Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Wydarzenia architektoniczne

EUmiesaward’17. WYSTAWA NAJLEPSZEJ ARCHITEKTURY EUROPY 2017

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 21/04/2018
Data do: 19/05/2018
Miasto: Warszawa

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą laureatom nagrody Miesa van der Rohe 2017

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe

/ European Union Prize for Contemporary Architecture. Mies van der Rohe Award

Mniej znaczy więcej


Najlepsza architektura z krajów Unii Europejskiej lat 2016-2017 jest teraz u nas. Możemy ją oglądać na wystawie w SARP-ie. To 40 realizacji, w tym jedna z Warszawy. Autorami aż jednej czwartej budynków są architekci z młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie, które działają na rynku od kilku lat.

Dlaczego zorganizowaliśmy tę wystawę? Bo promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza. Czym jest jakość w architekturze? Wszystkim. Od niej zależy trwałość, wygląd, funkcjonalność. Od jakości architektury zależy, czy będzie dobrze się starzeć, czy pasuje w danym miejscu, a z czasem jeszcze lepiej wpasuje się w otoczenie – w sąsiednią i spatynowaną już zabudowę, w krajobraz. Najlepsze kreacje architektoniczne potrafią też podważyć kontekst już istniejący, by stworzyć całkiem nowy punkt odniesienia w przestrzeni, inspirować do zmiany. Warto pamiętać, że zarządzanie zabytkowym krajobrazem miejskim będzie jednym z priorytetów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Nagroda Miesa van der Rohe jest prestiżowa. Finansuje ją Komisja Europejska oraz fundacja promująca dorobek jednego z twórców nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym – Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969). To on zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”. Prosta i ponadczasowa forma, elewacje i wnętrza łatwe w utrzymaniu, wolny plan, wielofunkcyjna i elastyczna przestrzeń dająca się łatwo aranżować według zmieniających się potrzeb, wygoda, stosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii, które usprawniają budowę, zapewnią dopływ naturalnego światła i kontakt z przyrodą – te postulaty nigdy się nie zestarzeją.
Jakość architektury powstającej w Polsce i w Warszawie podnosi się, a najlepsze realizacje są już dostrzegane za granicą. W 2015 r. Nagrodę Miesa van der Rohe zdobyli Alberto Veiga & Fabrizio Barozzi za gmach Filharmonii w Szczecinie.

W 2017 r. Muzeum Katyńskie na warszawskiej Cytadeli znalazło się wśród pięciu finalistów. Wcześniej ta realizacja pracowni BBGK Architekci zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej.


Przy okazji tej wystawy warto wspomnieć o Nagrodzie Architektonicznej Prezydent m.st. Warszawy. 20 kwietnia rozpoczyna się tegoroczna edycja Nagrody. Nie zauważamy jedynie inwestycji z dużym budżetem, ale także te z mniejszym. Interesuje nas też przestrzeń publiczna, ta pomiędzy budynkami lub np. przylegająca do Wisły. Zwracamy uwagę na różne wydarzenia, książki i wystawy związane z architekturą. I czujemy dumę, kiedy to, co my uznajemy za wybitną kreację architektoniczną, a taką jest Muzeum Katyńskie, zostaje też zauważone przez jury Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.
(Marlena Happach, Architekt Warszawy)

O Nagrodzie UE za architekturę współczesną im. Miesa van der Rohe

Jest przyznawana od 1987 r. co dwa lata za realizacje ukończone w przeciągu ostatnich dwóch lat, czyli od ostatniej edycji konkursu.
Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów oraz komitet doradczy.
To mogą być: domy prywatne, mieszkania socjalne, muzea, instalacje kulturalne, obiekty szkolne, opieki zdrowotnej i sportowe, duże projekty infrastrukturalne i transportowe.

W 2017 r. o nagrodę starali się twórcy 355 różnych realizacji z 260 miast i innych lokalizacji. Spośród 40 realizacji uznanych za najlepsze 24 powstały w centrach miast (60 proc.), dziewięć w otoczeniu naturalnym (23 proc.), a siedem na peryferiach (17 proc.).
Zdobywcy nagrody głównej otrzymują 60 tys., zdobywcy nagrody w kategorii młody architekt – 20 tys. euro. Każdy z laureatów dostaje statuetkę nawiązującej do Pawilonu im. Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Fundacja Miesa van der Rohe ma siedzibę w Barcelonie. Mieści się w zrekonstruowanym pawilonie niemieckim, który został wystawiony w stolicy Katalonii na wystawę światową w 1929 r., a potem rozebrany. To podręcznikowy przykład luksusowego budynku o minimalistycznej formie wykonanej z żelbetu, szkła i kilku gatunków kamienia. Mies van der Rohe zaprojektował nie tylko jego architekturę, ale także m.in. meble. Model tzw. fotela barcelońskiego jest produkowany do dziś.

Zapraszamy!

PARTNERZY MERYTORYCZNI: Stowarzyszenie Architektów Polskich, Fundació Mies van der Rohe, Creative Europe (KE).

Dodano: 12/04/2018

Newsletter

facebook

Aktualności

New Service Center for the first italian railway

[11/09/2018]

The competition aims to enhance the building by identifying new function; the intervention will have to safeguard part of the previous masonry walls and foresee contemporar - style logics as happen... więcej

#SEVILLACALL

[11/09/2018]

El Parque de la Musica will have to be a new urban catalyst, a reference for the whole community. Exhibitions, workshops and shows will become areas of debate aimed at building synergies necessary... więcej

Re: Elektronarzędzia i...

[21/09/2018]

zawsze warto inwestowac w proste narzedzia. Nawet nie prowadząć firmy trzbe miec choć postawowe narzędzia do jakiś prostych napraw. Ja ostatnio doukipłaem wkretarke ryobi do swjego domowego warszta... więcej

Re: łazienka

[21/09/2018]

Ja wybrałabym urządzenia firmy Kaldewei jakie widziałam na stronie http://armatura-lazienkowa.info Podoba mi się ich design a także funkcjonalność jaką się odznaczają :) Bardzo lubię takie rozwiąza... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×