Budynki zrównoważone

Luty 2, 2021

WELL Health-Safety Rating dla 8 projektów w Europie Środkowo-Wschodniej

Dwa budynki Bramy Miasta w Łodzi (Polska)
Dwa budynki Bramy Miasta w Łodzi (Polska)

Osiem inwestycji w Polsce, Rumunii i Czechach uzyskało certyfikat WELL Health-Safety Rating. Za inwestycje odpowiedzialna jest Skanska, która tym samym jest pierwszym deweloperem budynków biurowych w regionie, który spełnił najnowsze wymagania International WELL Building Institute (IWBI) dla jednocześnie zarejestrowanej grupy budynków. Certyfikacja ta ma szczególne znaczenie w kontekście powrotu pracowników do biur, po zakończeniu pandemii.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa miejsc pracy i przystosowania obiektów do wyzwań obecnej rzeczywistości, Skanska wprowadziła w swoich budynkach nowe standardy. Przede wszystkim wdrożono specjalne plany sanityzacji i dezynfekcji obiektów, nowe rozwiązania bezdotykowe, jak również systemy zarządzania jakością powietrza.  Podjęte środki i działania w zakresie bezpieczeństwa pozwalają na utrzymanie właściwych zasad dotyczących dystansu społecznego, tym samym zapewniając niezbędne bezpieczeństwo użytkowników budynków. Wszystkie te działania zdobyły uznanie International WELL Building Institute (IWBI), co w praktyce oznacza potwierdzenie, że te osiem budynków spełnia wymagania najnowszego standardu WELL Health-Safety Rating. Certyfikowane zostały następujące projekty:

•    Pierwszy budynek Wave w Gdańsku (Polska)

Pierwszy budynek projektu Wave w Gdańsku (Polska)

•    Budynek Spark B w Warszawie (Polska)

Budynek Spark B w Warszawie (Polska)

•    Dwa budynki Bramy Miasta w Łodzi (Polska)

Dwa budynki Bramy Miasta w Łodzi (Polska), fot. R. Tomczyk

•    Pierwszy budynek Equilibrium w Bukareszcie (Rumunia)

Pierwszy budynek Equilibrium w Bukareszcie (Rumunia)

•    Drugi budynek Campus w Bukareszcie (Rumunia)

Campus w Bukareszcie (Rumunia), fot.: Skanska

•    Pierwszy budynek Centrum Południe we Wrocławiu (Polska)

Pierwszy budynek Centrum Południe we Wrocławiu (Polska)

•    Parkview w Pradze (Czechy)

Parkview w Pradze (Czechy), by Tomáš Hejzlar

Łączna powierzchnia biurowa tych budynków wynosi ok. 162 000 m2. Projekty zweryfikowano m.in. pod kątem procedur czyszczenia i sanityzacji, programów gotowości na wypadek awarii oraz zarządzania jakością powietrza i wody.

Niezależnie od obecnej sytuacji, biura odgrywają ogromną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej, współpracy, a także utrzymywaniu relacji między pracownikami i między zespołami. Na długo przed pandemią wdrażaliśmy innowacyjne bezdotykowe technologie, które z czasem stały się standardem na naszych rynkach – mówi Jacob Møller-Nielsen wiceprezes ds. Centre of Excellence w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

WELL Health-Safety Rating to potwierdzony i zweryfikowany przez zewnętrznych ekspertów system oceny dla wszystkich nowych oraz istniejących typów budynków i obiektów. Koncentruje się na aspektach związanych z użytkowaniem, protokołach utrzymania, zaangażowaniu użytkowników i obsługi oraz planach awaryjnych. Został tak zaprojektowany, aby umożliwić właścicielom i zarządcom podjęcie niezbędnych kroków w celu priorytetowego traktowania zdrowia oraz bezpieczeństwa najemców, gości oraz obsługi. Głównym celem WELL Health-Safety Rating jest wsparcie przygotowań firm na powrót do biur w chwili obecnej, a także ułatwienie reakcji na potencjalne i przyszłe sytuacje kryzysowe.

Autorzy:
dorota

Tagi: WELL Health-Safety Rating Europa Środkowo-Wschodnia projekty biurowce

Budynki zrównoważone

Wodny Park Tychy wg projektu laurata Nagrody 40 Under 40 2021 - dr. inż. arch. Andrzeja Truszczyńskiego
Zadaniem architektów w projekcie Tychy Water Park było stworzenie najbardziej ekologicznego i ene...
Marzec 29, 2021
fot.: Hundven-Clements Photography
"Ważne jest zrozumienie wpływu architektury na środowisko. Podczas realizacji tego projektu byliś...
Marzec 22, 2021

Materiały budowlane

PRO-VENT MISTRAL
Centrale rekuperacyjne PRO-VENT MISTRAL to urządzenia nawiewno-wywiewne z wysokosprawnym odzyski...
Kwiecień 1, 2021
FAKRO - SuperTrio: kompletny zestaw produktów to komplet korzyści na lata.
Temat energooszczędności jest coraz bardziej popularnym zagadnieniem w budownictwie. Nic dziwnego...
Marzec 8, 2021

Konkursy

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji – już po raz piętnasty elewacje z całej Polski będą walczyć o tytuł Fasady Roku 2021 w pi...
Kwiecień 6, 2021
Earth Energies Sanctuary in New Zealand is a wellness retreat designed to bring about balance of body, mind and soul, set within 200 acres of stunning natural landscape, ideal for seclusion, relaxa...
Kwiecień 6, 2021