Bloomberg: dwa budynki rozdzielone deptakiem zapewniają powierzchnię biurową i handlową dla 4 000 londyńskich pracowników Bloomberg. Zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

Polska i Świat

Październik 18, 2018

Prestiżowa Nagroda Stirlinga 2018 dla europejskiej siedziby firmy Bloomberg autorstwa Foster + Partners

Otwarta w tym roku w londyńskim City europejska siedziba firmy Bloomberg - światowego potentata w dziedzinie mediów, danych finansowych i oprogramowania, została uhonorowana prestiżową Nagrodą Stirlinga RIBA, przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA).

Nagroda przyznawana jest corocznie za szczególne osiągnięcia w architekturze, służąc wyróżnieniu projektantów, którzy w największym stopniu przyczynili się do rozwoju architektury w minionym roku. Jury konkursu wskazało, że budynek zaprojektowany przez Foster + Partners to przykład projektu, który trafia się raz na pokolenie, i dzięki któremu możliwe było przesunięcie granic badań i innowacji w architekturze.

Już od pierwszych rozmów aż po ostateczne szczegóły projektu doświadczaliśmy z Mike’iem Bloombergiem ‘spotkania umysłów’, właściwie w odniesieniu do każdego aspektu dzieła – zrównoważonego rozwoju, innowacyjnych rozwiązań i dążenia do stworzenia najlepszego z możliwych miejsca pracy dla pracowników Bloomberga. Nagroda Stirlinga stanowi potwierdzenie niewiarygodnego ducha współpracy, jaki towarzyszył całemu projektowi, od początku do końca – powiedział Lord Foster, założyciel zwycięskiej pracowni architektonicznej.

Z kolei Przewodniczący RIBA, Ben Derbyshire, okrzyknął projekt „monumentalnym osiągnięciem”. Jak powiedział: Kreatywność i nieustępliwość pracowni Foster + Partners w połączeniu ze wsparciem, jakiego projektowi udzielił Bloomberg nie tyle spowodowały podniesienie poprzeczki w obszarze projektowania biurowców i przestrzeni miejskich, ale przebiły się przez sufit.

Bloomberg; zdjęcie: James Newton
Bloomberg, strona północna; zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg, strona północna; zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg - widok od strony Cannon Street; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Arkady Bloomberga są zadaszonym pasażem. zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Place publiczne z instalacjami sztuki współczesnej zapewniają nową przestrzeń społeczną w samym sercu miasta. Zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Wejście do budynku Bloomberg zaprojektowano tak, aby było dyskretne. Zdjęcie: James Newton

 

Pozytywny nastrój dzięki naturalnym materiałom

Wnętrze budynku wykończono materiałami sprzyjającymi pozytywnemu samopoczuciu pracowników oraz nawiązującymi do usytuowania obiektu.
Inwestor chciał, aby budynek był ponadczasowy i dostosowany do potrzeb pracowników, jednak dobór materiałów miał odzwierciedlać historyczny i sytuacyjny kontekst tego miejsca. Dlatego w realizacji wykorzystano duże ilości brązu i kamienia z Derbyshire, a także drewna – czerwonego dębu amerykańskiego. Naszym zadaniem było znalezienie nowego, innowacyjnego sposobu ich użycia – powiedział Michael Jones, architekt projektu.

Drewno było też dla Normana Fostera naturalnym wyborem ze względu na zrównoważony rozwój. Nie chodzi tylko o to, że drewno jest surowcem odnawialnym, energooszczędnym i absorbującym dwutlenek węgla, ale też o to, że pomaga zachować równowagę środowiskową w szerszym kontekście. W budynku zasady zrównoważonego rozwoju odnoszą się także do dobrego samopoczucia jego użytkowników, a w otoczeniu naturalnych materiałów ludzie czują się lepiej – dodał Jones.

Zgodność obiektu z zasadami zrównoważonego rozwoju oceniono bardzo wysoko, bo aż na 98,5% w ratingu BREEAM. Jest to rekordowy wynik dla realizacji biurowej.

