Polska i Świat

Wrzesień 5, 2023

Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii

Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu

Autorem projektu architektonicznego Ring of Bjólfur - platformy widokowej w kształcie pierścienia, zlokalizowanej na zboczach góry Bjólfur we wschodnie Islandii, 650 m nad poziomem morza są pracownie Esja Architecture & Arkibygg Arkitektar

Ring of Bjólfur był zwycięską propozycją w prekwalifikowanym konkursie ogłoszonym przez gminę Múlaþing w 2021 roku. Projekt jest realizowany w ramach interdyscyplinarnej współpracy między architektami, architektami krajobrazu i inżynierami budowlanymi, od koncepcji po budowę.

Z platformy będzie roztaczać się widok na Seydisfjordur - wąski fiord ze stromymi górami, znany z tętniącej życiem sceny artystycznej, kultury kulinarnej i corocznego festiwalu sztuki i muzyki, a także z jedynego połączenia promowego z Islandii do Europy kontynentalnej. Prosta betonowa konstrukcja będzie znajdować się na szczycie surowego krajobrazu i unosić się nad krawędzią, zapewniając spektakularne widoki na fiord i Ocean Atlantycki.

Widok z lotu ptaka na Seydisfjordur i Ocean Atlantycki w tle Kredyt fotograficzny | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Ring of Bjólfu | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Doświadczenie 360

Pierścień będzie miał średnicę 32 metrów, z chodnikiem i ławką rozciągającą się na całym 100-metrowym obwodzie. Doświadczenie 360° zaprosi odwiedzających do odkrywania widoków na okoliczne góry, miasto, dolinę i szczyt górski powyżej. Lekko nachylona struktura pierścienia będzie również dostępna dla wózków inwalidzkich. 

Ilustracja: Zespół projektowy
Srebrna paleta kolorów

Pierścień jest wykonany z betonu, z wewnętrzną balustradą z lokalnego modrzewia i zewnętrzną balustradą ze smukłych słupków ze stali nierdzewnej. Te trzy materiały prezentują gamę srebrno-szarych odcieni, ze srebrną patyną modrzewia, błyszczącym odbiciem stali i odsłoniętymi odcieniami betonu zmieniającymi się wraz z pogodą. Zapewnienie solidności było ważnym czynnikiem przy wyborze materiałów, a także minimalnej konserwacji ze względu na trudne warunki pogodowe i odległą lokalizację. Ostra srebrna paleta kolorów ładnie kontrastuje z brązowymi odcieniami skalistego krajobrazu, na którym będzie się znajdować.

Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Inspiracją pierścień wikingów

Góra Bjólfur została nazwana na cześć wikinga Bjólfura, który jako pierwszy osiedlił się w Seydisfjordur i uważa się, że został pochowany wysoko na górze. Tradycją wikingów jest pochówek z najcenniejszymi rzeczami, w tym biżuterią i bronią. W związku z tym Pierścień Bjólfura symbolizuje cenny srebrny pierścień należący do Bjólfura, przodka mieszkańców fiordu.

Konstrukcja wspornikowa

Konstrukcja znajduje się na szczycie krajobrazu w dwóch miejscach i przechyla się nad krawędzią góry. Nośność zamkniętego okręgu jest bardzo wydajna, dlatego wymaga tylko czterech punktów kotwiczenia. 

Budowa

Budowa pierścienia rozpocznie się jesienią 2023 roku i ma zostać ukończona jesienią 2024 roku. Wzniesienie placu budowy stanowi wyzwanie, z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi i stromymi przejazdami drogowymi. Dlatego też każdy szczegół procesu budowy został zaplanowany z wyprzedzeniem.

Ilustracja: Zespół projektowy
Przekrój przez Fordy | Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Karta techniczna projektu
  • Oficjalna nazwa projektu: Ring of Bjólfur
  • Lokalizacja: Seydisfjordur, Islandia
  • Klient: Gmina Múlaþing
  • Budowa: 2023-2024
  • Budżet: 190 mln ISK
Zespół projektowy
  • Architekci: Esja Architecture & Arkibygg Arkitektar
  • Architekci krajobrazu: ANNA Landslagsarkitekt & Kjartan Mogensen
  • Inżynierowie: AXA Nordic

Tagi: platforma widokowa inżynieria budowlana architektura

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024