Polska i Świat

Wrzesień 6, 2021

Krakowski Teatr KTO

Zaplecze Teatru KTO i jego ogród sensoryczny
Zaplecze Teatru KTO i jego ogród sensoryczny

Teatr KTO stanął przy ul. Jana Zamoyskiego 50 na krakowskim Podgórzu. Obiekt zaprojektowano dla 160 widzów. Do pieczołowitego odtworzenia neobarokowej fasady wzniesionego w latach 1887-1889 Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo posłużyły jego archiwalne fotografie z lat 20. ubiegłego wieku. Projekt ten łączy historyczną fasadę i nowe awangardowe zapleczee z olbrzymimi przeszkleniami. Autorem projektu jest pracownia MTWW Architekci

Zrealizowaliśmy kolejny w historii naszej firmy obiekt wznoszony pod ścisłą kontrolą wojewódzkich służb konserwacji zabytków – mówi prezes Moris Polska Maurycy Bryła. Wynosimy z tego projektu dużą satysfakcję. Nie tylko przekazaliśmy środowisku polskiej kultury obiekt, który trudno porównać z jakimkolwiek innym w kraju, ale także z olbrzymim pietyzmem odtworzyliśmy fasadę XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo, która stanowiła podstawę projektowania Teatru KTO. Ten właśnie historyczny obiekt stał niegdyś w miejscu zbudowanego przez nas teatru. Cieszymy się, że do świata polskiej kultury wnieśliśmy, jako generalny wykonawca, obiekt wymykający się prostym definicjom budynku teatralnego. Teatrum z aktywnym udziałem widzów może tutaj mieć miejsce nie tylko w głównej sali, nie tylko w całym budynku, ale także w stworzonym przez nas ogrodzie sensorycznym – dodaje Maurycy Bryła.

Odtworzona neobarokowa fasada XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo
Zaplecze Teatru KTO - ogród sensoryczny (południowy wschód)

Wybrane aspekty budowy teatru relacjonuje kierownik budowy z ramienia Moris Polska Rafał Grzesik: Cały obiekt, czyli budynek teatru i jego ogród sensoryczny łączą w sobie historię tego miejsca oraz najwyższego stopnia nowoczesność. Olbrzymiej pieczołowitości wymagało odtworzenie pod kontrolą służb konserwatorskich neobarokowej fasady niegdysiejszego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. Każdy łuk, każdy szczegół tej ściany wymagał indywidualnych szalunków. Z drugiej strony całość terenu i obiektu nosi wszelkie znamiona tzw. inteligentnych budynków. Jest to obiekt i teren kontrolowany poprzez rozbudowane systemy monitoringu i dozoru. Dużą atrakcją teatru są jego olbrzymie przeszklenia, na które składają się zarówno ściany, jak i dach. Ten ostatni nosi w sobie element rozsuwany nad salą teatralną. Jest to nowatorska i prototypowa konstrukcja wykonana na nasze zamówienie. Design i koncepcja techniczna olbrzymiego rozsuwanego okręgu w szklanym dachu przypomina migawkę aparatu fotograficznego. Cały budynek jest przystosowany do działań artystycznych – nie ma w nim klasycznej sali ze stacjonarnymi fotelami. Jest to otwarta przestrzeń teatrum, które może dziać się wszędzie począwszy już od foyer, poprzez salę główną, aż po górne piętro. Ruchome blaty umożliwią scenografom skonfigurowanie przestrzeni artystycznej praktycznie w całym teatrze”.

Teatr KTO ma bardzo rozbudowaną mechanikę sceny, w tym także liczne sztankiety. Wszystko dostosowane jest do formuły teatrów otwartych. Scena jest modyfikowalna tak, że cała sala może być jedną wielką sceną. Aktorzy mogą grać nawet na poziomie -80 cm, czyli poniżej poziomu zero budynku. Tylko koncepcja artystyczna decyduje o tym, gdzie w danym spektaklu będą krzesła dla widzów, czy w sposób typowy, czy np. pod ścianami, bądź też w każdym innym układzie. Wszystko cechuje nieograniczona możliwość konfiguracji.

Moris Polska wdrożył w Teatrze KTO nowatorski system paneli akustycznych. Nie są one rozmieszczone w sposób konwencjonalny, czyli z podziałem na scenę i widownię. Ponieważ cały Teatr KTO może być objęty wydarzeniem artystycznym dziejącym się w różnych

Platforma widokowa w ogrodzie sensorycznym
Platforma widokowa w ogrodzie sensorycznym (widok z drona)
Widok z Teatru KTO na ogród sensoryczny i platforma widokowa
Zaplecze Teatru KTO i jego ogród sensoryczny od południa
Zaplecze Teatru KTO i jego ogród sensoryczny od południa
Zaplecze Teatru KTO - ogród sensoryczny (południowy wschód)
Wnętrze teatru
Logotyp Teatru KTO na odtworzonej neobarokowej fasadzie

Tagi: architektura teatr Kraków

Komentarze

Teatr KTO - nowa siedziba

Dodano: Sobota, 11 Wrzesień 2021, 13:29, Autor: Marta A. Urbańska

Szanowni Państwo,

z żalem stwierdzam, że w artykule portalu z dumną nazwą Architektura, na temat adaptacji budynku przy ul. Zamoyskiego 50 w Krakowie, dla potrzeb Teatru KTO, całkowicie pominięto osoby - nazwiska - autorów architektury, poprzestając tylko na wspomnianej (jeden raz!) nazwie pracowni. Co zresztą nie wyczerpuje tematu wcale i nieco urąga prawom autorskim, jak i rzetelnej informacji. Jest to zatem , niestety, raczej Architektura-Dezinfo.

Autorami idei adaptacji, koncepcji i projektu architektonicznego są: artysta Aleksander Janicki i architekt Mariusz Twardowski, prof. PK, z zespołem wspomnianego biura (w zakresie opracowania projektowego).

Uważam, jako autorka niezliczonych publikacji architektonicznych, że o ile cenne są wypowiedzi przedstawicieli firmy budowlanej, o tyle zwłaszcza w portalu architektonicznym, dla architektów, studentów architektury etc., jak sami Państwo o sobie twierdzą, autorzy koncepcji i architektury powinni grać pierwszą rolę. Zwłaszcza w tak udanym projekcie i realizacji należałoby nie tylko ich w pełni wymienić, ale i oddać głos.

Proszę - dla logiki i prawa - o dodanie prawdziwej informacji,

kłaniaM,

Urbańska, dr inż. arch. IARP SARP, prof. PK

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Konkursy

Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024
L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024