Sufity podwieszane

17 Czerwiec 2014

Rockfon - wyspy akustyczne Eclipse

Montaż przy pomocy stalowych linek, rys.: Rockfon
Miasto: Warszawa
Firma: Rockfon

Tak zwane wyspy akustyczne - płyty zawieszone do stropu lub dachu na stalowych linkach. Poprawiają one akustykę wnętrza, a ich sposób mocowania do stropu pozwala architektom kreować niecodzienne wnętrza.

W przypadku niektórych pomieszczeń, z przyczyn technicznych bądź estetycznych tradycyjne sufity podwieszane nie zawsze mogą być zastosowane. Taka sytuacja występuje na przykład 
w pomieszczeniach z oknami na całą wysokość ściany lub w zabytkach, 
w których nie można zasłaniać zabytkowych detali architektonicznych. Jednak, w przypadku potrzeby zagospodarowania przestrzeni pod sufitem, na przykład w celu kontrolowania akustyki czy odbicia światła, można właśnie wykorzystać wyspy akustyczne. Montowane moduły mogą mieć różne kształty, mogą być instalowane na różnych wysokościach i pod różnym kątem. Wyspy Rockfon montowane są na prawie niewidocznych, stalowych linkach, sprawiając wrażenie jakby swobodnie unosiły się w powietrzu.

Funkcja wyspy akustycznej

Głównym celem montowania wysp jest pochłanianie dźwięków a tym samym zmniejszenie pogłosu w pomieszczeniach. Ponieważ zawieszone są poniżej podstawowego sufitu pochłaniają fale dźwiękowe padające na nie z obu stron. Zaletą jest także to, że odbijają światło. Gładka, biała powierzchnia posiada współczynnik rozproszenia światła na poziomie 86 proc.


Zastosowanie wyspy akustycznej
Doskonale nadają się do pomieszczeń, w których w systemie ogrzewania i chłodzenia istotną rolę odgrywa bezwładność cieplna stropu, związana z zawartą w nim tzw. masą termiczną. Wyspy podwieszone na linkach nie ograniczają cyrkulacji powietrza, a tym samym naturalnej wymiany ciepła – jego przejmowania od stropu (jeśli temperatura 
w pomieszczeniu jest niższa) oraz oddawania do niego (kiedy temperatura wyższa). Przyczyniają się do racjonalizacji zużycia energii. Poza tym, że gwarantują one wymagany obieg powietrza dają także silne rozprzestrzenianie wpadającego przez okna światła słonecznego w całym budynku.

Materiał

Płyty Eclipse wykonane są ze skalnej wełny mineralnej o grubości 40 mm. Widoczna od dołu powierzchnia pokryta jest pomalowanym welonem z włókna szklanego dającym gładką, białą powierzchnię. Tylną stronę, niewidoczną dla użytkowników po zawieszeniu, pokrywa biały welon akustyczny, który odbija świtało. Krawędzie są pomalowane. Rockfon posiada 
w swojej ofercie wyspy o bardzo różnych kształtach od klasycznych prostokątów, kwadratów i kół, po elementy nieregularne. Nowością w ofercie producenta są duże wysypy z rozmiarze tzw. XL.

Jak zamontować akustyczne wyspy sufitowe
Istnieje kilka sposobów mocowania wysp do sufitu podstawowego. Można je podwieszać 
w pionie, w poziomie lub ukośnie.

Montaż przy pomocy stalowych linek

Najczęściej stosowanym sposobem podwieszenia wysp jest ich montaż przy użyciu estetycznych, mało widocznych linek. W zestawie znajduje się regulowania stalowa linka o długości 1500 mm wraz z systemem mocowania dostosowanym do betonowego stropu oraz spirala kotwiąca.

Maksymalne obciążenie spirali kotwiącej wynosi 
5 kg. Spirale należy przykręcić pionowo do tylnej warstwy wyspy. Minimalna odległość od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 150 mm. Między spiralami powinno zachować się odstęp nie większy niż 600 mm. Ile punktów mocowań wykonać? Np. do montażu kwadratowej wyspy 
o wymiarach 1160x1160 mm należy użyć czterech równomiernie rozłożonych mocowań. Przy płycie większej, np. prostokącie o wymiarach 1760x1160 mm, punktów podwieszenia powinno być sześć. Największe wyspy dostępne w asortymencie Rockfon o wymiarach 2360x1160 mm mają dodatkowe wzmocnienie – z tylnej strony dwa aluminiowe profile, z nawierconymi otworami, co ułatwia umiejscowienie spirali kotwiących.

