Polska i Świat

Kwiecień 25, 2008

Pawilon Polski na wystawie EXPO 2008 w Saragossie

Pawilon Polski na wystawie EXPO 2008 w Saragossie, źródło: PARP
Pawilon Polski na wystawie EXPO 2008 w Saragossie, źródło: PARP

Inspiracją koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski jest temat przewodni Wystawy EXPO 2008 w Saragossie „Woda a zrównoważony rozwój” oraz hasło przewodnie udziału naszego kraju w Wystawie: „CREATE and CARE”.

Dlatego też Pawilon Polski łączy w sobie nowoczesne, futurystyczne formy plastyczne, najnowocześniejsze, multimedialne projekcje i artystyczne animacje, z utylitarną wartością unikatowej TĘŻNI solankowej, nawiązującej do wykorzystania naturalnych zasobów Ziemi oraz najnowocześniejsze technologie, stosowane w budowie ekskluzywnych jachtów.

Zobacz także:EXPO Saragossa 2008 - Temat międzynarodowej wystawy: "Woda a zrównoważony rozwój".

W suchej i gorącej Hiszpanii już przy pierwszym kontakcie z Pawilonem Polski odwiedzający zostają mile zaskoczeni chłodną i orzeźwiającą mgiełką unoszącą się w pobliżu fasady wykonanej z faszyny. Powstaje ona dzięki specyficznej, nieznanej w Hiszpanii, konstrukcji TĘŻNI solankowej, powodującej powstawanie wodnego aerozolu, poprzez rozpryskiwanie się kropel wody solankowej na gałęziach tarniny. Element ten jest nawiązaniem do prawdziwej TĘŻNI, wykorzystywanej w Polsce w celach leczniczych i sanatoryjnych. Warto podkreślić, że spośród kilkunastu europejskich obiektów tego typu, trzy należące do najpiękniejszych znajdują się w Polsce (Ciechocinek, Inowrocław, Konstancin-Jeziorna).

Sala główna

Po wejściu do Pawilonu Polski oczom zwiedzających ukazuje się przestrzeń o nowoczesnym designe’ie, której elementy nawiązują swą kolorystyką i formą do luksusowych jachtów. Podłoga częściowo wykonana ze szkła, częściowo z drewna tekowego jest kolejnym nawiązaniem do zastosowania naturalnych materiałów w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych. Natomiast ściany pomieszczeń wewnętrznych swoją fakturą i wyglądem przypominają kadłuby łodzi najnowszej generacji, kształtem zaś – żagle. Taka aranżacja wnętrza Pawilonu ma podkreślać wiodącą pozycję Polski w projektowaniu i budowaniu nowoczesnych jachtów w Europie.
Zwiedzanie Pawilonu zaplanowane jest jako fascynująca przygoda, a dzięki zastosowaniu widowiskowych efektów multimedialnych staje się ono serią niezapomnianych wrażeń.
Pawilon Polski ma powierzchnię niemal 1000 m2 i należy do jednych z największych na EXPO 2008.

Fasada
Fasada Pawilonu Polski przedstawia TĘŻNIĘ wykonaną z gałęzi tarniny, po których spływa woda solankowa. Ze spływających kropli wody powstaje aerozol wodny, który w postaci lekkiej mgiełki unosić się będzie w pobliżu TĘŻNI tworząc przyjemny i uzdrawiający mikroklimat. W nocy fasada iluminowana będzie wielobarwnym światłem, co da niesamowicie intrygujący efekt.

Hol wejściowy
Hol wejściowy jest pierwszym miejscem, w którym odwiedzający Pawilon Polski napotykają wyraźny kontrast między fasadą TĘŻNI, wykonaną z naturalnych materiałów, a futurystyczną i gładką powierzchnią ściany sali projekcyjnej. Wirtualny gospodarz zaprasza gości do emocjonującej podróży po Pawilonie Polski.

