Architektura krajobrazu

Grudzień 9, 2011

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej plcu przed Muzeum Narodowym w Krakowie

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej plcu przed Muzeum Narodowym w Krako
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 4000 m2
Autorzy projektu: Marek Leśniewski , Marcin Szatan

Galeria

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej plcu przed Muzeum Narodowym w Krako
Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej plcu przed Muzeum Narodowym w Krako
Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej plcu przed Muzeum Narodowym w Krako

Założeniem projektowym autorów było stworzenie koncepcji placu miejskiego wraz z przylegającym terenem zieleni miejskiej, które powiększyłyby możliwości programowe i funkcjonalne terenu opracowania i budynków do niego przylegających. Koncepcja rozdziela poprzez różnice wysokości teren placu miejskiego przed wejściem do muzeum i teren zieleni miejskiej z programem rekreacyjnym. Teren zieleni z kawiarnią, sceną i przestrzenią z siedziskami znajduje się znacznie niżej niż poziom wejścia do muzeum.

Pomnik Stanisława Wyspiańskiego. Pomnik przeniesiono do centralnej części placu. Jest ustawiony na stropie garażu podziemnego o wzmocnionej konstrukcji.

Plac centralny (górny). Plac centralny stanowi oprawę dla fasady budynku Muzeum Narodowego (a także dla projektowanego budynku Muzeum). Na jego powierzchni znajdują się ażurowe konstrukcje elementy umożliwiające przedstawienie informacji o programie muzeum, budowę przestrzeni wystawienniczej, uzyskanie godnej oprawy dla uroczystości itp. Takie rozwiązanie rozszerza możliwości przedstawienia oferty muzeum, daje możliwość zamiany placu miejskiego na salę wystawienniczą a przechodniów na zwiedzających. Przed wejściem do muzeum zaprojektowano rosnące w zaniżeniu drzewa. Stanowią one kontrast dla monumentalnej fasady muzeum. Miękka tkanka zieleni tworzy przestrzeń bardziej przyjazną dla odwiedzających muzeum i zapewnia korzystny mikroklimat wprowadzając cień. Zaprojektowano tam również miejsca siedzące.

Ażurowe konstrukcje przestawialne. Konstrukcje przestawialne służące prezentacji treści muzealnych. Zaprojektowano przenośne ażurowe konstrukcje z kratownicą i donicą na pnącza, podświetlane, z możliwością montażu powierzchni informacyjnych. Mocowane do unieruchamiających je zaczepów wbudowanych w nawierzchnię. Dają szerokie możliwości kształtowania przestrzeni na cele wystawiennicze. Każdy zaczep wyposażony jest w przyłącze elektryczne umożliwiające zasilanie oświetlenia zamontowanego na wózku.

Plac dolny. Został zaprojektowany jako wielofunkcyjna przestrzeń o nawierzchni trawiastej z podłużnymi siedziskami. Plac umożliwia organizację koncertów, spotkań, targów, lekcji plenerowych. Teren zaniża się stopniowo aż osiąga poziom trzech metrów poniżej poziomu nawierzchni placu na stropie garażu podziemnego. Część pozostawionych drzew obudowano murkiem oporowym utrzymującym pierwotny poziom ziemi.

Kładka dla pieszych. Zaprojektowano kładkę ze szklanymi balustradami łączącą plac centralny z ciągiem komunikacyjnym biegnącym wzdłuż Domu Studenckiego „Rotunda” (hotel „Żaczek”) i nowoprojektowanym budynkiem muzeum. Poprzez kładkę przerastają drzewa. Ich pnie przechodzą przez specjalnie wycięte otwory.

Fontanna ze sceną. Po wschodniej stronie placu dolnego na najniższym poziomie została umiejscowiona scena, którą stanowi wyniesiony o 14 cm fragment posadzki placu pokrytej nawierzchnią drewnianą. Za nią zaprojektowano fontannę z dyszami umieszczonymi w poziomie nawierzchni. Dysze wyrzucają strumienie wody w zaprojektowanym układzie. Fontanna i scena są przedzielone murkiem o wysokości 1,4 m.

3.7 Pochylnia dla niepełnosprawnych. Zamiast windy po zachodniej stronie elewacji wejściowej przewidziano pochylnię.

Szpaler drzew w donicach. Szpaler drzew z koronami formowanymi w kształcie sześcianów. Projektowane drzewa ozdobne rosną w donicach betonowych stojących na stropie garażu podziemnego.

Pasaż pawilonów handlowych (butiki, sklepy) i gastronomicznych. Pasaż umiejscowiono w przejściu podziemnym z garażu na plac przed wejściem do muzeum. W skład tego kompleksu handlowo gastronomicznego wchodzi również znajdująca się po zachodniej części garażu podziemnego kawiarnia.

3.10 Mała architektura. Na elementy małej architektury składają się ławki, podłużne siedziska drewniane, lampy, kosze na śmieci, barierki szklane oddzielające torowisko od przestrzeni placu, betonowe donice na drzewa. W rejonie wejścia do projektowanej części muzeum zaprojektowano donice z siedziskami drewnianymi.

Dodane przez: m.lesniewski
Dodano: 09/12/2011

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024