Polska i Świat

Wrzesień 3, 2013

Apartamentowiec w Bydgoszczy

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International
Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

Nad Brdą w Bydgoszczy rozpoczęła się budowa najwyższego w mieście apartamentowca. Będzie to przeszklona konstrukcja z komponowaną w nią roślinnością. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna Nizio Design International.

Jest to 18-piętrowy budynek o kaskadowo-tarasowej formie. Zbudowany zostanie ze szkła i terakoty. Na balkonach i płaskim dachu nasadzona zostanie bujna roślinność. Otwory w budynku utworzą tarasy widokowe, gdzie zasadzone zostaną drzewa. Okna lokali będą wychodziły z jednej strony na miasto, z drugiej na rzekę. Do dyspozycji mieszkańców będzie dziedziniec z zielenią oraz tarasem widokowym.

 

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

 

Idea projektu

Budynek został zaprojektowany na planie trapezu. Przy jego powstawaniu uwzględniono prawidłowe nasłonecznienie mieszkań i okolicznych budynków. Od strony ulicy bryła posiada cztery kondygnacje, dalej wznosi się tarasowo w stronę rzeki, w ten sposób dostosowując się do wysokości istniejącej zabudowy.

- Inspiracją dla projektu były spichlerze, które są charakterystycznymi elementami architektonicznego krajobrazu Bydgoszczy. Chcieliśmy, żeby nie był to kolejny zwyczajny apartament, ale taki budynek, który swoją formą będzie korespondował z okolicą – powiedział Mirosław Nizio właściciel pracowni Nizio Design International.

 

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

 

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

 

Funkcja i architektura

Charakterystyczną cechą planowanej zabudowy jest też wyraźny podział w elewacji na część biurowo-usługową i mieszkalną. W budynku od czwartego do piętnastego piętra zaprojektowano 129 mieszkań o powierzchni od 35,45m kw do 278,71m kw. Prawie wszystkie mieszkania posiadają wygodne i nasłonecznione loggie lub tarasy. W budynku znajdą się cztery klatki schodowe, które na poziomie parteru będą połączone dwoma holami wejściowymi, zlokalizowanymi w części północnej i południowej budynku.

Lokale usługowe i biurowe zlokalizowane zostały na czterech pierwszych kondygnacjach naziemnych. Biura zaprojektowano jako przestrzeń typu open-space, co umożliwia przyszłym użytkownikom dowolną aranżację wnętrz. Do tej przestrzeni prowadzi osobny hol, zlokalizowany w zachodniej części budynku. Do lokali usługowych takich jak salon fryzjerski, klub fitness, apteka, kawiarnia czy restauracja wejście znajdzie się na poziomie parteru.

Tagi: domy architektura apartamentowce

Komentarze

Polszczyzna....

Dodano: Piątek, 13 Wrzesień 2013, 21:42, Autor: myszka206

"Zbudowany zostanie ze szkła i terakoty" - powinno być: elewacja będzie wykonana z .....

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024