Polska i Świat

Maj 27, 2009

Rezydencja Panorama

Dwie okrągłe wieże mieszkalne o średnicy 20 metrów jak dwa gigantyczne modrzewie, dwa wierzchołki jak wirtualny portal na szczycie przełęczy Katchenberg w Alpach. Wprowadzenie punktów odniesienia w jednolity ciąg zmian w przestrzeni: po prostu symboliczna konotacja, staranne odniesienie do krajobrazu, bardzo dobrze zdefiniowana strategia zarządzania.

Fasada; matteothun.com

Przełęcz alpejska Katschberg jest miejscem tranzytu, przełęcz na granicy Salzburga i Carintii bez wyraźnych tras komunikacyjnych: dwa wieżowe bloki mieszkalne na samym szczycie tego przejścia są jak znaki przestankowe w ciągłym potoku przemówienia. Dwie kropki i nowa linia: Edel i Weiss, wirtualny portal złożony z dwóch budynków o okrągłej podstawie o średnicy 20 metrów ze wzmocnionymi betonowymi strukturami i elewacjami typu szklane kurtyny zawiera 65 mieszkań o powierzchni od 45 do 180 metrów kw.

Z zaokrąglonymi fasadami, osłoniętymi wykonaną z przeplatanych drewnianych elementów szalunkami rysującymi gorącą teksturę drzewa modrzewiowego, współgra ostry wygląd budynku a ponadto ukrywa jego wymiary. Tworzy to obiekt o symbolicznej konotacji, daje wyraz troski o detale krajobrazu. Projekt ponadto definiuje nową strategię zarządzania.

matteothun.com

Aspekty zasługujące na podkreślenie

Po pierwsze: przez swoją nieciągłość struktury wieże mogą stać się czymś w rodzaju wyraźnego znacznika krajobrazu, którego obecnie brakuje.

Po drugie: sposób, w jaki zrealizowano kontrakt koncentrując budynki w dwóch punktach oszczędza okoliczny teren i chroni pejzaż w sposób maksymalny. Zauważyć należy, że różnica pomiędzy miejską i wiejską zabudową polega również na naturze obszaru widocznego z danego obiektu; obszar wolny od chaotycznej rozlewającej się zabudowy( miejskiej) to przyczyna, dla której ludzie uciekają w góry z dala od miast.

Po trzecie: poprzez połączenie rezydencji ze znajdującym się w pobliżu ośrodkiem hotelowym, mieszkania mogą być eksploatowane przez cały rok, pomimo że pierwotnie przewidziane były jako mieszkania urlopowe. Unika się w ten sposób jednego ze znanych problemów urbanizacji w terenach górskich a mianowicie syndromu „ zimnych łóżek”.

matteothun.com

matteothun.com

matteothun.com

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Matteo Thun architektura architekt

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

The Prize, the only one of its kind in Europe, promotes debate abouturban responses to challenges such as climate emergency, the increase in inequalities and the impact of technological transformat...
Marzec 22, 2024
New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024