Polska i Świat

Wrzesień 5, 2017

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG; fot.Marcel van der Burg
Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG; fot.Marcel van der Burg

Laureatem Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2017 został projekt DeFlat Kleiburg, znajdujący się w Amsterdamie. Autorem projektu są dwie pracownie: NL architects i XVW architectuur.

W roku 2017 po raz pierwszy nagrodą uhonorowany został projekt polegający na odnowieniu istniejącego budynku. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 26 maja w Barcelonie, w pawilonie zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe.

 

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG; fot.Marcel van der Burg

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG; fot.Marcel van der Burg

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG; fot. Stijn Spoelstra

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG; fot.Stijn Spoelstra

Projekt powstał na zlecenie Kondor WesselsVastgoed. DeFlat to innowacyjny projekt renowacji jednego z największych apartamentowców w Holandii, zwanego Kleiburg. Jest to betonowy blok z 500 mieszkaniami na amsterdamskim osiedlu Bijlmermeer. Konsorcjum DeFlat uratowało budynek przed wyburzeniem, zamieniając go w „klusflat”, co oznacza, że mieszkańcy remontują mieszkania na własny koszt.

Jury doceniło w tym projekcie zbiorowy wysiłek wielu ludzi. Założeniem koncepcji architektonicznej była przemiana olbrzymiego bloku we współczesny budynek mieszkalny, który zapewni swobodę w kwestii planowania wnętrz oraz nada nowy ton ulicy i krajobrazowi, przy minimalnym nakładzie pracy. Jury uznało projekt za „jednocześnie heroiczny i zwyczajny”.

Wedle słów przewodniczącego jury, podważa on aktualnie zalecane rozwiązania na kryzys mieszkaniowy w europejskich miastach, które często kierują się jedynie tym, aby budować więcej mieszkań każdego roku, podczas gdy bez odpowiedzi pozostaje ważniejsze pytanie: jakiego rodzaju mieszkania budować? Kleiburg pomaga nam wyobrazić sobie nowy rodzaj projektów architektonicznych, który odpowiada na zmieniające się w XXI wieku zwyczaje mieszkaniowe i styl życia. Rewitalizacja typologii z przeszłości jest równie istotna, co eksperymentowanie z nowymi, nieprzetestowanymi jeszcze modelami, czym jest właśnie radykalna transformacja istniejących budynków.

Projekt inspiruje do refleksji nad nową i złożoną rzeczywistością współczesnego mieszkalnictwa. Jest to propozycja nowego rodzaju „tanich mieszkań”, będąca uzupełnieniem mocno rozbudowanej oferty rynkowej (obejmującej opcje od pełnego subsydiowania czynszu po mieszkania współwłasnościowe czy wynajem z możliwością wykupu). W ten sposób powstaje dodatkowa opcja dla wielu osób, które dysponują pewnym budżetem, lecz niewystarczającym na zakup mieszkania na konwencjonalnym rynku nieruchomości. Przy cenie wynoszącej zaledwie 1200 € za m2 jest to atrakcyjna oferta, jakiej aktualnie nie oferuje rynek.

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG

 

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG

 

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2017, DEFLAT KLEIBURG
  • Nazwa projektu: DeFlat Kleiburg, Amsterdam, Niderlandy
  • Biura architektoniczne: NL Architects i XVW architectuur, Amsterdam
  • Autorzy: Pieter Bannenberg (NL); Walter van Dijk (NL); Kamiel Klaasse (NL); Xander, Vermeulen Windsant (NL)

Studio NL architects otrzymało w 2005 roku nagrodę specjalną w konkursie EU Mies Award za projekt BasketBar w Utrechcie.

Komentarze

Hany

Dodano: Czwartek, 25 Styczeń 2018, 08:30, Autor: hanny

Kleiburg pomaga nam wyobrazić sobie nowy rodzaj projektów architektonicznych, który odpowiada na zmieniające się w XXI wieku zwyczaje mieszkaniowe i styl życia.
https://happywheelsnow.com

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024