Polska i Świat

Marzec 31, 2008

Centrum Absolwentów w Londynie

London Metropolitan University Graduate Centre, źródło: ww.daniel-libeskind.com
London Metropolitan University Graduate Centre, źródło: ww.daniel-libeskind.com

Centrum Absolwentów Uczelni Wyższych powstałe dla Londyn Metropolitan University to budynek dedykowany
Absolwentom uniwersytetu. Budynek spełnia rolę głównej bramy uczelni od strony ulicy Holloway Road.

Centrum, ukończone w grudniu 2003, a otwarte w Marcu 2004, nie tylko stwarza dalsze możliwości kształcenia się kadrze naukowej oraz absolwentom, ale jest również ośrodkiem kultury. Studio Daniela Libeskinda pracowało nad tym projektem razem z Costain.

Budynek promuje wyższe wykształcenie, umożliwiając dalszy rozwój kadrze jak i absolwentom uczelni. Wspomaga także i umożliwia współpracę pomiędzy uniwersytetami na poziomie podyplomowym.

 

London Metropolitan University Graduate Centre

 

Według Uniwersytetu, wysoka jakość budynku może mieć pozytywny wpływ na edukację studentów, między innymi dlatego, że nauka w ekskluzywnym otoczeniu sprawia większą przyjemność.

Schody wewnętrzne

„Orion - przestrzenny emblemat północnego nieba - jest światłem prowadzącym do dalszego rozwoju wyjątkowej ikony London Metropolitan University na Holloway Road. Projekt Oriona poprzez swoją formę, jest znakiem rozpoznawalnym, zachęca wizytującychdo brania udziału w programach kulturalnych.

Elewacja południowy-wschód

Projekt Oriona ma ożywczy wpływ na szerszy kontekst urbanistyczny a szczególnie na wizerunek i dostępność Uniwersytetu. Trzy krzyżujące się elementy formujące budynek, strategicznie podkreślają szczególne relacje: jeden tworzy połączenie pomiędzy budynkamipublicznymi, nowym budynkiem oraz uniwersytetem, druga forma łączy uniwersytet z kolejką podziemną, prowadzącą do centrum, a trzecia bardziej regularna forma włącza nowy budynek w kontekst całej Holloway Road. Mały plac przy wejściu akcentuje całość i tworzy zachęcającą bramę.

London Metropolitan University Graduate Centre

 

Elewcja północno-wschodnia

 

 

Budynek Oriona został skomponowany z trzech przecinających się części z zaznaczającą się fasadą od strony ulicy oraz unikalnych przestrzeni wewnętrznych. Budynek został całkowicie pokryty wytłaczanymi, kolorowymi panelami ze stali nierdzewnej, tworząc połyskującą, mieniącą się powierzchnię. Okna zostały ujęte w ogromne geometryczne formy, dając naturalne światło w kawiarni, galeriach i salach seminaryjnych. Przestrzenie wewnętrzne są proste, wyraźnie podzielone, co zapewnia elastyczność w realizacji zaplanowanych wydarzeń i uroczystości. Projekt dostosowujefunkcje publiczne budynku, ochraniając jednocześnie bardziej prywatne funkcje uniwersytetu.

Północna elewacja

 

 

Wnętrze

 

 

 

Nowy budynek został zintegrowany z układem budynków uniwersyteckich. Jednak, jeśli to konieczne może zostaćcałkowicie zamknięty dla publiczności.

London Metropolitan University Graduate Centre

 

London Metropolitan University Graduate Centre - detal

 

 

 

 

 

 

 

Orion jest wkładem w intensywne życie miejskie na Holloway Road a także w życie absolwentów LondonMetropolitan University. Zarówno wnętrze jak i część zewnętrzna zapewniają jednolitą kompozycję oraz wskazują na wiele możliwości rozwoju.

 

Daniel Libeskind

 

Informacje techniczne:

 

Powierzchnia budynku: 10,000 stóp kwadratowych

Struktura: Struktura betonowa obłożona stalą nierdzewną

 

London Metropolitan University Graduate Centre

Źródło: www.daniel-libeskind.com

Autorzy:
Tłum: Dominika Nowakowska

Tagi: Daniel Libeskind architektura architekt

Komentarze

aaj

Dodano: Niedziela, 11 Lipiec 2010, 10:16, Autor: rtg

To samo tyczy się widocznego stropu... większym zakłamaniem byłoby zakrywanie go... skoro tam jest, to dlaczego go nie pokazac ? az tak razi ? mnie nie

aj

Dodano: Niedziela, 11 Lipiec 2010, 10:13, Autor: rtrg

Dziwny komentarz ... jak waidomo tego typu architektura jest nacechowana "przypadkiem" jak taki dekostruktor moglby projektowac w stosob , dopasuj - przyloz, rownolegle, prostopadle...

nietrafienie....

Dodano: Wtorek, 22 Lipiec 2008, 13:55, Autor: rycho

No cóż, mistrzowi sie myszka "omskła" przy tworzeniu koncepcji (raczej szkiców) a "partner architect" albo coś trochę niższy rangą przy dopracowywaniu projektu nie śmiał zapytać czy tak ma być, potem w realizacji wykonawca też nie śmiał i w rezultacie mamy tak, a co poniektórzy krytycy już domalują ideologię do tego odpowiednią :)
Jednak podziwiam Liebeskinda za trwanie w tych samych formach co rusz inaczej a mimo to podobnie i dobrze.

bez skrupułów

Dodano: Wtorek, 22 Lipiec 2008, 09:16, Autor: kost

Nie rozumiem dlaczego te otwory które pewnie według zamysłu Liebeskinda juz nie są rozłozoną gwiazdą Dawida na czynniki pierwsze ale może romboidalną interpretacją nieskończoności liczby Pi nie mogą trafić w odpowiedni poziom. Musimy widzieć strop oddzielający piętro od parteru w szklanym narożniku. Czy nie ma czasu na dopracowanie takich szczegółów? albo dopasowanie wielkości trójkątnej płytki tak żeby otwór nie wcinał się w przypadkowym miejscu? Czy nazwisko tak bardzo chroni twórcę że takie błędy pomija się milczeniem....

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024