Punk informacyjny

Przestrzeń ekspozycyjna
Z holu odwiedzający przechodzą do części ekspozycyjnej Pawilonu, a ich oczom ukazuje się nowoczesna przestrzeń, której poszczególne elementy nawiązują swoją formą i kolorystyką do luksusowego jachtu żaglowego. Subtelne połączenie materiałów naturalnych i tych wykorzystywanych w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych bezpośrednio nawiązuje do hasła przewodniego udziału Polski w Wystawie EXPO 2008 – CREATE and CARE.
Pierwszym przystankiem w podróży po Pawilonie jest KAPSUŁA zatytułowana „Maszyna wodna”, prezentująca – w formie rzeźbiarsko-multimedialnej – instalacji opowieść o wodzie, która jest źródłem siły, energii i życia. Instalacja ta jest impresją na temat różnorodnych możliwości wykorzystania wody w życiu człowieka. Jest to zatem bardzo silne nawiązanie do pierwszej części hasła przewodniego udziału Polski w Wystawie EXPO 2008 – CREATE. Autorem instalacji jest krakowski artysta Marek Grabowski.
Drugi przystanek to KAPSUŁA będąca swego rodzaju zaproszeniem do Polski na Mistrzostwa Europy 2012 w piłce nożnej. W multimedialnych projekcjach oraz scenografii prezentowane będą wizualizacje projektowanych stadionów oraz najpiękniejsze sceny z historii polskiego futbolu. Autorem koncepcji tej części Pawilonu jest znany miłośnik futbolu Andrzej Strzelecki.
Ostatni przystanek w tej części ekspozycji to KAPSUŁA zatytułowana „NATURA” i jest odpowiedzią na drugą część naszego hasła przewodniego – CARE. W jej wnętrzu znajdzie się holograficzna prezentacja charakterystycznej dla Polski dzikiej przyrody. Jest to kolejny element fascynującej podróży po wirtualnym świecie wykreowanym w Pawilonie Polski. Jednocześnie zwiedzający mają tu okazję do odwiedzenia najbardziej tajemniczych i najpiękniejszych zakątków Polski. Na całości tej części wyświetlane będą projekcje artystycznych animacji komputerowych nawiązujących do tematu wody – ich autorami są twórcy skupieni w firmie Se-ma-for, mający na koncie pracę przy niedawno nagrodzonym Oskarem za animacje filmie „Piotruś i wilk”

Sala spektaklu-multimedialnego
Z ogólnej przestrzeni ekspozycyjnej zwiedzający przechodzą do sali projekcyjnej, która nawiązuje swoją futurystyczną formą do kadłuba jachtu. Wewnątrz nasi goście mogą usiąść, aby obejrzeć projekcję kilkunastominutowego spektaklu multimedialnego o Polsce. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki trzech sprzężonych kamer przy realizacji filmu (także podczas zdjęć lotniczych) oraz wyświetlania go na kilku ekranach okalających widza, osiągnięty zostanie efekt złudzenia przebywania w prezentowanej rzeczywistości. Spektakl opowiada mini-fabułę (rzadkość na Expo), historię hiszpańskiego żeglarza, który będąc gościem na polskiej białej fregacie „Dar Młodzieży” dostrzega piękną syrenę i – zafascynowany nią – rusza za nią w pościg. Syrena okazuje się zwykłą polską dziewczyną, która umykając przed pogonią staje się przewodnikiem po Polsce, jej najpiękniejszych, związanych z wodą miejscach. Scenarzystą filmu jest Tomasz Łysiak, reżyserem Andrzej Kałuszko, a autorem zdjęć Andrzej Jaroszewicz. Autorem animacji do filmu jest Tomasz Bagiński i firma Platige Image.

Przestrzeń informacyjno-komercyjna
Z sali kinowej goście przechodzą do przestrzeni, w której znajduje się restauracja serwująca tradycyjne polskie potrawy. Jej wnętrze utrzymane jest w nowoczesnej konwencji estetycznej całego Pawilonu. Znajduje się tu również punkt informacyjny oraz sklep z pamiątkami, nawiązujące swoim kształtem do futurystycznej formy i kolorystyki KAPSUŁ. Nasi goście będą mieli również możliwość pobrania przydatnych informacji o Polsce na telefon komórkowy oraz inne nośniki multimedialne.

Zobacz także Pawilon Polski prezentowany na wystawie EXPO 2005 w Aichi w Japonii

Źródło: PARP

Tagi: targi architektura

Zobacz także

Komentarze

kto wybudował Perełkę ?

Dodano: Czwartek, 23 Kwiecień 2009, 13:05, Autor: koneser architektury

Pięknie pomyślany pawilon , dobry projekt , a i arcydzieło wykonania - Zakład Budowy i Dekoracji z Wrocławia był generalnym wykonawcą , podobnie jak i Expo w Japonii

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024