Polska i Świat

Marzec 26, 2008

Daniel Libeskind - biografia i twórczość

Daniel Libeskind
Daniel Libeskind

DANIEL LIBESKIND ( ur. 12 maja 1946 r. w Łodzi) to międzynarodowej sławy architekt i kreator miejskiego designu. Zajmuje się projektowaniem zarówno wielkich kulturowych centrów – włączając w to muzea, hale koncertowe, budynki uniwersyteckie – jak i obiektów komercyjnych hoteli, osiedli mieszkalnych i rezydencji.

Nota biograficzna

W 1965 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studiował (osiągając świetne wyniki) muzykę w Izraelu i Nowym Jorku, którą porzucił dla studiowania architektury w Cooper Union of the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku (1970). Ukończył również podyplomowe studia na wydziale Historii i Teorii Architektury w School of Comparative Studies na uniwersytecie w Essex w Anglii (1972).

Od 1990 r. jest zarejestrowany jako architekt w Niemczech w Bund Deutscher Architekten (BDA). Był wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. od 1999 na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Toronto.

Twórczość

Architektura Daniela Libeskinda, uważana za jedną z najbardziej radykalnych. Zaliczana jest do nurtu dekonstruktywizmu. Widać w niej wpływ zainteresowania Libeskinda filozofią, jego muzycznego wykształcenia a także, widocznego w tych najsłynniejszych projektach, żydowskiego pochodzenia i tragedii Holokaustu, która dotknęła całą jego rodzinę. Libeskind traktuje architekturę , jego zdaniem błędnie odbieraną jako niemą, jako sztukę komunikacji, konfrontując się z jej krzywdzącą tradycją, która widzi architekturę albo jako monument albo jako budownictwo użytkowe.

Projekty Libeskinda nie są łatwe w odbiorze: budynki kontrastują z otaczającym je krajobrazem miejskim dziwną formą i niekonwencjonalnymi materiałami. Także wnętrza nie ułatwiają odbioru, zaskakując zwiedzających ukośnymi piętrami, ślepymi zaułkami i rozkładającymi się i na przemian składającymi formami.

Projekty i realizacje

W 1989 r. Daniel Libeskind wygrał konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie, które otwarto w październiku 2001 r. Kolejne znane realizacje Libeskinda to: muzeum miejskie Osnabrücka w Niemczech, Dom Felixa Nussbauma (1998); Imperial War Museum North w Manchesterze (2002); Atelier Weil, prywatna galeria w Mallorce w Hiszpanii (2003); The Graduate Student Centre w londyńskim Metropolitan University (2004); Duńskie Muzeum Żydowskie w Kopenchadze (2004); Tangent - biurowiec dla korporacji Hyundai w Seulu (2005); Memoria e Luce, pomnik upamiętniający ofiary 11 września w Padwie (2005); Wohl Centre, Bar Ilan University w Tel Awiwie (2005); budynek Frederic C. Hamilton stanowiący rozbudowę Denver Art Museum w Colorado (2006); pawilon Royal Ontario Museum w Kanadzie (2007); Glass Courtyard, nowy pawilon Muzeum Żydowskiego w Berlinie (2007). Najnowsze realizacje Libeskinda to: The Ascent at Roebling’s Bridge, ekskluzywna rezydencja w Kentucky (2008); Contemporary Jewish Museum w San Francisco, California (otwarcie planowane na czerwiec 2008) oraz Westside w Szwajcarii, największe centrum handlowe w Europie, którego otwarcie planowane jest na wrzesień 2008.
Ponadto, w trakcie realizacji na całym świecie znajduje się kilkanaście różnych projektów pracowni Libeskinda: Military History Museum w Dreznie; Grand Canal Performing Arts Centre and Galleria w Dublinie; CityCenter, kompleks handlowy w Las Vegas Strip w Newadzie oraz rezydencje Złota 44 w Warszawie. Jednak najważniejszym projektem, nad którym obecnie pracuje Daniel Libeskind, jest realizacja pomnika World Trade Center, którego Memory Foundations jest aktualnie w trakcie konstrukcji.

Źródło: www.daniel-libeskind.com

Autorzy:
tłum.: A. Grzyb

Tagi: Daniel Libeskind architekt architektura na świecie

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024