Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Odrarium - III miejsce

Odrarium - III miejsce w konkursie architektonicznym - Robert Zubkowicz z Warszawy

Odrarium - III miejsce w konkursie architektonicznym - Robert Zubkowicz z Warszawy
III nagrodę otrzymała praca, której autorem jest Robert Zubkowicz z Warszawy.


I Nagrodę otrzymała pracownia Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia.

II nagroda przyznana została Konsorcjum Firm: „ZARZYCKI”, Pracownia Projektowa Łukasz Zarzycki (Starachowice) oraz Tomasz Lichota Architekt, GAP-Gabinet Projektowy (Wrocław)

Fragment opisu autorskiego

Projekt ma charakter krajobrazowy, a infrastruktura nadziemna została ograniczona do minimum w postaci: zimowiska. Obiekt ten będzie również pełnił funkcje ekspozycyjne w okresie zimy. Zwiedzający będą mogli oglądać zwierzęta przez szyby wystawowe.

Układ projektowanej ekspozycji uwzględnia istniejącą infrastrukturę techniczną i przez co tylko w niewielkim stopniu będzie przenoszona instalacja. Kształt zbiornika pozwala na zachowanie istniejącej roślinności, a w szczególności dębów. Nowe nasadzenie roślinności nawiązują do naturalnego składu gatunkowego jaki występuje w dorzeczu Odry. Głównie są to nasadzenia takie jak: wierzba siwa, wierzba uszata, wierzba wiciowa, wierzba wawrzynowa. W górnym biegu zaprojektowano nasadzenia ze świerka pospolitego. W okolicach starorzecza i w niektórych miejscach środkowego biegu rzeki zaprojektowano roślinność szuwarową.

A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?

A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?

A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?

Zgodnie z wytycznymi w warunkach konkursowych, dotyczących Odrarium założenie składa się czterech części, z których trzy: teren ujściowy, środkowy bieg rzeki o wolnym nurcie oraz górny bieg są przekryte wspólną wolierą. Pomiędzy poszczególnymi basenami biegną drewniane mostki dla zwiedzających, rozdzielające te ekspozycje. Starorzecze jest przekryte odrębną wolierą i oddzielone od pozostałych basenów ścieżką dydaktyczną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, która łagodnie zagłębia się w teren co umożliwia obserwację życia wodnego poprzez szyby wmontowane w ściany basenów.

Woliery zaprojektowano w konstrukcji drewniano - stalowej. Do wysokości 2m mają ażurowe ścianki w postaci stalowej siatki rozpiętej pomiędzy słupkami. Powyżej tej wysokości nylonowa siatka woliery jest rozpięta na stalowych linkach podczepionych do smukłych masztów wystających z basenów.
Główna idea jaka przyświecała założeniu projektowemu to możliwość zapoznania zwiedzającego z ekosystemem Odry poprzez odbycie dydaktycznej wędrówki od źródła do ujścia rzeki. Całość ekspozycji byłaby uzupełniona o tablice edukacyjne i ciekawostki przyrodnicze. Ostatni basen – teren ujściowy zakończony byłby pionową ścianą - szybą o którą rozbijały by się sztuczne fale (możliwe do obserwacji od drugiej strony) imitujące fale morskie.

Źródło: ZOO Wrocław
Dodano: 26/01/2011
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Newsletter

facebook

Aktualności

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Muzyki i Parku Miejskiego w Krakowie.

[08/08/2018]

Celem Konkursu jest wybór najlepszego rozwiązania urbanistycznego, architektonicznego, funkcjonalnego i akustycznego dla nowego kompleksu budynków/budynku Centrum Muzyki w Krakowie wraz z przyległy... więcej

KAPSUŁA CZASU - konkurs na opracowanie projektu małej lub średniej formy architektonicznej dla Krakowa

[07/08/2018]

Przedmiotem Konkursu „Tworzymy Kraków” jest opracowanie autorskiego projektu małej lub średniej formy architektonicznej. Projekt powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektoniczneg... więcej

Re: Czego nie może bra...

[15/08/2018]

Nie może zabraknąć na pewno dobrej klasy profesjonalnego sprzętu biurowego, a w tej sprawie najlepiej zwrócić się do firmy Avarus bo oni dobrze doradzają i potrafią idealnie dobrać taki sprzęt do b... więcej

Dotacje na szkolenia?

[15/08/2018]

Wiecie może gdzie mogę się ubiegać o dotacje na szkolenia (np. http://emt-systems.pl/jakosc-produkcji.html)? Byłam w UP ale niestety obecnie nie mają środków. Czy można jeszcze gdzieś o takie pieni... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×