Przed instalacją należy upewnić się, że strop do którego mocowane są wyspy ma odpowiednio wytrzymałą strukturę, a jego nośność gwarantuje przeniesienie obciążenia co najmniej 25 kg. Jeśli wyspa mocowana jest w betonie należy wiertłem o średnicy 6 mm wywiercić otwór o głębokości 30 mm. Po zamocowaniu kołka należy sprawdzić, czy został on właściwie rozparty. Na tym etapie powinien być widoczny jedynie gwint. Następnie montujemy linkę w punktach mocowania na stropie i zakładamy ją na hak. Haki mocujemy do wystających w wyspy spirali kotwiących.

Minimalna wysokość pomiędzy płytą akustyczną, a stropem wynosić może 150 mm. Długość linki dobierana jest jednak indywidualnie w zależności od pomieszczenia i projektu aranżacji. Dla przełamania schematu architekci wnętrz coraz chętniej decydują się na umieszczenie wysp na różnych wysokościach. Umieszczenie kilku elementów położonych obok siebie na zmiennych wysokościach nadaje wnętrzu lekkości, podkreśla wrażenie jakby wyspy unosiły się w przestrzeni. Zawieszona wyspa powinna zostać wypoziomowana. W tym celu ekipa montażowa skorzystać może z klasycznej poziomicy kładąc ją na podwieszonym elemencie.

Duże wyspy mogą być wyposażone w punkty oświetleniowe. Należy jednak pamiętać, że cięższe oprawy muszą zawsze być zamocowane do stropu niezależnie, tak by podwieszana wyspa nie przenosiła obciążeń przekraczających jej nośność.

Montaż poniżej istniejącej konstrukcji sufitu modułowego
Wyspy mogą być montowane także jako uzupełnienie akustyczne i estetyczne już istniejącej konstrukcji z sufitem modułowym. Wówczas elementy mocowane są do siatki istniejącego sufitu za pomocą standardowych uchwytów dostępnych w ofercie producentów sufitów podwieszanych.
Przed montażem trzeba upewnić się, że istniejąca konstrukcja wytrzyma obciążenie 5 kg. Drugi sposób montażu to podwieszenie wysp na linkach, które mocowane są bezpośrednio do stropu – przechodzą one wówczas przez płyty sufitowe.

Montaż bezpośrednio do stropu

Możliwe jest też zamocowanie wyspy Eclipse bezpośrednio do stropu. Taki rodzaj instalacji odbywa się przy użyciu specjalnej płytki montażowej, która przytwierdzana jest do stropu. Wyspa zawieszana jest na płytce dzięki wkręconym spiralom kotwiącym.


Uzupełnienie sufitu z karton-gipsu
Czasem zdarza się, że w pomieszczeniu znajduje się już sufit podwieszany wykonany z płyt kartonowo-gipsowych. Mają one twardą powierzchnię, trudno więc uzyskać we wnętrzu przyjazną akustykę. By szybko i bez większych prac budowlanych poprawić komfort przebywania w takim pomieszczeniu zazwyczaj montuje się właśnie wyspy akustyczne. Wówczas nowe podwieszane elementy można zamocować do istniejącej płyty gipsowej za pomocą wsporników. Wystarczy jedynie wywiercić otwór, przymocować blokadę linki do metalowego wspornika, i umieścić wspornik poprzez otwór nad płytą sufitową. Podobnie można postąpić używając kołków. W obu przypadkach należy oczywiście sprawdzić, czy mocowanie (wspornik lub kołek) może udźwignąć ciężar 5 kg.

Budynki zrównoważone

 14 chat -Hotel krajobrazowy w Breitenbach / fot.: Florent Michel @11h45
Położony w sercu chronionego obszaru Natura 2000, hotel został zaprojektowany tak, aby wpasować s...
Luty 24, 2021
Dwa budynki Bramy Miasta w Łodzi (Polska)
Certyfikacja ta ma szczególne znaczenie w kontekście powrotu pracowników do biur, po zakończeniu...
Luty 2, 2021

Materiały budowlane

Okna w systemie MB-104 Passive ALUPROF
Nowoczesne okna aluminiowe są ciepłe i posiadają świetne parametry techniczne, czego przykładem j...
Styczeń 25, 2021
ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020

Konkursy

FOCUS OPEN REWARDS FORWARD-LOOKING DESIGN! Design creates added value, design is a competitive advantage! Professional design has never been as important and taken for granted as it is today.
Luty 24, 2021
As more of us flock to urban living in quest of enhanced lives and professions, there is a paradigm shift in the way we live, work, and play. Today, more than half the world’s population lives in c...
Luty 23, 2021