Filmy

Październik 9, 2023

Winnica w Châteauneuf-du-Pape

Projekt zlokalizowany jest w Châteauneuf-du-Pape, na obszarze głównie wiejskim i rolniczym, a jego celem było stworzenie piwnicy na wino, rozbudowa istniejącej winiarni w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i stworzenia sklepu, a także przestrzeni do użytku publicznego.

W procesie projektowania kluczowe znaczenie miała praca nad jasnym odczytaniem istniejącej architektury i nowego projektu, aby osiągnąć spójne połączenie między nimi.

Ściany winnicy, wykonane z ubitej ziemi reprezentują współczesne podejście do tradycyjnego materiału, który doskonale integruje się z krajobrazem, wzmacniając poczucie połączenia z terenem, zapewniając jednocześnie dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej.

Różne funkcje programu zostały podzielone na cztery odrębne bryły, które współpracują ze sobą wokół centralnego patio. Ta fragmentaryczna architektura tworzy spójną skalę z otaczającymi typologiami, zapewniając, że projekt płynnie wtapia się w wioskę. Połączenie między starym i nowym budynkiem jest zapewnione przez ukryte podziemne połączenie, które pozwala na zestawienie istniejącego i nowego budynku bez konieczności dotykania się nawzajem.

Sama piwnica na wino znajduje się pod ziemią, aby cieszyć się stałą temperaturą, a atmosfera przestrzeni jest ważnym aspektem, który został starannie przemyślany. Piwnica jest oświetlona przyćmionym naturalnym światłem przez cienkie otwory w płycie. Generują one sekwencje światła i cienia, tworząc poczucie głębi i tajemniczości. Gdy odwiedzający schodzą do piwnicy, są przenoszeni do świata wrażeń zmysłowych, gdzie widoki, dźwięki i zapachy produkcji wina łączą się, tworząc niezapomniane i wciągające doświadczenie.

Cyrkulacja wody została uwzględniona w całym projekcie: począwszy od zielonych dachów, które pochłaniają wodę, konstrukcji wspornikowych, które zbierają wodę, oraz basenu w centralnym patio, który zbiera nadmiar wody. Wąskie kanały w patio umożliwiają przepływ wody przez podziemną piwnicę na wino i dotarcie do niższego poziomu, gdzie cysterna gromadzi wodę deszczową do wykorzystania w przyszłości. Dzięki naturalnemu parowaniu zbiornik wody zapewnia odpowiednią wilgotność niezbędną do przechowywania wina.

Przeczytaj artykuł: tutaj

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024