Polska i Świat

Kwiecień 10, 2018

Nowe Centrum Łodzi

Nowe Centrum Łodzi - widok z placu dworcowego
Nowe Centrum Łodzi - widok z placu dworcowego

Klimatyczne pasaże dla pieszych z kafejkami i restauracjami, hotel, biura oraz mieszkania – tak będzie wyglądać pierwszy etap zabudowy części Nowego Centrum Łodzi położonej pomiędzy nowopowstałym dworcem Łódź Fabryczna a Centrum Nauki i Techniki EC1.

Prezentacja projektu zabudowy centrum NCŁ odbyła się na stoisku Łodzi podczas targów MIPIM w Cannes.

Deweloper projektu – firma Ghelamco Poland zdecydowało się zrealizować inwestycję w trzech etapach. W pierwszym powstanie kwartał miasta składający się z hotelu, biur, mieszkań oraz lokali usługowych. Na budowę części hotelowej i biurowej Ghelamco ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Docelowo w ramach pierwszego etapu powstaną trzy budynki. Najbliżej dworca znajdzie się hotel, a od strony EC1 przewidziano zabudowę mieszkaniową. Pomiędzy nimi powstanie budynek biurowy. W parterach przewidziano zaś część usługowo-gastronomiczną. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 3 lub 4 kwartał 2018 r. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia PIG Architekci.

Hotel pomieści 166 pokoi, budynek biurowy będzie liczył 18 tys. mkw. Apartamentowiec pomieści zaś ok. 70 mieszkań. Wysokość zabudowy, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, sięgnie 7 pięter.

 

Nowe Centrum Łodzi

 

Nowe Centrum Łodzi

Co ważne, pomiędzy budynkami powstaną starannie urządzone piesze pasaże. Wzdłuż nich znajdą się liczne lokale: kafejki, winiarnie, restauracje. Dzięki temu centrum NCŁ będzie ogólnodostępne i przyjazne pieszym. Zamknięte dla ruchu samochodowego uliczki
z lokalami usługowymi będą powstawać także w kolejnych etapach inwestycji.

Pod całością znajdzie się parking, który będzie połączony z podziemną drogą położoną między inwestycją Ghelamco a EC1. Obecnie miasto Łódź przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na jej budowę.

Nowe Centrum Łodzi

– Jestem niezmiernie zadowolona z kolejnej inwestycji w Nowym Centrum Łodzi, szczególnie z takiej, gdzie obok powierzchni biurowych powstanie również hotel jak i inwestycja mieszkaniowa, tak potrzebna w tej części miasta. – powiedziała Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

– Łódź to miasto o ogromnym potencjale. Jej lokalizacja w sercu Polski, na przecięciu największych szlaków komunikacyjnych, dynamiczny rozwój sektora BPO/SSC, historyczny charakter, a przede wszystkim wykształceni i otwarci ludzie, czynią to miasto atrakcyjnym
i perspektywicznym miejscem do inwestowania. Łódź wyrasta na jeden z czołowych rynków regionalnych w kraju, który już teraz może się poszczycić zasobami biurowymi o powierzchni blisko 440 tys. mkw., a zarazem jednym z najniższych wskaźników pustostanów na poziomie 9,5 proc. – powiedział Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią. – Zabudowie centrum NCŁ poświęcamy wiele uwagi, to dla nas niezwykle ważny i ekscytujący projekt. Dużą wagę przywiązujemy do przestrzeni publicznych. Chcemy tu stworzyć tętniącą życiem część miasta, która będzie znakomitym miejscem do pracy, wypoczynku i mieszkania. – dodał.

Tagi: architektura urbanistyka Łódź

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024