Polska i Świat

Kwiecień 9, 2013

Centrum Muzyki w Krakowie – II nagroda

II równorządna nagroda w konkursie na koncepcję Centrum Muzyki w Krakowie; autor projektu IMB ASYMETRIA
II równorządna nagroda w konkursie na koncepcję Centrum Muzyki w Krakowie; autor projektu IMB ASYMETRIA

Przyznano dwie drugie nagrody równorzędne: dla pracowni AIR Jurkowscy-Architekci i IMB Asymetria.

Zadaniem konkursowym było opracowanie ideowo-studialnej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Muzyki w Krakowie.

Projekt pracowni AIR Jurkowscy-Architekci

Nagrodę II przyznano za:

  • udaną próbę przestrzenną, unikalną w skali Krakowa, wytworzenia nowej kulminacji architektonicznej w obszarze wałów wiślanych,
  • dynamiczny, a jednocześnie powściągliwy w swej ekspresji język architektoniczny obiektów muzycznych nowego centrum.

Wątpliwości budzi jakość urbanistyczna planu obiektów mieszkalnych- akademików oraz hotelu.

II równorządna nagroda w konkursie na koncepcję Centrum Muzyki w Krakowie; autor projektu AIR Jurkowscy-Architekci

Opis projektu

Aby wyróżnić w przestrzeni charakterystyczną, wyrazistą i mocno zindywidualizowaną architekturę sal muzycznych Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capelli Cracoviensis oraz Sinfonietty Cracovia, ulokowano te sale wzdłuż linearnego forum, w bezpośredniej strefie rzeki Wisły, a samą Filharmonie częściowo w korycie rzeki.

Zamiarem autorów jest zamanifestowanie decyzjami projektowymi potrzeby zwrócenia budynków ku rzece i wciągnięcie jej walorów w przestrzeń założenia, tak, jak dzieje się to w wielu miastach europejskich.

W szerokości koryta rzeki ulokowano strefę pomieszczeń podscenicznych Filharmonii z przewieszeniem nad woda przestrzeni widowni.

Wypracowując koncepcje magicznego miejsca Miasta Muzyki i Dźwięku proponuje się, oprócz lokalizacji, współczesną, wyrazistą architekturę sal koncertowych, których funkcjonalne formy "obudowano" stalowo-szklanym płaszczem. Uzyskano lekkie, transparentne formy, mogące przy obserwacji z mostów dawać wrażenie następnych ikonicznych miejsc w Krakowie – kulturalnej stolicy Polski. Architekturę pozostałych obiektów: Akademia Muzyczna, campus, hotel, Młodzieżowe Centrum Edukacji Muzycznej czy budynki handlowo-usługowe, projektuje się w skromnej, funkcjonalnej stylistyce, zachowując właściwą skale zabudowy.

II równorządna nagroda w konkursie na koncepcję Centrum Muzyki w Krakowie; autor projektu AIR Jurkowscy-Architekci

Projekt pracowni IMB Asymetria

Nagrodę II przyznano za:

  • za wykorzystanie tradycyjnej skali zespołu Starego Miasta Krakowa do projektowania nowych dzielnic miasta,
  • za projekt zespołu budynków publicznych, który stanowi rodzaj miasta muzyki, jest spójny kompozycyjnie i interesujący, zarówno od strony dzielnicy Grzegórzki, jak i od doliny Wisły,
  • za plac, który jest atrakcyjny dzięki otwarciom w ścianach otaczających budynków, które go tworzą i zamknięty kościołem św. Kazimierza Królewicza.

Wątpliwość budzi lokalizacja gmachu filharmonii. Wprawdzie proponowana lokalizacja jest łatwo dostępna od strony miasta i komunikacji publicznej ale południowo-zachodni kraniec terenu lokalizacji jest kluczowy dla percepcji bulwaru Kurlandzkiego. Odnosi się wrażenie, że ta pozycja nie została należycie doceniona.

II równorządna nagroda w konkursie na koncepcję Centrum Muzyki w Krakowie; autor projektu IMB ASYMETRIA

Opis projektu

Wytyczną do kształtowania architektury Centrum Muzyki stał się kwartał zabudowy śródmiejskiej, który pozwolił na wyznaczenie układu urbanistycznego. Ma on również szczególne znaczenie w kontekście etapowania inwestycji prawdopodobnie rozłożonego na wiele lat.

Innym, nie mniej ważnym czynnikiem kształtowania architektury jest jej lokalizacja przy bulwarze wiślanym. “Krawędź” miasta, w tym wypadku, staje się rodzajem wielkiego trójkątnego amfiteatru zieleni, wznoszącego się od wału wiślanego otwierając widoki na rzekę i jej panoramy. Miejsce to, poprzez swój kształt, będzie naturalną przestrzenią organizacji różnorodnych imprez muzycznych na wolnym powietrzu, koncertów, spotkań a także przestrzenią dla rekreacji i wypoczynku.

Ideą projektu stało się przenikanie zieleni z zurbanizowaną przestrzenią miasta. Proponowane formy architektoniczne są próbą interpretacji muzyki, najbardziej abstrakcyjnej dziedziny sztuki, na język architektury. W prostocie krawędzi kwartałów zabudowy ukrywa się wieloznaczność form architektury.

II równorządna nagroda w konkursie na koncepcję Centrum Muzyki w Krakowie; autor projektu IMB ASYMETRIA
II równorządna nagroda w konkursie na koncepcję Centrum Muzyki w Krakowie; autor projektu IMB ASYMETRIA

Tagi: centrum muzyki architektura urbanistyka konkurs

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024