Ogrzewanie

19 Grudzień 2024

Wolnostojący czy do zabudowy? Jaki kominek elektryczny wybrać?

Miasto: Cała Polska / on-line
Firma: Leroy Merlin

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin, są łatwe w utrzymaniu czystości, a do tego stanowią niewątpliwą dekorację. Ich sporą zaletą jest również możliwość montażu właściwie w każdym miejscu, nie podlegają one takim obostrzeniom jak klasyczne kominki. Jaki więc model lepiej wybrać? Kominek elektryczny wolnostojący czy do zabudowy? Podpowiadamy!

Kominek elektryczny – alternatywa dla tradycyjnych wersji

Kominki elektryczne z funkcją grzewczą łączą estetykę i funkcjonalność. Dzięki nim można nie tylko cieszyć się efektem płonącego ognia, ale także dogrzewać pomieszczenie. Jest to szczególnie przydatne w okresach przejściowych, kiedy uruchamianie głównego systemu ogrzewania nie jest jeszcze konieczne. Na tym jednak zalety kominków elektrycznych się nie kończą. Co jeszcze je wyróżnia? Są w pełni bezpieczne, a to przez brak otwartego ognia i nowoczesne systemy ochrony przed przegrzaniem. Dodatkowo kominki elektryczne są wyjątkowo proste w obsłudze i nie trzeba ich czyścić tak jak tradycyjnych modeli. Można też postawić lub zamontować je niemal w każdym miejscu, nie ma tu większych ograniczeń.

Kominek elektryczny wolnostojący – zalety i wady

Kominek elektryczny wolnostojący to urządzenie, które można postawić w każdym miejscu. Jedynym warunkiem jest obecność gniazdka elektrycznego w pobliżu. Montaż nie wymaga żadnych prac budowlanych, co jest niewątpliwą zaletą. Do pozostałych plusów takich urządzeń należą:

  • mobilność – kominki nie wymagają instalacji, co sprawia, że można zmieniać ich położenie zależnie od potrzeb;
  • funkcja grzewcza – większość modeli wolnostojących ma wbudowaną grzałkę, dzięki której kominek może dogrzać pomieszczenie. Moc grzewcza takich urządzeń może wynosić nawet 2000 W, co pozwala skutecznie podnieść temperaturę w pomieszczeniach do 25 m2;
  • różnorodny design – kominki dostępne są w różnych stylach. Z łatwością można więc dopasować je do aranżacji nowoczesnych, klasycznych czy retro. Modele wolnostojące mogą przypominać zarówno tradycyjne piece, jak i designerskie kolumny grzewcze.

Kominki wolnostojące mają też wady, choć jest ich niewiele. Do minusów takich urządzeń należą:

  • zajmowane miejsce na podłodze – wolnostojące urządzenia zajmują więcej przestrzeni niż modele do zabudowy, co może być szczególnie uciążliwe na małym metrażu;
  • widoczne kable – dla osób, które cenią sobie estetyczne wykończenie, widoczne przewody zasilające mogą być problemem.

Kominek elektryczny do zabudowy – zalety i wady

Kominki do zabudowy najczęściej montuje się w ścianach lub wnękach. Niektóre modele mogą jedynie przylegać do powierzchni, co doskonale imituje tradycyjne modele. Takie urządzenia mogą stanowić doskonałą ozdobę w salonie, sypialni czy jadalni. Do ich zalet należą:

  • elegancki wygląd – wśród kominków do zabudowy dostępne są warianty nowoczesne i klasyczne. Niezależnie od wybranego modelu, stanie się on integralną częścią wnętrza;
  • oszczędność miejsca – kominki są najczęściej wbudowane w ścianę, dzięki czemu nie zajmują powierzchni użytkowej;
  • funkcja grzewcza – większość modeli pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również grzewczą. Można nimi podnieść temperaturę w pomieszczeniach, szczególnie gdy sięgnie się po modele o mocy 1000-2000 W;
  • możliwość personalizacji – takie kominki można zabudować według własnych potrzeb, ale i pomysłów. Dzięki temu zyskuje się oryginalną aranżację.

Jak każde urządzenia, kominki elektryczne do zabudowy również mają pewne wady. Wśród nich wymienia się:

  • konieczność montażu – kominki do zabudowy wymagają przeprowadzenia prac montażowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i ewentualnie wsparciem fachowca;
  • brak mobilności – w przeciwieństwie do kominków wolnostojących, modeli do zabudowy nie da się przenieść w inne miejsce.

Kominek elektryczny a funkcja grzewcza

Kominki elektryczne z funkcją grzewczą to urządzenia 2 w 1. Oprócz dekoracyjnych efektów świetlnych dogrzewają pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takich modeli?

Jeśli urządzenie ma stanowić dodatkowe źródło ogrzewania, kluczowa będzie moc grzewcza. Dostępne są przeróżne modele, jednak chcąc faktycznie dogrzać salon lub sypialnię, lepiej wybrać kominek o jak największej mocy, np. 2000 W.

Warto też sprawdzić, jakie systemy zabezpieczeń zostały zamontowane w urządzeniach. Wiele nowych kominków wyposażono w zabezpieczenia przed przegrzaniem, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Niektóre modele mają jeszcze możliwość regulowania temperatury za pomocą termostatu. To z kolei zwiększa komfort korzystania z takiego kominka.

Kominek elektryczny wolnostojący czy do zabudowy – podsumowanie

Trudno jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie będzie lepsze. Zarówno kominek wolnostojący, jak i do zabudowy ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy tutaj od potrzeb użytkowników, ale i warunków mieszkalnych. Jeśli komuś zależy na mobilności i ma sporą przestrzeń, może wybrać kominek wolnostojący. W kawalerkach natomiast lepiej zdecydować się na wariant do zabudowy, który oszczędzi powierzchnię użytkową. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zostanie wybrane, z pewnością zagwarantuje ono niesamowite efekty wizualne w każdym pomieszczeniu.

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Jak pokazuje każda kolejna edycja konkursu, dostępność nie jest już postrzegana wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań jak windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy...
Styczeń 9, 2025
The new football stadium must meet the requirements of the International Football Association (FIFA).
Styczeń 7, 2025