Polska i Świat

Styczeń 3, 2020

Księży Młyn w Łodzi

Księży Młyn to jedno z najbardziej oryginalnych i przesiąkniętych historią osiedli Łodzi. Dawny zespół fabryk włókienniczych sukcesywnie zmienia się i rośnie już od niemal trzech wieków. Inwestorzy ze zdumieniem przyglądają się temu zjawisku i co rusz dokładają kolejne cegiełki do rozbudowy rosnącego w dynamicznym tempie, alternatywnego centrum miasta.

Księży Młyn to nie tylko łódzkie osiedle, to największy zabytkowy kompleks fabryczny, obejmujący posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. Został zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił on samowystarczalne miasto w mieście, które powstało na wzór angielskich osad przemysłowych. W 1971 roku Księży Młyn został uznany za zabytek architektury przemysłowej, zaś w 2015 nadano mu tytuł pomnika historii. Historyczne znaczenie Księżego Młyna zostało uznane także przez Narodowy Bank Polski, który w 2016 roku w ramach cyklu „Odkryj Polskę” wprowadził do obiegu monetę pięciozłotową z widocznym fragmentem zabytkowych fabryk.

Księży Młyn
Na Księżym Młynie powstaje pierwszy biurowiec klasy A

Otwarcie w 2009 roku Textorial Parku - pierwszego biurowca klasy A w Łodzi – zapoczątkowało dynamiczny rozwój i rewitalizację Księżego Młyna. Na przestrzeni ostatnich lat miasto Łódź wystosowało liczne, nowe plany dotyczące rewitalizacji okolicznych terenów. W ślady miasta poszli prywatni deweloperzy, którzy dostrzegli w zabytkowym osiedlu niedoceniony dotąd potencjał inwestycyjny.

Jednak obecnie nie tylko teren Księżego Młyna obrasta w nowe przedsięwzięcia. Miasto Łódź, zainspirowane rozwojem terenu dawnych fabryk, przyjęło w 2010 roku nową strategię. Władze miasta postawiły na przemysły kreatywne i zaczęły budować przemysłowy wizerunek miasta. Idea centrum przemysłów kreatywnych wywodzi się z Księżego Młyna, a swoje odzwierciedlenie ma w całej Łodzi, która coraz częściej jest wybierana na siedzibę firm.

Obecnie trwa kolejna rewitalizacja Księżego Młyna, obejmująca odnawianie historycznych obiektów. Liczne budynki wielorodzinne oraz gospodarcze są poddawane gruntownym remontom oraz kompleksowym przebudowom. Odbywa się także modernizacja mieszkań oraz terenów zewnętrznych - działania te mają na celu poprawę jakości życia oraz wzbogacenie okolicy o nową zieleń: drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki. Przestrzeń publiczna nabiera estetyki: stopniowo pojawiają się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości, a także pompy wodne. W planach jest także zagospodarowanie dróg wewnętrznych, stworzenie kolejnych ciągów pieszo-rowerowych, a także modernizacja i rozbudowa istniejącego oświetlenia. Powstanie nowych punktów monitoringu miejskiego ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w tym rejonie.

Pomysły i plany na nowe zagospodarowanie dawnych fabryk Karola Scheiblera nie gasną. Zarówno władze miasta, jak i prywatni inwestorzy, dostrzegają w Księżym Młynie potencjał. Przekłada się to także na okoliczne tereny i holistyczny wzrost atrakcyjności całej Łodzi. Według planów, w najbliższym czasie ma zostać zmodernizowanych około 8000 mkw. przestrzeni publicznej miasta. Według raportu firmy Savills z września 2019 roku, w Łodzi powstaje obecnie 100 tys. mkw. nowych biur, zaś w przeciągu najbliższych dwóch lat, deweloperzy planują udostępnić nawet 210 tys. mkw. powierzchni. Warto zaznaczyć, że już w tym momencie zabezpieczone są liczne grunty pod kolejne inwestycje.

W najbliższych planach inwestycyjnych pojawiają się takie obiekty jak „Airport Business Park” czy „Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne” oraz masa nowych apartamentów. Jednak największą perełką jest z pewnością, planowane na 2024 rok, zielone Expo. Według szacunków, dziennie może odwiedzać ten teren nawet 30 tys. osób. Zielona wystawa odbędzie się pod hasłem „Nature of the City - Natura miasta” i potrwa około pięciu miesięcy. Pawilony wystawiennicze mają pojawić się w Centralnym Parku Miejskim. Łączna powierzchnia terenu przeznaczonego pod zielone Expo ma 77,3 hektara, jednak przestrzenie wystawowe mają powstać również w innych częściach miasta. Budynki wzniesione dla wystawców mają docelowo służyć łodzianom jako kawiarnie i restauracje, zaś atrakcyjne tereny zieleni połączą się ze szlakiem turystycznym.

Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn

Textorial II

Już wkrótce rozpocznie się budowa drugiego etapu kompleksu Textorial Park, który stanie na terenie Księżego Młyna. Całkowita powierzchnia tego czteropiętrowego budynku biurowego sięgnie blisko 39 tys. mkw. Poza nowym obiektem i odnowionymi magazynami przeznaczonymi pod usługi, łodzianie będą mieli do dyspozycji również 9 tys. mkw. przestrzeni publicznej z zielonymi wyspami. Obiekt ma być mocno związany z ruchem "slow" – stylem życia bez pośpiechu, opartym na prostych przyjemnościach. Wzmagać ten trend będą sezonowe atrakcje, ogródki, miejsca do siedzenia, leżaki i huśtawki oraz place zabaw dla dzieci. Przewidziana jest także publiczna biblioteka i biura coworkingowe.

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura przemysłowa urbanistyka Łódź

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Przemyślana kompozycja, dopasowane do siebie meble oraz detale podkreślające styl twojego domu –...
Listopad 25, 2024
Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024

Konkursy

IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024
W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024