Polska i Świat

Kwiecień 29, 2009

Szyb Krystyna

Szyb Krystyna, meduagroup
Szyb Krystyna, meduagroup

Wieża jest nie tylko postindustrialną pozostałością po kopalni – to w dalszym ciągu ważny symbol estetyczny i pejzażowy Bytomia.

To także interesujący obiekt pod względem architektonicznym – który zwłaszcza po zaprzestaniu funkcjonowania jako wieża wyciągowa stał się wielkoskalową rzeźbą z magicznym wręcz wnętrzem opuszczonej budowli. Proporcje, detal architektoniczny oraz pozostałości urządzeń technicznych wewnątrz wieży zadecydowały o objęciu obiektu ochroną konserwatorską.

Szyb Krystyna

Centralną dominantą – „świadkiem” dawnego przemysłowego prosperity jest budynek wieży wyciągowej nie funkcjonującego obecnie szybu Krystyna. Wieża jest nie tylko postindustrialną pozostałością po kopalni – to w dalszym ciągu ważny symbol estetyczny i pejzażowy miasta zamykający osie widokowe na przedłużeniu ulic Dworcowej, Kolejowej oraz Powstańców Warszawskich.

Szyb Krystyna

Opis projektu

Projekt przebudowy wieży wpisuje się w opisany wcześniej kontekst architektoniczny i urbanistyczny. Podstawowym założeniem projektowym było zorganizowanie centrotwórczej (w skali dzielnicy) przestrzeni publicznej wokół atrakcyjnych i potrzebnych obiektów usługowo – handlowych. Przestrzeń ta nazwana parkiem industrialnym zorganizowana została wokół dawnej wieży wyciągowej przebudowanej na wielofunkcyjne centrum kulturalno – usługowe, mieszczące hotel, mini-centrum konferencyjne oraz wielofunkcyjne centrum sportowe. Interwencja projektowa wpisuje się w obowiązujące trendy dotyczące rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i podąża za doktryną konserwatorską podkreślającą autentyczność dawnej substancji poprzez zastosowanie współczesnych środków wyrazu zestawionych z zastaną oryginalną architekturą. Ten dialog starego z nowym podjęty został także w samej metodologii projektowej. Zastosowane środki w postaci szkła przemysłowego, odsłoniętej i wyeksponowanej konstrukcji obiektu oraz technologicznego detalu mają na celu stworzenie jednorodnego kompleksu w wymiarze estetycznym i funkcjonalnym. Takie podejście projektowe to także odwołanie do charakteru miasta, gdzie kultura na najwyższym poziomie przeplata się z przemysłem i decyduje o wyjątkowości Bytomia na tle innych miast aglomeracji śląskiej.

Szyb Krystyna

Wieża mieści w sobie następujące funkcje:
- hotel z pięćdziesięcioma pokojami, restauracją, kawiarnią, butikami oraz salami konferencyjnymi;
- centrum sportowe w postaci sal wielofunkcyjnych, basenu, spa i siłowni;
- salę wielofunkcyjną umieszczoną w górnej części dawnej wieży, w której mogą odbywać się imprezy kulturalne, biznesowe i sportowe;
- kawiarnię z tarasem widokowym na szczycie wieży.

Wokół obiektu zaprojektowano atrakcyjną przestrzeń publiczną w postaci parku industrialnego z zielenią, ławkami oraz dawnymi pozostałościami urządzeń technicznych, które zostały rozmieszczone na posadzce placu w postaci rzeźb z informacją o charakterze edukacyjnym. Na obrzeżach przestrzeni publicznej parku zaproponowano centrum usługowo-handlowe oraz tereny pod ewentualną lokalizację obiektów biurowych, które doskonale dopełniłyby szeroki wachlarz funkcji nowej dzielnicy Bytomia.

Szyb Krystyna

Tagi: obiekty poprzemysłowe Bytom szyb krystyna architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024