Wnętrza

Maj 29, 2009

Altstadt

Alstadt; Matteo Thun & Partners
Alstadt; Matteo Thun & Partners

Altstadt znajduje się w budynku „Grunderzeit” blisko rejonu „Spittelberg” w Wiedniu. Matteo Thun stworzył w nim osiem nowych pokoi i jeden apartament. W nowoczesnej i świeżej interpretacji Matteo Thun świętuje odrodzenie okresu przełomu wieku i jego stylu życia.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Wyższe i średnie warstwy burżuazji tego okresu balansują pomiędzy euforią dla przyszłości i nudą życia codziennego, żyją atmosferą odejścia i znużenia światem. Okres ten jest zaznaczony formułą życia „happy go lucky”, zafascynowaniem śmiercią, nietrwałością, frywolnością i dekadencją. Uczestnicy tej warstwy społecznej opływają w swoim bogactwie, czując się światową elitą, świętują powierzchownie, beztrosko w kawiarniach kabaretach, salonach i salach koncertowych. Pragnienie łatwej rozrywki powoduje, że sztuka i kultura rozkwita, uciekając w miarę możliwości od nieciekawej rzeczywistości.

Jak żadne inne europejskie miasto, o właśnie Wiedeń oferował idealne warunki dla eksponowania nagości i powtórnego odkrywania seksualności. Nigdzie indziej nie zanotowano tak wielkiego rozsmakowania się w tworzeniu zawiłych ekscytujących skandali i nigdzie indziej nie były one celebrowane w tak wyrafinowany sposób.

Symbolem tego okresu, przełomu ustanowionych i obowiązujących do tej pory zasad moralnych stała się najsłynniejsza prostytutka wiedeńska Josefine Mutzenbacher, której to osobowość inspirowała Matteo Thuna przy projektowaniu omawianych wnętrz . Wchodząc do nich uderza nas umieszczony na ścianie obraz wielkiego formatu, przedstawiający studium aktu z okresu 1900r. do 1950r.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Wszystkie osiem pokoi prezentuje bardzo ciemny wystrój: parkiet dębowy, tapety z ciemnego adamaszku. Meble z tapicerką z czerwonego welwetu (Wittman; fotel „Villa Gallia” wykonanie: Józef Hoffman). Jedynie żyrandol czeskiej produkcji uszlachetnia ten zbyt ciężki mrok , przypomina epokę wiedeńskich salonów i odbywających się tam pompatycznych przyjęć. Aby złagodzić to wrażenie na oknach zawieszono kremowe zasłony, które swoim kwiatowym zdobieniem komponują się z adamaszkowymi tapetami. Niektóre meble jak na przykład biurko i łóżko wykończone zostało w stylu „capitonne”, znak firmowy Wittman, a zaprojektowany przez Matteo Thuna. Meble te wnoszą kilka historycznych elementów jak na przykład mechanicznie toczone nogi stołowe. Każdy pokój nosi swoja nazwę wyhaftowaną na ciemno szarych dywanach (znak firmowy Toligate)

Ściany łazienki pokryte są czarną mozaiką Bisazza, a kilka kamieni od Swarowskiego, indywidualnie rozmieszczonych, tworzą punkty świetlne; uzupełnia to podłoga wykonana z czarnego błyszczącego marmuru.

Ciemne tło tworzy elegancki kontrast z armaturą wykonaną z chromowanego mosiądzu ( „Bellagio” producent Zucchetti) i świeżą bielą umywalek ( „Roma” producent Catalano); całość tworzy atmosferę luksusu.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Apartament zaprojektowany przez Matteo Thun nazwany nazwany został studio. Można sobie wyobrazić, że jest to wiedeński salon posiadacza ziemskiego i jego gości w okresie „Belle Epoque”. W przeciwieństwie do innych pokoi tapety w nich są w pasy. Sofa i fotel tapicerowane są brązową skórą, łóżko jest ciemne, dywan w kolorze koniaku.

Najjaśniejszym fragmentem apartamentu jest łazienka z wolnostojącą na podium wanną, umywalką i lustrem. Kąpiel jest celebrowana w sposób szczególny, ekspozycja własnego ciała, inscenizuje rytuał uwodzenia.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Dane techniczne

Hotel cztero gwiazdkowy; osiem pokoi, jeden apartament; każde z pomieszczeń o powierzchni 450 m.kw. – projekt Matteo Thun

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Matteo Thun wnętrza

Komentarze

.

Dodano: Wtorek, 10 Kwiecień 2012, 17:43, Autor: izomorfia3

Gdyby tylko ta wanna była miedziana(oczywiście tutaj nie pasuje ) ale taka mi się właśnie marzy :)

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Konkursy

New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024
In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Polska Świat

Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024
Jian Wai SOHO, Riken Yamamoto, fot.: Riken Yamamoto & Field Shop
Riken Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia...
Marzec 6, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021