Polska i Świat

Styczeń 30, 2023

Upper One - kompleks biurowo-hotelowy w Warszawie

Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects

Rusza rozbiórka budynku biurowego Atrium International w centrum Warszawy. Demontaż blisko 30-letniego obiektu to pierwszy krok w realizacji kompleksu Upper One – 34-kondygnacyjnego wysokościowca o przeznaczeniu biurowym i hotelowym. Autorem projektu Upper One jest polska pracownia Medusa Group przy współpracy z austriacką pracownią MHM architects.

  

Etapy inwestycji

Działka należąca do STRABAG Real Estate jest już ogrodzona. Prace zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmie tzw. rozbiórki miękkie, czyli demontaż wnętrza budynku. W tym czasie zostaną zabezpieczone elementy nadające się do recyklingu. W kolejnych fazach zostanie rozebrana bryła obiektu – z podziałem na część nadziemną i podziemną. Z kolei roboty związane z konstrukcją podziemia Upper One deweloper zaplanował na 2024 rok. Oddanie kompleksu do użytkowania, zgodnie z harmonogramem, nastąpi dwa lata później – w 2026. W najbliższym czasie będzie to jedyny projekt biurowy w budowie, zlokalizowany w warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu.

Atrium Internationalprzed rozbiórką
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects

Polskie miasta przechodzą kolejną falę transformacji – modernizacji i rozbiórek. Szczególnie widać to w Warszawie – miejscu, gdzie tworzył się rodzimy rynek biurowy. Nienadążające za wymogami współczesności obiekty ustępują miejsca nowym projektom, których funkcje skoncentrowane są na dobrobycie najemców, rozwiązaniach proptech i środowisku. Wyburzając Atrium International, dajemy przestrzeń na rozwój inwestycji, która w pełni wykorzysta potencjał tego terenu oraz spełni oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej. Nie chcemy odcinać się jednak od historii tego miejsca, dlatego niektóre elementy wnętrza dawnego budynku, po ich przekształceniu, zostaną włączone do projektu architektonicznego Upper One – wyjaśnia Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce.

Inwestycji zgodna z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozbiórka Atrium International zostanie przeprowadzona w zgodzie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym, a pewne elementy wnętrza już znalazły swoje ponowne zastosowanie. Marmur odzyskany z części wspólnych budynku Atrium International zostanie wykorzystany do produkcji posadzek, które znajdą się w lobby głównym Upper One i we wszystkich holach windowych. Zachowana zostanie także rampa wraz z częścią garażu.

Dążąc do jak najlepszego, ponownego wykorzystania wyposażenia nieczynnego biurowca, STRABAG Real Estate przekazał sprzęty kuchenne Fundacji Serce Warszawy pomagającej osobom w kryzysie bezdomności. Dodatkowo część przedmiotów została oddana do Ośrodka Pomocy Społecznej Bemowo i wykorzystana w jednostkach wchodzących w strukturę OPS, między innymi w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów i Ośrodku Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych.

Wyposażenie inwestycji zasiliło także jeden z punktów pobytowych dla uchodźców na terenie Warszawy. Pomoc obywatelom Ukrainy to szczególnie ważny moment w historii Atrium International – przed przekazaniem budynku generalnemu wykonawcy biurowiec pełnił funkcję tymczasowego schronienia, a dach nad głową znalazło tu w sumie ponad 700 osób.

Podczas prac wszystkie materiały pozyskane z rozbiórki będą podlegały segregacji. Wdrażając rozwiązania z zakresu cyrkularności i zrównoważonego rozwoju deweloper chce realnie zmniejszyć wpływ całego procesu na środowisko oraz społeczność.

Pozwolenie na budowę Upper One

Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę nowej inwestycji. Upper One - to będzie pierwszy w kraju biurowiec wyposażony w system geotermii. Cały kompleks ma być wyposażony w ponad 200 miejsc parkingowych, w tym punkty do ładowania samochodów elektrycznych.  Koniec budowy zaplanowany jest na 2026 rok.

Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects

Tagi: obiekty mixed-used Upper One architektura Warszawa wysokościowiec

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Nurten Aksugür Best Concept Communication (BCC) is a competition designed for all Interior Architecture students around the world. Its aim is to support the students studying in the field of Interi...
Czerwiec 10, 2024
For the last five years, Study Architecture has put out a call to architecture school faculty from around the world to nominate graduating students whose work exemplifies excellence in architectura...
Czerwiec 10, 2024