Polska i Świat

Styczeń 5, 2015

Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Ognia w Żorach w budowie
Muzeum Ognia w Żorach w budowie

Bryła budynku stanowi autorską interpretację ognia - budynek-płomień. Trzy, niezależnie przepływające obok siebie ściany, pokryte miedzią, mogą przywodzić skojarzenia z drżącymi płomieniami. Dach jest płaski, ściany nośne wykonane są z betonu architektonicznego, a strop i stropodach z płyt 2-K, opartych na belkach stalowych.

Budynek ma funkcję mieszaną. W jego piwnicach, na powierzchni 393,97 metrów kwadratowych znajduje się interaktywna wystawa. Natomiast na pierwszej kondygnacji znajdą się sale, przeznaczone na organizację w nich konferencji, seminariów czy warsztatów. Powierzchnia użytkowa tej części to 250 metrów kwadratowych.

Muzeum Ognia w Żorach, fot.: Voyage

Autorem projektu muzeum jest pracownia OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic. Projektanci budynku tak opisują przebieg inwestycji: Nowe zlecenie wydawało się wręcz idealne – świetnie wyeksponowana działka leżąca przy głównym wjeździe do miejscowości, brak ograniczeń co do formy, a w zasadzie – także funkcji budynku. Słowem – pełna swoboda. Budowa nowej inwestycji okazała się być jednak znacznie większym wyzwaniem, niż początkowo sądzono. Okazało się, że idealna działka kryje kilka niemiłych niespodzianek. Przez jej teren przebiegały główne miejskie kolektory kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wysokoprężny gazociąg. Ponadto badania geotechniczne wykazały, że niegdyś znajdowało się tam wysypisko śmieci, co właściwie dyskwalifikowało ten obszar jako budowlany. Po rozważeniu wszystkich możliwości, w tym różnych wariantów posadowienia pośredniego, zapadła decyzja, by wymienić cały grunt pod budynkiem.

Inwestor muzeum, Nowe Miasto Sp. z o.o., biorąc pod uwagę powyższe informacje i widząc ilość usuwanego nasypu oraz wielkość wykopu, zadecydował o konieczności wykorzystania tej przestrzeni na piwnicę oraz o przekształceniu pawilonu w Muzeum Ognia – miejsca multimedialnej wystawy poświęconej zarówno miastu, jak i żywiołowi ognia w jego najróżniejszych aspektach.

Muzeum Ognia w Żorach, OVO Grąbczewscy Architekci

O Muzeum Ognia

Muzeum Ognia to obiekt, który idealnie wpasowuje się w etymologię nazwy miasta. Z ogniem powiązana jest historia samej miejscowości, nękanej na przestrzeni wieków przez liczne pożary - najtragiczniejszy z nich miał miejsce 11 maja 1702 roku, kiedy to zginęła połowa mieszkańców miasta. W miejscu tym, w prosty i atrakcyjny sposób przedstawione są dzieje miasta Żory oraz wiedza na temat ognia i energii od czasów prehistorii do współczesności, z elementami przyszłościowymi.

Wystawa muzeum zaprojektowana jest w sposób umożliwiający samodzielne zapoznawanie się z ekspozycją a rolą obsługi jest jedynie nadzór i pomoc odwiedzającym. Na ekspozycję składają się elementy wystroju scenograficznego, takie jak aranżacja prehistorycznej jaskini, plansze prezentacyjne zawierające treści tekstowe, fotografie i schematy oraz bogata warstwa multimedialna, złożona z wielkoformatowych projekcji wideo, interaktywnych aplikacji zawartych w ekranach dotykowych, a nawet – interaktywnej zabawy ogniem. Dodatkową część ekspozycji tworzą zadania i pytania, niezbędne zwiedzającym do późniejszego wypełnienia testu wiedzy.

Muzeum Ognia w Żorach, OVO Grąbczewscy Architekci

Tagi: muzeum budynki

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024