Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Aktualności

RZUT Poziomy – forma a technologia

Michał Piasecki, fot.: Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi

Michał Piasecki, fot.: Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi

Za sprawą Michała Piaseckiego temat projektowania parametrycznego i generatywnego zdominował środowy wieczór 22 lutego 2-12 roku. W łódzkich Owocach i Warzywach swoim wykładem „Forma a technologia” zainaugurował on cykl spotkań pod nazwą RZUT Poziomy organizowanych przez Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi i klubokawiarnię.

Temat przewodni spotkania - projektowanie parametryczne i generatywne

Spotkanie w głównej mierze poświęcone było prezentacji najnowszych tendencji w projektowaniu. Była więc mowa o parametryzacji, projektowaniu performatywnym, mass customization, modularnej personalizacji czy produkcji w chmurze. Drugą część spotkania Michał poświęcił na przedstawienie swoich realizacji w zakresie konsultingu związanej z komputerowym wspomaganiem projektowania i tworzeniem niestandardowego oprogramowania, skryptów i modeli parametrycznych umożliwiających generowanie i optymalizację złożonych form. Na ich przykładach omówił przedstawione wcześniej trendy. Wspomniał o współpracy z biurem 137kilo przy projekcie wystawy z okazji 50-lecia współpracy Andrzeja Heidricha z Narodowym Bankiem Polskim, kolaboracji z Super Super przy tworzeniu mebli z Festiwalu Przemiany czy wspólnym przedsięwzięciu z WWAA jakim był Polski Pawilon na targi telekomunikacyjne ITU 2011 w Genewie.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z bohaterem RZUTU Poziomego, jako uzupełnienia spotkania.

1. Jak komputerowe wspomaganie projektowania jest w stanie zoptymalizować proces produkcji i wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości?

Komputerowe wspomaganie projektowania może sporo ułatwić. Zamiast pojedynczej formy tworzy się tu spektrum form a potem wybiera z tego spektrum taką formę która jest najlepsza. To spektrum może zawierać tysiące a nawet setki tysięcy form. Dobrze jest więc mieć jakieś policzalne kryteria według których można zrobić wstępną selekcję. Może to być np: budżet. Jeśli forma jest np: cięta laserowo można łatwo policzyć jej koszt dodając długość linii cięcia (producent liczy zwykle za metr bieżący) oraz ilość metrów kwadratowych materiału. Na tej zasadzie można podejść do obiektu w każdej skali: od małego wydruku 3d po wielki wysokościowiec gdzie zliczamy np: metry powierzchni i elementy elewacji. Ale można też w ogóle nie optymalizować i użyć tego narzędzia do generowania form kierując się wyłącznie estetyką czy znaczeniem.

2. Która z omawianych przez Ciebie tendencji w projektowaniu jest obecnie najsilniejsza?

Najpowszechniejsza wydaje mi się na dzień dzisiejszy "parametryzacja". Tzn. coraz więcej pracowni projektowych, włączając bardzo znane jak Foster and Partners, korzysta na co dzień z algorytmów tworzonych specjalnie na potrzeby indywidualnych projektów. To jest jednak tendencja mająca znaczenie dla projektantów, bo zmienia ich warsztat, ale dla użytkowników pozostaje niewidoczna. Dlatego myślę, że w najbliższych latach na pierwszy plan wysunie się mass customization, czyli dostosowywanie form przedmiotów do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz produkcja w chmurze. Drukarki 3d i inne technologie cyfrowego wspomagania wytwarzania będą coraz bardziej popularne i niebawem w centrach miast powstaną miejsca gdzie będzie można drukować obiekty tak jak dziś można drukować ulotki czy wizytówki.

3. Nawiązując do tytułu spotkania: jak technologia może wpłynąć na formę projektowanych obiektów?

Przede wszystkim umożliwia stworzenie form, które nie są osiągalne za pomocą żadnego innego narzędzia. Chodzi o bardzo złożone obiekty. Nie jest natomiast tak, że modelowanie parametryczne oznacza tworzenie blobów. To narzędzie w żaden sposób nie determinuje rodzaju czy cech form, które powstają z jego użyciem. Problem pojawia się tylko wtedy gdy ktoś nie panuje nad narzędziem do końca. W internecie można zobaczyć bardzo wiele form podobnych do siebie, ale to wynika z powierzchownej znajomości modelerów parametrycznych.

