Polska i Świat

Czerwiec 16, 2010

Łazienka Koło Wisły

Łazienka Koło Wisły - I nagroda - Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska – Warszawa
Łazienka Koło Wisły - I nagroda - Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska – Warszawa

15. czerwca 2010 wyłoniono zwycięzcę konkursu na projekt koncepcyjny zespołu toalet publicznych nad Wisłą w Warszawie. Najlepszą zgłoszoną koncepcją okazała się praca trzech studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - Katarzyny Szpicmacher, Mai Matuszewskiej i Aleksandry Krzywańskiej. Nagroda Grand Prix została przyznana za bardzo trafną interpretację głównego problemu tegorocznej edycji konkursu – wpisania obiektu toalety publicznej w naturalny krajobraz Wisły Warszawskiej.

Majowa powódź wyostrzyła znaczenie określenia „rewitalizacja” nabrzeża, wskazując wagę sposobu rozwiązania projektowego na zmienność stanu wód w cyklach rocznych i wieloletnich. Projekt bezpiecznie zlokalizowany, pozwala na podkreślenie spacerowego charakteru nadrzecznych lasów, nastawionego na turystów pieszych i rowerowych, jak też potencjalnych plażowiczów. Łatwo dostępny z rejonu chodników miejskich wnika w topografię terenu i struktury lasu w mało inwazyjny sposób, bez konieczności eliminacji drzew i zakłócenie naturalnego obrazu lasu łęgowego.

Projekt nagrodzony

Wybrana przez jury zwycięska koncepcja to projekt nowoczesnej toalety publicznej. Podwyższona konstrukcja obiektu składa się z drewnianej ramy, w której wydzielono dwie, połączone ze sobą przejściem części. Wewnątrz pierwszego segmentu znajdują się sanitariaty dla kobiet, mężczyzn i osób niepełnosprawnych oraz pokój dla matki z dzieckiem. Po przeciwległej stronie umieszczono przebieralnie, prysznice i wypożyczalnię sprzętu plażowego. Obiekt sprawia wrażenie niezwykle lekkiego za sprawą licznych prześwitów, jakie tworzy drewniana obudowa z poszczególnymi modułami. Puste przestrzenie mogą zostać wykorzystane np. na parking dla rowerów. Dodatkowo część obiektu znajdująca się bliżej bulwaru tworzy nowoczesny taras widokowy. Innowacyjnym pomysłem jest oświetlenie specjalną perforacją świetlną, która w nocy wygląda jak oryginalna grafika. W dzień do wnętrza dostaje się światło słoneczne. Realizacja tak pomyślanego obiektu pozwoliłaby na uzupełnienie wyposażenia stolicy o współczesne rozwiązania dostosowane jednocześnie do unikalności warszawskiego krajobrazu i brzegów rzeki, na których koegzystują i ludzie i ptaki.

Łazienka Koło Wisły

Łazienka Koło Wisły

Łazienka Koło Wisły

Tegoroczna edycja na „Projekt Łazienki” była wspólną inicjatywą firmy Sanitec KOŁO oraz Miasta Stołecznego Warszawa. Do konkursu zgłoszono aż 222 projekty koncepcyjne zagospodarowania praskiego brzegu rzeki, tzw. terenu zalewowego. Biorąc pod uwagę zmieniający się poziom wód w Wiśle oraz tegoroczną powódź, projektanci zaproponowali wiele funkcjonalnych i przemyślanych rozwiązań. Znalazły się wśród nich m.in. projekty sanitariatu na pontonach, podnoszone na linach lub umieszczone na słupach. Prace oceniało jury w składzie: architekci prof. Ewa Kuryłowicz i Maciej Miłobędzki, Andrzej Jakubiak Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Marek Piwowarski Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły, architekt Jan Godlewski z Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m. st. Warszawy oraz Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO.

Nagrody

Grand Prix „Łazienka KOŁO 2010" - Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska – Warszawa

Wyróżnienie I stopnia - Bartosz Wróbel, Urszula Świtaj – Poznań

Wyróżnienia II stopnia
- Marta Fomienko, Jakub Dakowicz – Gdańsk
- Michał Czerwiński, Izabela Nowak, Marcin Perka – Kutno

Wyróżnienia III stopnia
- Henryk Struski, Anna Dzierżon, Marek Struski – Katowice
- Maciej Bednarski, Jakub Skowron – Kraków
- Krzysztof Czech, Grzegorz Ostrowski – Gliwice

Nagroda internautów - Michał Antos, Mateusz Góra – Wrocław

Źródło: www.konkurskolo.pl

Tagi: toaleta publiczna Warszawa architektura

Komentarze

I jak?

Dodano: Sobota, 18 Kwiecień 2020, 01:08, Autor: Szpic

?

A to spoko, oko!

Dodano: Poniedziałek, 04 Kwiecień 2011, 13:13, Autor: Fikus Typikus

A to nawet spoko. Oczywiście bajer z tym otoczeniem i w realizacji wyszłaby kupa, ale idea jest fajna i warto za nią umrzeć. Przynajmniej coś się dzieje w odniesieniu do reszty prac złożonych na konkurs.

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024