod wrażeniem zrealizowanego już przez naszą pracownię projektu domu...
Lipiec 13, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019
H+H Silikaty - A - produkty o podwyższonej izolacji akustycznej
A Produkty o podwyższonej izolacji akustycznej.H+H Silikaty A to wyroby wapienno-piaskowe stosowa...
Kwiecień 2, 2019

Konkursy

To revive the diminishing reading culture what we immediately need is to re-interpret the image of a reading space and make it look more appealing to the masses.
Lipiec 23, 2019
UK and international architects, landscape architects, ecologists and other disciplines are invited to enter this open design competition for the development of an ecological vision and strategy fo...
Lipiec 23, 2019