4. Projektowanie parametryczne to temat stosunkowo świeży w Polsce. Jak oceniasz tempo i perspektyw implementowania tej technologii w Polsce? Jaka jest otwartość na start-upowe eksperymenty z tymi nowymi modelami działania ?

Myślę, że świadomość tego tematu rośnie i z czasem będzie postrzegany jako jedno z wielu narzędzi dostępnym projektantom. Zastosowanie modelowania parametrycznego będzie po prostu jedną z opcji podejścia do projektu. Zaczynałem swoją działalność w 2009 roku i wówczas niewiele osób korzystało jeszcze z tych technologii. Dziś jest inaczej, a świadomość staje się coraz szersza także dzięki wydarzeniom jak Rzut Poziomy (dzięki za zaproszenie!).

5. Jesteś w nieustannym ruchu.: Bauhaus w Weimarze , Meed w Budapeszcie i cała seria wykładów i szkoleń w międzyczasie. Jakie wyzwania przed Tobą w najbliższym czasie?

Kończę właśnie instalację która zostanie zaprezentowana w Bunkrze Sztuki w Krakowie 8 marca. Pracuję również dla WWAA nad projektem wnętrza prywatnej galerii w Warszawie oraz Plus8 Architekci przy architekturze w większej skali. Pomagam optymalizować rozmiary paneli na elewacji. Duże nadzieje wiąże też z nowym, długofalowym projektem nad którym pracuję razem z Klikam.pl i Super Super. Wspólnie założyliśmy CSTM, start-up, który będzie się specjalizował w tworzeniu narzędzi do masowej personalizacji produktów. Być może zaprezentujemy nasz pierwszy prototyp na kwietniowych targach w Mediolanie.

Słów kilka o spotkaniu w Łodzi

Cieszymy się z wysokiej frekwencji podczas spotkania. Choć jego temat mógłby wydawać się z początku bardzo specjalistyczny a przez to i trudny w odbiorze, to dzięki rzeczowej narracji Michała stał się bardziej zrozumiały i interesujący. Cyfrowe technologie pozwalają generować złożone projekty i zarządzać nimi w efektywny sposób. Nic więc dziwnego, że technika ta znajduje coraz szersze zastosowanie i powoli staje się nieodłącznym elementem procesu tworzenia zarówno w architekturze wielkich powierzchni i designie mniejszych obiektów.

Duże zainteresowanie projektem utwierdza nas tylko w przekonaniu jak wysokie jest zapotrzebowanie na wiedzę i rozmowę o architekturze i designie. Zamierzamy więc o nich nadal rozmawiać, poddawać analizie i konfrontować spojrzenia. Następne spotkanie już 15 marca. Jego bohaterem będzie Jan Sukiennik, który opowie o blaskach i cieniach pracy architekta.

Dodano: 12/03/2012
Powrót do kategorii: Aktualności

Newsletter

facebook

Aktualności

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Muzyki i Parku Miejskiego w Krakowie.

[08/08/2018]

Celem Konkursu jest wybór najlepszego rozwiązania urbanistycznego, architektonicznego, funkcjonalnego i akustycznego dla nowego kompleksu budynków/budynku Centrum Muzyki w Krakowie wraz z przyległy... więcej

KAPSUŁA CZASU - konkurs na opracowanie projektu małej lub średniej formy architektonicznej dla Krakowa

[07/08/2018]

Przedmiotem Konkursu „Tworzymy Kraków” jest opracowanie autorskiego projektu małej lub średniej formy architektonicznej. Projekt powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektoniczneg... więcej

Re: Witraże sakralne

[14/08/2018]

Z tego co wiem, to oni zajmują się wykonastwem witraży sakralnych w Bochni: http://www.naszewitraze.pl/ Projektują, wykonują, podobno zapewniają też montaż, ale może lepiej ich sam o to zapytaj. Po... więcej

Witraże sakralne

[14/08/2018]

Witam, mam znajomego, który będzie zajmował się renowacją domu parafialnego. Szuka namiarów na firmę, zajmującą sie witrażami sakralnymi. Stare trzeba mocno odświeżyć, pasowało by też pomysleć o cz... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×