Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Powrót do listy tematów

Termowizja

Zmoderowany przez: dorota

Piątek 23 Wrzesień 2011, 09:24:39

O termowizji w budownictwie

Kamera termowizyjna próbuje naśladować to co na przestrzeni milionów lat ewolucji stworzyła natura. Aby to zrozumieć należy przyjrzeć się bliżej budowie… ludzkiego oka.
Jak wiemy fizjologia ludzkiego oka pozwala na rejestrację fal elektromagnetycznych z zakresu tzw. światła widzialnego. Dzięki temu widzimy obiekty i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że fizyka określa ten efekt mianem widma białego – kompozycji barw, całej palety kolorystycznej, którą na co dzień dostrzegamy. Jednak nie wszystkie stworzenia widzą tak samo, jak się okazuje, ewolucja dostosowała proces widzenia do potrzeb poszczególnych organizmów – stąd owady widzą świat inaczej – w węższym zakresie widma białego – dzięki czemu łatwiej dostrzegają pyłki roślin a węże zdobyły możliwość widzenia fal podczerwonych, co wydatnie pomaga im w zlokalizowaniu, nawet w warunkach ograniczonej widoczności czy nocą, cieplejszej od otoczenia ofiary jaką może być np. chomik.
Stąd już tylko krok do zrozumienia zasady działania kamery podczerwonej, która w bardziej zaawansowany sposób naśladuje sposób patrzenia na świat oczami węża.
Każdy obiekt (przedmiot, istota żywa) , którego temperatura przekracza zero absolutne (-273,150C) emituje promieniowanie widoczne w podczerwieni. Oko ludzkie nie jest w stanie dostrzec tego promieniowania. Aby zrozumieć ideę termowizji należy porównać ją do swoistego termometru, który mierzy rozkład temperatur obiektów i dzięki temu pozwala na stworzenie swoistej mapy rozkładu temperatur. Wystarczy więc „rzut oka” na mapę termiczną, aby bez trudu wyodrębnić miejsca o podwyższonej lub obniżonej temperaturze.
Zdaniem inż. Krzysztofa Kruszewskiego z warszawskiej Pracowni Pomiarów Termowizyjnych w praktyce każdy obiekt emituje odpowiednią dla jego temperatury dawkę promieniowania, której uchwycenie, przy zastosowaniu specjalistycznych kamer termowizyjnych, pozwala na sporządzenie obrazu cieplnego w postaci tzw. termogramu. Dzięki temu uzyskujemy wiedzę o stanie i sposobie wykonania, montażu interesujących nas obiektów – dostrzegamy wady technologiczne budynków, i instalacji, izolacje termiczne stropów, elewacji, ścian, itp. Termowizja ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, energetyce cieplnej ale i w….medycynie – dzięki możliwości szybkiego rozpoznania stanów zapalnych osoby chorej.
Więcej na stronie: www.termowizja.warszawa.pl/

drakkar

Środa 12 Luty 2014, 23:26:29

Re: O termowizji w budownictwie

Ciekawie wyjaśniony temat. Prost, rzeczowo i bez wiekszego lania wody.

osman.kajetan

Środa 04 Luty 2015, 15:56:06

Re: O termowizji w budownictwie

Bardzo dziękuje za informacje o termowizji w budownictwie, zaczynam zbierać wszystkie dane na ten temat. Mam już plany domu więc temat ten zaczyna być mi bliski.

kubowicz54#

Czwartek 16 Kwiecień 2015, 10:36:29

Re: O termowizji w budownictwie

Bardzo skutecznie przekazana treść.

matiszati

Czwartek 07 Maj 2015, 06:36:49

Re: O termowizji w budownictwie

Inwestycje w [url=http://www.pgi-waw.pl/okresowe-kontrole-obiektow-budowlanych.php]przeglądy budynków[/url] to jest istotna rzecz.

DJkaSiA

Poniedziałek 24 Sierpień 2015, 10:14:31

Re: O termowizji w budownictwie

ale się rozpisałeś

ewelina23

Wtorek 10 Lipiec 2018, 10:29:25

Re: O termowizji w budownictwie

Termowizja pozwala zdiagnozować straty ciepła, zagrzybienie czy wilgoć z wyprzedzeniem.
Precyzyjny pomiar strat ciepła wykonuje http://www.firemen.pl

Newsletter

facebook

Aktualności

Ice Breakers 2018

[26/09/2018]

Ice Breakers is an annual art and design competition open to international submissions for art installations to be exhibited along Toronto's Queens Quay neighbourhood. Up to four submissions relati... więcej

WinterStations 2019

[24/09/2018]

The WinterStations 2019 theme is Migration. więcej

Najbardziej szalony pr...

[26/09/2018]

Co to może być? Coś takiego, co sprawi ogromną radość, a pamięć o otrzymaniu tego prezentu nigdy nie przeminie? więcej

Re: Firmy wytwórcze

[25/09/2018]

Cześć, podłączę się do tego wątku, ponieważ potrzebna mi jest studnia, owszem, ale studnia głębinowa i chciałabym jak najwięcej sie w tym temacie dowiedzieć. Jakie macie informacje? Zależy mi na ty... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×