Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Muzeum YATENGA w Żorach

Widok z placu wejściowego; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Widok z placu wejściowego; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Yatenga – Centrum Kultur Świata to budynek łączący wiele funkcji - muzeum, salę konferencyjną, restaurację, sale edukacyjne, sklep, ścianę wspinaczkową, ogród zabaw dla najmłodszych.

Idea zawarta w nazwie znajduje odzwierciedlenie w kompozycji, symbolice i zastosowanych materiałach i technikach budowlanych, co sprawia, że Yatenga jest nowatorską w światowej skali próbą wcielenia w życie zasad ekoarchitektury – operującej alternatywnymi, naturalnymi metodami budownictwa określanych skrótem low-tech. Jednocześnie Yatenga ma stać się po prostu żywym i atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców Żor, jak i dla odwiedzających ją gości ze Śląska, Polski, Europy i miejmy nadzieję – całego świata.

Widok z gościńca; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Forma i funkcja – organizacja przestrzenna Yatengi
Yatenga składa się z wyodrębnionych przestrzennie bloków funkcjonalno-przestrzennych :

 • zespołu sal wystawienniczych (B),
 • zespołu edukacyjno-biurowego (C),
 • sali konferencyjnej (D),
 • zespołu wejściowego (E)
 • pokoi gościnnych (F) połączonych wspólną przestrzenią gościńca (A).

Bloki B,C i E to pokryte zielonymi dachami organiczne formy „wycięte” krzywoliniowo prowadzonymi ścianami z ubijanej gliny lub ze słomy tynkowanej gliną. Sala konferencyjna to kopuła układana z suszonych cegieł – największa tego typu konstrukcja na świecie. Wyodrębnioną część bloku B stanowi wieża – unosząc się nad całym muzeum mieści w sobie w jednej części schody i windę, w drugiej- ścianę wspinaczkową. Pokoje gościnne są ukształtowane na podobieństwo wioski afrykańskiej – zespół kopuł połączonych wspólnym hallem.

Łączący wszystko gościniec - to rozświetlona od góry wielofunkcyjna przestrzeń , przekryta lekkim dachem o konstrukcji drewnianej.

Funkcjonalny, ekologiczny... i symboliczny wymiar architektury glinianej.

Podstawowy materiał z którego powstanie Yatenga – glina - otwiera drogę do odmiennego spojrzenia na cały projekt i jego wykonanie.

Architektura z gliny ma szanse stać się oryginalnym tłem i zarazem eksponatem samym w sobie, towarzyszącym „właściwej” wystawie. Będzie to realne namacalne unaocznienie świata, do którego chcemy wprowadzić gości Centrum.

Architektura z gliny, której tradycje rozwijały się przez tysiące lat w Afryce (ale przecież nie tylko), została ponownie odkryta po wojnie przez egipskiego Architekta Hassana Fathiego. To on zaczął ją badać odkrywać na nowo w latach 50. tworząc faktyczny renesans myślenia o tej architekturze. Okazało się, że stosowanie tego materiału niesie ze sobą wiele korzyści technologicznych, ekonomicznych, zdrowotnych, które są zaprzepaszczane przez „betonową” architekturę.

Widok z sali konferencyjnej; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Obecnie renesans gliny w architekturze wynika też z ważnego tematu jakim stała się ekologia. Tak oto ta technologia stała się realnym wkładem krajów nieprzemysłowych dla kultury światowej. Prace Fathiego zainspirowały wielu twórców z krajów „bogatych”. W historii architektury powstało zjawisko niezwykle rzadkie. Kraje uboższe zaczęły wpływać na kulturę i sztukę krajów bogatszych. Miłośnicy gliny i Fathiego pojawili się w Niemczech, we Francji i USA. Okazało się, że możemy się czegoś nauczyć i transfer kulturowy nie musi być jednostronny i polegać na sprzedawaniu produktów z krajów bogatych do biednych. Dlatego wybór gliny ma tu znaczenie symboliczne i nie do przecenienia.

W czasach gdy problemy ekologiczne stały się bardzo ważne, architektura z gliny zaczyna być traktowana jako poważna alternatywa ze względu na niską energochłonność i możliwość stuprocentowego recyklingu. Tworzy ona niezwykle korzystny mikroklimat wnętrz.

Atutem glinianej architektury jest wreszcie jej niezwykła plastyczność stwarzająca wręcz nieograniczone możliwości formalne.

Współpraca międzynarodowa

Widok - wystawa stała; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Yatenga wpisuje się w rodzącą się sieć prężnych, żywych ośrodków promujących kontakt z innymi kulturami poprzez rozwijanie architektury naturalnej. Przykładami jest tu chociażby CraTerre we Francji albo Muzeum gliny na niemieckim Pomorzu.

Konsultantem projektu Yatenga jest profesor Gernot Minke – szef Ośrodka Budynków Eksperymentalnych w Kassel, uznawany obecnie za najwybitniejszego specjalistę w dziedzinie alternatywnych i ekologicznych technik budowlanych na świecie. Niemieckie realizacje profesora Minke są dowodem na możliwości bezproblemowej adaptacji technik budowlanych i rozwiązań architektonicznych wywodzących się z innych obszarów świata do warunków europejskich.

----

Informacje techniczne:

Muzeum YATENGA Spotkania Kultur Świata w Żorach

 • Adres inwestycji: Żory, ul. Katowicka
 • Inwestor: Gmina Miejska Żory, Muzeum Miejskie w Żorach
 • Autorzy: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski
 • Powierzchnia zabudowy: 3 995 m2
 • Kubatura: 38 792 m3
 • Projekt: 2008
 • Realizacja: 2012

(fragment opisu autorskiego)

Dodano: 05/10/2009, Zmodyfikowano: 05/10/2009
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Komentarze

OVO

Dodano: Sobota, 12 Czerwiec 2010, 23:41, Autor: ~ovo

Wszystkich, którzy chcieliby podjąć pracę w pracowni OVO Grąbczewscy w Katowicach, przestrzegam i apeluję aby tego nie robili. Właściciele tej pracowni Oskar Grąbczewski i jego żona Barbara wymagają od sowich pracowników pełnej dyspozycyjności i pracy ponad normy czasowe bez wypłaty nawet podstawowego wynagrodzenia. Szczerze nie polecam !!!

Newsletter

facebook

Aktualności

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Muzyki i Parku Miejskiego w Krakowie.

[08/08/2018]

Celem Konkursu jest wybór najlepszego rozwiązania urbanistycznego, architektonicznego, funkcjonalnego i akustycznego dla nowego kompleksu budynków/budynku Centrum Muzyki w Krakowie wraz z przyległy... więcej

KAPSUŁA CZASU - konkurs na opracowanie projektu małej lub średniej formy architektonicznej dla Krakowa

[07/08/2018]

Przedmiotem Konkursu „Tworzymy Kraków” jest opracowanie autorskiego projektu małej lub średniej formy architektonicznej. Projekt powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektoniczneg... więcej

Re: Pomysł na wesele

[16/08/2018]

Taka atrakcje zawsze się podobają gościom.

____

[URL=https://www.dom.pl/]gotowe projekty domów[/URL] więcej

Re: płytka podłogowa v...

[16/08/2018]

Nie podoba mi się ta zieleń. Strasznie ciężki i ciemny ten kolor. Ja bym wybrała zdecydowanie coś jaśniejszego. Zresztą też mam w swojej sypialni jedną scianę innę, ale w tapecie. U mnie tapetowani... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×