Kwartał Kamienic w Gdańsku

W sąsiedztwie zabytkowych uliczek Gdańska, naprzeciw kościoła św. Jana, 200 metrów od historycznego Żurawia oraz 300 metrów od Bazyliki Mariackiej powstał kompleks luksusowych apartamentów.
Autorem projektu jest prof. Antoni Taraszkiewicz z Pracowni Projektowej FORT.
Forma architektoniczna kompleksu, poprzez swoją bryłę i wystrój elewacji nawiązuje do stylu historycznej zabudowy Gdańska. Kamienice formują zamknięty czworobok - kwartał z wewnętrznym dziedzińcem usytuowanym w stropie parteru. Tutaj usytuowana jest fontanna Neptuna projektu Tomasza Radziewicza, polskiego rzeźbiarza i rysownika.



Rozwiązania materiałowe
Kwartał Kamienic wykończony jest szlachetnymi materiałami charakterystycznymi dla zabudowy w Gdańsku, w tym cegłą licową, szkłem i blachą cynkowo-tytanową. Na części elewacji lokalu usługowego na parterze zostały wyeksponowane fragmenty zabytkowych ścian odkrytych w trakcie prac archeologicznych.
Rozwiązania funkcjonalne
Kompleks mieści w sobie 90 apartamentów, których wnętrza zaprojektowane w stylu nowoczesnym. Jest to jedyna inwestycja w samym sercu Głównego Miasta w Gdańsku, która posiada dwupoziomowy parking podziemny. Do dyspozycji mieszkańców są także udogodnienia typu: sala fitness, sauna, siłownia oraz bilard z pokojem wypoczynkowym. Przy projektowaniu Kwartału Kamienic zadbano również o lokale usługowe, w których będą mieściły się m.in. restauracje, kawiarnie, biuro podróży czy bank.
Inwestycję rozpoczęto wiosną 2010 roku, została oddana do użytkowania jesienią 2012 roku.



