Polska i Świat

Listopad 7, 2011

Media-ICT w Barcelonie - zdobywca nagrody WAF - Budynek Roku 2011

MeBiurowiec Media-ICT w Hiszpanii - laureat głównej nagrody Budynek Roku 2011 przeznawanej podczas WAF w Barcelonei, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii
MeBiurowiec Media-ICT w Hiszpanii - laureat głównej nagrody Budynek Roku 2011 przeznawanej podczas WAF w Barcelonei, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii

Budynek biurowy Media-ICT w Barcelonie zdobył główną nagrodę Budynku Roku 2011 przyznawaną podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie.

Autorem projektu jest hiszpańska pracownia architektoniczna Cloud 9.

Projekt został zlecony przez Konsorcjum Zona Franca CZFB i @ 22Barcelona jako nowa eksperymentalna dzielnica miasta. Architekci dążyli do stworzenia cyfrowego modelu miasta opartego na informacji, komunikacji i technologii połączonego z ideą miasta, w którym liczy się wiedza, wartości dodane i patenty.

Funkcjonalnie budynek został podzielony tak, że cztery najwyższe piętra przeznaczone są dla dużych firm. Niżej znajdują się pomieszczenia dla mniejszych działalności biznesowych i stat-up'ów. Natomiast na pierwszym piętrze organizowane mogą być szkolenia, konferencje oraz kursy, również dla mieszkańców miasta.

Architektura zrównoważona

Budynek przy jednoczesnym zapewieniu dużych powierzchni biurowych, miejsca na strt-up'y i przestrzeni publicznej ma doskonałe paramenty ekologiczne. W tym:

  • 1-20% redukuje emisję CO2 poprzez wykorzystanie chłodzenia i energii odnawialnej;
  • 2-10% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie na dachu systemów fotowoltaicznych;
  • 3-55% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie dynamicznym słonecznych filtrów ETFE;
  • 4-10% redukuje emisję CO2 poprzez uzyskanie efektywności energetycznej poprzez zamontowanie inteligentnych czujników;
  • Razem poziom redukcji CO2 wynosi 95%, czyli można powiedzieć, że Media-ICT jest budnkiem o niemal zerowym bilansie energetycznym.
Media-ICT w Hiszpanii - laureat WAF Award 2011 w kategorii Biurowce, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii

Budynek został wybrany spośród 16. finalistów w swoich kategoriach. W jury zasiedli wybitni architekci i urbaniści, a przewodniczącym był Michael Sorkin.

Przemawiając podczas prezentacji zwycięzcy, Paul Finch - dyrektor programowy Festiwalu powiedział, że budynek był jak magnes wśród wszystkich prezentowanych idei. Wygrał dzięki skali, poziomowi skomplikowania i ambicji projektantów; a także dlatego, że jest to symbol rozwoju pojawiającego się w Barcelonie. Ponadto, realizacja ta otwiera przestrzeń do rozmowy na temat energii i zrównoważonego rozwoju i pokazuje w tym kontekście, że architekci powinni podejmować problemy gloalnego ocieplenia i zrównoważonego rozwoju. Spośród wszystkich budynków właśnie ten najlepiej podjął takie wyzwanie.

Źródło: WAF

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura biurowce zrównoważony rozwój WAF 2011

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024