Polska i Świat

Grudzień 7, 2009

III miejsce Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na Muzeum Historii Polski w Warszawie

III miejsce Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na Muzeum Historii Polski w Warszawie: Jakub Krzyczkowski (Polska)
III miejsce Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na Muzeum Historii Polski w Warszawie: Jakub Krzyczkowski (Polska)

Projekt zagospodarowania proponowanego terenu składa się z dwóch zasadniczych pomysłów.

Fragment opisu autorskiego

Pierwszym jest rewitalizacja historycznego układu komunikacyjno-widokowego – osi stanisławowskiej, jednego z dwóch klasycystycznych założeń urbanistycznych w Warszawie. W XX-leciu międzywojennym układ ten przeistoczył się z oryginalnego założenia parkowego w tkankę miejską, zniszczoną w trakcie II wojny światowej. W 1968 roku zaczęto budowę Trasy Łazienkowskiej, przerywając powiązania Zamku Ujazdowskiego z miastem i niszcząc koronę skarpy i układ komunikacji pieszej w tym rejonie.

Odtworzenie osi pozwoli na ponowne połączenie Placu na Rozdrożu z placem przed Zamkiem ujazdowskim i stworzenie ciągu pieszego od placu Politechniki do parku Agrykola, oraz odtworzona zostanie kontynuacja poprzecznej ul. Jazdów, jako ciągu pieszo-jezdnego która zapewni nowy dojazd do Zamku i muzeum.

Drugim pomysłem jest umiejscowienie budynku Muzeum Historii Polski jako elementu nawiązującego do innych obiektów zbudowanych na skarpie. Zespołem do którego odwołuje się projekt jest Plac Zamkowy, przebudowany w roku 1949 w związku z odbudową starówki warszawskiej i budową trasy W-Z. Powstało wtedy przedłużenie Placu Zamkowego, platforma widokowa otwarta na Wisłę, a z drugiej strony ciekawy element krajobrazu, ładnie eksponujący obiekty wokół niego zgrupowane.

III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na stałą siedzibę Muzeum Historii Polski w Warszawie: Jakub Krzyczkowski (Polska)

Nawiązując do platformy-placu nad trasą W-Z, projekt zakłada stworzenie podobnego placu pomiędzy Muzeum Historii Polski i Zamkiem Ujazdowskim, będącego łącznikiem i miejscem spotkań, rekreacji i edukacji, a także elementem krajobrazu, zamykającym linię skarpy wiślanej.

Budynek umiejscowiony został tak, aby najmniejsza możliwa powierzchnia znajdowała się bezpośrednio nad Trasą Łazienkowską, ze względu na koszty fundamentowania.

W Warszawie w pobliżu skarpy znajduje się wiele reprezentacyjnych dla miasta obiektów, m.in. Centrum Nauki Kopernik i Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek Muzeum Historii Polski w miejscu proponowanym będzie kolejnym obiektem wzbogacającym panoramę Warszawy od strony Wisły, jednocześnie ze względu na ukształtowanie terenu oraz otoczenie nie konkuruje z bryłą Zamku Ujazdowskiego, która odbierana jest z innego układu odniesienia, budynek muzeum umiejscowiono na osi Trasy Łazienkowskiej, natomiast Zamek Ujazdowski jest częścią osi Stanisławowskiej, przecinającej się z trasą pod ostrym kątem.

III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na stałą siedzibę Muzeum Historii Polski w Warszawie: Jakub Krzyczkowski (Polska)

Źródło: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Tagi: Muzeum Historii Polski architektura Warszawa konkurs architektoniczny

Komentarze

zespół autorów

Dodano: Wtorek, 08 Grudzień 2009, 21:20, Autor: Rafał Tymiński

Pełny skład zespołu autorów projektu, który zdobył III miejsce: archigit.com :)

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Designing carports and roller shutters is an important step in creating a functional and aestheti...
Lipiec 30, 2024
Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania to ważna decyzja, która zapewnia ochronę finansową...
Sierpień 2, 2024
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Wybór odpowiednich płytek do łazi...
Lipiec 31, 2024

Konkursy

Konkurs ma na celu odkrycie oraz promocję twórców architektonicznych, kształtujących przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych.
Sierpień 13, 2024
This year, the Architecture MasterPrize (AMP) is set to honor architects and designers at one of the most celebrated buildings of modern history, the Guggenheim Museum Bilbao
Sierpień 5, 2024