Polska i Świat

Sierpień 28, 2020

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie w Warszawie

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)

Obiekt zaprojektował nieżyjący już, ceniony architekt Wojciech Kakowski – wykładowca Katedry Podstaw Kształtowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i założyciel Pracowni Obsługi Inwestorów Pro-Invest.

Projekt Dzielnicowego Centrum Kultury Ursynów powstał znacznie wcześniej przed jego realizacją. Z przyczyn budżetowych jednostki samorządowej nie mógł być on zrealizowany tuż po jego opracowaniu, lecz dekadę później. W tym czasie nastąpiła wymiana generacyjna wielu różnych technologii i materiałów budowlanych oraz innych rozwiązań i urządzeń technicznych. Władze dzielnicy Ursynów wykazały się dużym profesjonalizmem i zrozumieniem, iż projekt w jego wersji oryginalnej, znacząco zdezaktualizowanej, będzie musiał podlegać wielu zmianom.

Komentuje Przemysław Podsiadło - dyrektor ds. inwestycji Moris Polska, generalnego wykonawcy obiektu: Realizacja projektu budowlanego nie przystającego do współczesnych technologii, materiałów i przepisów jest bardzo trudna, ale wypracowaliśmy z Urzędem Dzielnicy Ursynów znakomity system współpracy. Dzięki obustronnemu zaufaniu nasza kadra inżynierska stała się doradcą inwestora w kwestii tego, jak projekt należy szybko urealnić i doprowadzić go do stanu wykonalności w ramach obowiązującego prawa i z wykorzystaniem najnowocześniejszych osiągnięć technicznych. Ze względu na stały, bardzo dynamiczny rozwój technologii budowlanych jest regułą, iż tego typu obiekty kultury oddaje się do użytku na bazie rozwiązań nieco wyprzedzających aktualny czas, aby w chwili oddawania obiektu do użytku był on nowoczesny.

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)

Projekt architektoniczny a realizacja

Czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze 26,3 tys. m³ stanął łącznie na trzech działkach i osiągnął powierzchnię zabudowy 2029 mkw. przy powierzchni całkowitej 6087 mkw. Centrum zaplanowano jako ośrodek wystawiania widowisk artystycznych, koncertów, spektakli, spotkań kulturalnych, wystaw oraz do prowadzenia zajęć dydaktycznych, których celem będzie rozwój zainteresowań kulturalnych, intelektualnych, naukowych, manualnych i ruchowych.

Proces budowy komentuje prezes Moris Polska Maurycy Bryła: Z realizacji tej wynosimy dużą satysfakcję, ponieważ oddajemy mieszkańcom Ursynowa obiekt bardzo nowoczesny, o nietuzinkowej architekturze i z kilkoma bardzo rzadkimi rozwiązaniami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż realizacja tej inwestycji byłaby skomplikowana organizacyjnie, a wraz z tym niosłaby straty finansowe, gdyby nie idealna współpraca między nami a Urzędem Dzielnicy Ursynów.  Tylko dzięki olbrzymiemu wzajemnemu zaufaniu i zrozumieniu między nami, iż projekt wymagał wielu zmian – z przyczyn obiektywnych, niezależnych od ludzi, a od innych czynników – było nam dane przekazać władzy samorządowej obiekt z zastosowaniem najnowszych technologii i innych rozwiązań technicznych.

Z dobrej współpracy między Moris Polska a Urzędem Dzielnicy skorzystają jej mieszkańcy. Korekty wnoszone do projektu bazowego będą bowiem dla nich bardzo odczuwalne. Tak na przykład w konstrukcji sali wielofunkcyjnej i widowiskowej w Dzielnicowym Centrum Kultury na Ursynowie zastosowano wielkogabarytowe płyty z betonu sprężonego, co nadało salom niczym niezakłóconą przestrzeń. Estetyki architektury wewnętrznej dopełniają różne przeszklenia i niezmiernie rzadko spotykane szklane schody włącznie z nastopnicami ze szkła.

Unikatowa jest także elewacja wentylowana 3D. W stolicy jest zaledwie kilka budynków z tego typu elewacją. Jest ona pełna skosów, wychyleń od pionu, jest jak symbolika pogiętej kartki papieru. Jej wykonanie było najbardziej precyzyjną i czasochłonną częścią budowy. Każda płyta HPL w tej elewacji ma niepowtarzalną geometrię i wymiary. Nic w związku z tym nie było cięte w zakładzie produkcyjnym, lecz było indywidualnie cięte i dopasowywane na budowie z dokładnością milimetrową.

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa) / elewacja wentyalowana 3D
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie (Warszawa)

Tagi: budynki użyteczności publicznej centrum kultury architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024