Polska i Świat

Czerwiec 29, 2015

Archiwum Narodowe w Krakowie

Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH
Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH

Projekt wykonany przez pracownię Q-ARCH z Krakowa wygrał w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno–użytkowej nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie.

Projekt obejmuje dwa budynki, oddzielone od siebie dylatacją i połączone w jedną bryłę o wysokości ok. 23m. Budynki zostały odsunięte od granicy Cmentarza Rakowickiego na około 10m, jednak w taki sposób, aby od strony głównego dojazdu i dojścia wytworzyć przedpole o charakterze placu z reprezentacyjnym dojściem, miejscami postojowymi dla samochodów osobowych oraz zjazdem do garażu podziemnego.

Idea projektu (fragmenty opisu autorskiego)

Główną ideą było stworzenie prostej, skromnej bryły budynku adekwatnej dla funkcji magazynowych, której wyraz architektoniczny od strony głównego wejścia zapewni jednak reprezentacyjny charakter odpowiedni dla rangi instytucji Archiwum Narodowego.

Drugim założeniem ideowym jest zastosowanie do wykończenia elewacji cegły klinkierowej, jako materiału odnoszącego się do najlepszej tradycji Krakowa, tradycji miejsca (zabudowa fortów Twierdzy Kraków), a także pozostałych budynków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie.

Inspiracją dla tworzenia architektury budynku stał się motyw „półki z książkami”. Znalazł on swoje odzwierciedlenie w kompozycji elewacji frontowej, której monumentalne filary tworzą jakby szereg grzbietów tomów, z których jeden został wyjęty, akcentując wejście do budynku. Motyw ten stał się również pretekstem dla zaprojektowania wątku cegły, w którym zaakcentowane zostały poziome podziały poprzez niewielkie wysunięcia cegieł, na których jak książki na półkach, ustawiono wątek cegieł pionowych. Tym samym tradycyjny materiał (poprzez oryginalne ułożenie) zyskał współczesny wyraz.

Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH
Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH

Rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne.

Rozwiązania przestrzenne zostały podporządkowane funkcji budynku, a także wymaganiom fizykalno-energetycznym. W celu ograniczenia ilości ścian zewnętrznych oba segmenty funkcjonalne oddzielono jedynie dylatacją.

W segmencie magazynowym z trzech stron, jednorodną bryłę otaczają pełne ściany ceglane pozbawione jakichkolwiek otworów okiennych. Natomiast w segmencie biurowo-obsługowym ściany boczne perforowane są równomiernie rozłożonymi niewielkimi otworami okiennymi doświetlającymi przestrzeń hallu oraz korytarze komunikacyjne na wyższych kondygnacjach.

Elewację frontową tworzą filary o prostokątnej podstawie ustawione w równym rytmie równolegle do ścian. Za filarami umieszczono szklaną ścianę osłonową, za którą zlokalizowany jest na parterze i pierwszym piętrze hol, zaś na wyższych kondygnacjach biura. Pracownie digitalizacji i reprografii oraz fotograficzną umieszczono na najwyższej kondygnacji, przy braku konieczności zapewnienia światła dziennego obudowuje od frontu pełna ściana ceglana, tworzącą za filarami rodzaj fryzu, który stał się doskonałym miejscem na umieszczenie wykutych w kamieniu dekoracji heraldycznych: godła polskiego oraz herbów ziem polskich.

Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH

Doświetlenie pomieszczeń biurowych i konferencyjnych zapewnione zostało poprzez wewnętrzne patio obudowane z trzech stron ścianą osłonową szklaną, a z czwartej ścianą z zieleni wegetatywnej. Przestrzeń atrium dostępna z kondygnacji biurowej, posiada podgrzewaną posadzkę. Na parterze, na wprost hallu wejściowego, zlokalizowano wielofunkcyjną salę audiowizualną. Z antresoli na pierwszym piętrze dostępna jest czytelnia.

Poziomy dostępne dla klientów i publiczności zewnętrznej (przyziemie, parter i pierwsze piętro) połączone są reprezentacyjną, jednobiegową klatką schodową otwartą do holu. Ponadto, pionową obsługę komunikacyjną budynku zapewniają cztery obudowane klatki schodowe pełniące rolę klatek ewakuacyjnych (po 2 w każdym segmencie) oraz dwie windy (towarowa i osobowa) łączące wszystkie kondygnacje.

Jedna z klatek schodowych nad częścią biurową wyprowadzona jest ponad dach. Zagospodarowany jest on zielenią wegetatywną zapewniając możliwość wykorzystania tej przestrzeni w celach rekreacyjno-widokowych.
Przyziemie budynku, oprócz dolnego poziomu sali audiowizualnej i związanych z nią pomieszczeń, mieści ponadto pomieszczenia techniczne, szatnie pracowników oraz garaż podziemny na 21 samochodów.

Segment magazynowy wyposażony został w tylko jeden otwór (zapewniający dostęp z zewnątrz) stanowiący bramę wjazdową do śluzy rozładunkowej, w ten sposób zapewniając maksymalna izolację wnętrza budynku od infiltracji zewnętrznych.

Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH
Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH
Zwycięski projekt konkursowy - Archiwum Narodowe w Krakowie; autor: pracownia Q-ARCH

 

Q-ARCH - zespół autorski:

  • mgr inż. arch. Robert Kuzianik Generalny Projektant
  • mgr inż. arch. Anna Socha
  • mgr inż. arch. Anna Jarosz-Siembiot
  • mgr inż. arch. Karol Korycki
  • Maciej Kuzianik

Tagi: budynki konkurs nagroda

Komentarze

apk

Dodano: Środa, 21 Październik 2015, 13:03, Autor: obserwator

autorzy koncepcji zapisali w przedstawionej dokumentacji iż budynek w całości będzie obsługiwany z odnawialnych zródeł energii. to pierwszy na świecie tego typu obiekt.

ana

Dodano: Poniedziałek, 03 Sierpień 2015, 11:08, Autor: ANN

Totalnie niewspółczesny projekt. Jak zwykle w Krakowie. Brawo jury.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024