 

Bloomberg - wnętrza; zdjęcie: James Newton

 

Nad rampą w centrum budynku znajduje się rozległy świetlik, zapewniający naturalne światło w głębi serca budynku; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Centralnym elementem wnętrza budynku jest spiralna rampa o długości prawie 700 stóp i sześciu piętrach w formacji potrójnej helisy. Zaprojektowana jako miejsce spotkań, mająca na celu ułatwienie ludziom komunikacji i płynnego poruszania się po budynku. Zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Wnętrze Bloomberg; zdjecie: James Newton

 

Bloomberg, wnętrza; zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg, wnętrza biurowe; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Bloomberg, wnętrza; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Nowy budynek Bloomberg obejmuje najnowocześniejsze studio telewizyjne. Zdjęcie: James Newton

 

Bloomberg - wnętrza; zdjęcie: James Newton

 

Detale i zdjęcia z budowy

Bloomblerg - fasada; zdjecie: Nigel Young/Foster + Partners
Bloomberg, detal fasady; zdjęcie Nigel Young/Foster + Partners
Bloomberg: zintegrowane panele sufitowe, w innowacyjnym kształcie płatków liści łączą funkcje ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i akustyki; zdjęcie: Nigel Young/Foster + Partners

 

Bloomberg - budowa rampy; zdjęcie

 

Bloomberg - budowa

 

---------------------------------

Nagroda Stirlinga RIBA

Najbardziej prestiżowa nagroda architektoniczna w Wielkiej Brytanii, przyznawana twórcy budynku uznawanego za mający największy wkład w rozwój brytyjskiej architektury i zabudowy miejskiej. Wybór zwycięskiego projektu następuje na podstawie licznych kryteriów, w tym m. in. wizji twórczej, zastosowanych rozwiązań nowatorskich oraz oryginalności dzieła, jak również podejścia opartego na zrównoważonym rozwoju. Dla jury istotne jest ponadto, czy dany budynek jest w stanie budzić zachwyt wśród jego stałych użytkowników i gości, stymulować ich zmysły i zachęcać do bliższego poznania. Liczą się ponadto cechy takie jak dostępność obiektu, stopień dopasowania budynku do zaplanowanej funkcji oraz poziom zadowolenia klienta.
Więcej o nagrodzie: https://architecture.com/ribastirlingprize

Tagi: nagroda biurowce budynki

Domy jednorodzinne

Tradycyjny dom w Rosanowie
Zakresem prac dla tego budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego w Rosanowie pod Łodzią był...
Styczeń 20, 2019
Ten bardzo nowoczesny budynek mieszkalny położony na warszawskim Wilanowie w dzielnicy willowej i...
Styczeń 15, 2019

Wasze realizacje

Projekt: arch. Marta Gajda (www.martagajda.pl) | Realizacja: PRZYJAZNE DOMY Jankowiak i Krzyżak S...
Marzec 17, 2019
Dom własny ZONA Architekci https://zona.archi
Projekt domu jest bardzo specyficznym, a zarazem wyjątkowym wyzwaniem dla architekta. Każda kresk...
Luty 10, 2019

Materiały budowlane

H+H Silikaty - A - produkty o podwyższonej izolacji akustycznej
A Produkty o podwyższonej izolacji akustycznej.H+H Silikaty A to wyroby wapienno-piaskowe stosowa...
Kwiecień 2, 2019
FAKRO - DEF - okno do dachów płaskich
produkt DEF Rodzaj produktu okno do dachów płaskich Kąt montażu...
Luty 21, 2019

Konkursy

Od 16 kwietnia architekci i projektanci wnętrz mogą przesyłać propozycje aranżacji 25-metrowego mieszkania z antresolą, które najlepiej odpowiada potrzebom nowoczesnego człowieka.
Kwiecień 17, 2019
Konkurs architektoniczny na opracowanie szczegółowej koncepcji architektonicznej dla zadania pn. "Przebudowa fontanny wraz z budową wodotrysków na rynku" w ramach projektu pn. "Inwestujemy w przysz...
Kwiecień 15, 2019